ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

Deakin University

Austrálie 2022/2023 Partnerské univerzity

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Ekonomicko-správní fakulta

Obor studia:
Business Management / Business Management

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Magisterská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2022

Doba pobytu (od-do):
2022-07-04 - 2022-11-04

Počet měsíců:
4

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Deakin každý rok vydává nový přehled dostupných předmětů, ten aktuální je dostupný zde: https://www.deakin.edu.au/students/enrolment-fees-and-money/university-handbook/2022-handbook

Škola také vypisuje tzv. Pre-approved Units, nicméně nikde například nezmiňuje, že se týkají pouze bakalářů - proto doporučuji opravdu hledat v Handbooku :-)

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
V rámci přihlášky přes MUNI je zapotřebí dodat:
- výpis známek
- motivační dopisy pro všechny 3 volby univerzit
- doporučení od akademického pracovníka
- potvrzení úrovně cizího jazyka

Na Deakin bylo zapotřebí dodat:
- potvrzení úrovně cizího jazyka (pozor, nestačí FCE - je zapotřebí TOEFL, CAE, diplom ze zahraničí (např. Bakalářské studium ze zahraničí, Double degree nebo něco podobného - né však starší než dva roky), případně si udělat jejich DUELI kurz, který se dělá online).
- transcript of records

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Přibližně rok dopředu. Pro můj podzimní pobyt 2022 jsem musela přihlášku podat v prosinci 2021, takže motivační dopisy a další podobné papírování bylo potřeba zajistit na podzim 2021.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
Vyřizování víza probíhá online, nicméně zabere několik hodin. Pro získání víza jsou zapotřebí:
- kopie osobních dokladů (občanka i pas),
- potvrzení ze školy (české i australské),
- potvrzení o zdravotním pojištění (vyřizuje se přes Deakin Uni, ta se zařízením pojištění pomůže),
- "Letter Statement for Genuine Temporary Entrant (GTE) Requirement" - osobní dopis s odůvodněním, proč je můj pobyt pouze dočasný,
- v případně navazujícího studia je také potřeba doložit diplom(y) z bakalářského studia
- v případě, že jsi vdaná/ženatý také potvrzení o sňatku
- smlouvy ze zaměstnání z předchozích cca dvou let

Délka čekání na vízum:
41 dní

! Opravdu se vyplatí dodat při vyplňování přihlášky všechny doporučené dokumenty, i pokud jsou pouze v češtině. Nedodání potřebného dokumentu prodlužuje dobu čekání (není to jen výstražná poučka z jejich stránek, sama jsem si to vyzkoušela ;-) )

Výše poplatku za udělení víza:
$630 AUD

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Ano

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ne

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Jednotlivé předměty na Deakin se zapisovaly v souvislosti s přijetím na Univerzitu, takže předměty jsem si volila několik měsíců před zahájením studia. Předměty bylo možné na místě změnit v průběhu prvních dvou nebo třech týdnů semestru. Já jsem měla skvělé předměty, žádné jsem neměnila.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Ne. Ale. Každý předmět je zakončen buď assignmentem (esejí), a nebo zkouškou (ať už písemnou nebo ústní). Já jsem si zvolila takové předměty, které byly zakončeny assignmenty. Sice jsem se vyhla stresům v souvislosti se zkouškou, ale psaní assignmentů zabere zpravidla víc času než příprava na zkoušku.

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
Deakin Uni používá "Deakin University credit points", kdy za jeden předmět je možné získat přesně jeden kredit. Jeden jejich kredit se rovná 7,5 našim ECTS kreditům (viz https://www.deakin.edu.au/international-students/study-abroad-and-exchange/academic-information).

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Na Deakin nikdo nehledí na to, jestli jste místní nebo abroad student. Všichni mají stejná práva a povinnosti. Za horší angličtinu se na vás ale nikdo nebude dívat skrz prsty. Melbourne je jedno z nevíce mezinárodních měst na světě, a na Deakin Uni je málokdo opravdu z Austrálie. Absolutní většina jsou zahraniční studenti.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
V zahraničí (zejména teda v AUS na Deakin) vyučující nevyučují tolik předmětů, jako vyučující v Česku. Takže zde je naprosto normální, že si vás vyučující pamatují křestním jménem i příjmením (i přesto, že jim je to jméno úplně cizí). Vyučující se zajímají nejen o váš studijní stav, ale také o to, co se děje ve vašem osobním životě, ve vaší zemi. Tento aspekt přináší do výuky velkou výhodu v podobě bližšího vztahu s vyučujícím, který se pak projevuje větší otevřeností a zapojením studentů do výuky. Výuka v AUS není stavěna na tom "tohle si musíš zapamatovat na test", ale "tohle se ti bude hodit v business světě, proto je dobré o tom něco vědět, pojďme se o to zajímat společně". Mě osobně se kvalita výuky na Deakin nesmírně líbila.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Deakin Uni má svůj vlastní "IS", kam učitelé nahrávají všechnu potřebnou literaturu. Pokud nenahrají přímo konkrétní dokument, odkáží se na knížku, kterou je možné najít v online knihovně.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Za sebe bych doporučila pro studenty ESF předmět "Strategic Brand Management - MMK739", vyučovaný Dr Alvin Lee. I přesto, že se na marketing primárně nesoustředím, tento předmět mi otevřel oči v tom, jak důležité je budovat nejen firemní image, ale také osobní image.

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Prostory knihovna jsou nádherné. Spoustu studijních míst, gaučíků a zákoutí. Každý si najde místečko. Co se týče knih, tak jich má knihovna opravdu spoustu, spolu s přístupem k nejrůznějším světovým časopisům a vědeckým portálům (když jsem se někam nedostala přes MUNI, tak přes Deakin zpravidla ano).

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
V knihovně je spoustu (jakože fakt hodně) školních počítačů, na kterých se dá pracovat (knihovna je otevřena v průběhu semestru 8am-9pm - přes zkouškové non-stop). Já mám vlastní počítač na kterém mám uložené dokumenty, dělám si zápisky v hodinách apod., a moc si to bez něho nedokážu představit. Ale knihovna je vybavena tak, že vlastní počítač potřeba není.

Možnosti tisku a kopírování:
Zdarma barevný tisk, sken, cokoliv - pro studenty

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
Na Deakin působí studentská organizace DUSA, která pořádá různé akce pro studenty, přes konverzační, sportovní a další aktivity (např. ples). Každý týden nabízí studentům jeden den v týdnu snídani zdarma, a jednou za měsíc až za dva rozdává jídlo - spoustu zeleniny - opět pro studenty zadarmo.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
1

případně doplňte vlastními slovy:
Vzhledem k množství skupinových úkolů (v každém předmětu minimálně jeden) se zde člověk integraci s ostatními studenty jen těžko vyhne. Díky tomu ale naváže nová přátelství, a cennou pomoc v průběhu semestru.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Deakin nabízí dvě možnosti ubytování: on-campus a off-campus. On-campus jsou koleje, nachází se přímo v kampusu. Jsou moc pěkné, ale cena ubytování začíná na $264 AUD/týden (to je na měsíc cca $1144 AUD, tedy cca 18 300 Kč/měsíc). Více info zde: https://accommodation.deakin.edu.au/melbourne-burwood-campus-accommodation

Druhý typ ubytování je u soukromých vlastníků, kteří nabídli svoje prostory k ubytování Deakin studentů. Jedná se o ubytování v domečku, poblíž kampusu, buď s rodinou, ale ve většině případů jen s dalšími studenty (něco jako student house). Výhoda tohohle bydlení je cena. Tenhle typ ubytování jsem volila já, platila jsem $195 AUD/týden ($845 AUD/měsíc, tedy 13 500 Kč). Více info zde: https://studystays.deakin.edu.au/

Poslední možnost je najít si něco na vlastní pěst, například na Marketplace přes FB apod. Nicméně zde se může jednat o podvod, či zkreslené informace, a proto je vhodné si nejprve domluvit prohlídku, než někam posílat peníze.

Cena ubytování – měsíčně:
0 ???

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Cena zahrnuje nájem pokoje s vlastní koupelnou. Před začátkem nájmu jsem platila navíc zálohu ve výši jednoho měsíčního nájmu.

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
V pokoji jsem měla postel, matraci, stůl, židli, skříň na oblečení a lednici. Vše nad to jsem si musela na místě koupit - prostěradlo, povlečení, poličku do koupelny, atd.

Bohužel špatnou vybavenost měla kuchyň. Kuchyň měla plynový sporák a mini troubu. Veškeré nádobí jsem si na místě musela koupit - pánev, hrnec, varnou konvici, příbory, talíře, atd.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Cca 1-2 měsíce dopředu.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Na Uni Deakin bohužel není žádná menza. Je zde možnost koupit si bagety a sandwiche v místních kavárnách, je zde taky jedna studentská restaurace (cena jídla cca $15 AUD = 240 Kč). Proto si hodně studentů vaří doma.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Potraviny jsou obecně dražší. Např. chleba - $4 (64 Kč), kilo paprik - $12.5 (cca 200 Kč). Naopak ale některé potraviny jsou zde výrazně levnější oproti česku. Např. sojové mléko - $2.2 (35 Kč), kilo batátů - $4.9 (78 Kč).

Doprava do místa pobytu:
Do Melbourne se dá dostat pomocí 3-4 letů z ČR. Délka letů dohromady (ČR - Melbourne) se pohybuje mezi 25 - 50 hodinami. Cenové rozpětí letenek je velké, a proto se vyplatí si letenky nějakou dobu hlídat a kupovat je s předstihem.

Orientační cena dopravy:
Já jsem letenky kupovala na poslední chvíli (kvůli prodlevě s Vízy), a tak mě vyšly na cca 30 000 Kč. Nicméně pokud je člověk koupí dopředu, dají se sehnat i za 15 000 Kč.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Letenky rozhodně kupovat co nejvíce dopředu, klidně 3-4 měsíce. Nejlepší je letenky hledat přes Kiwi (někteří také doporučuji Skyscanner, já preferuji Kiwi). Samotný nákup letenek ale rozhodně provést přes oficiální stránky leteckých společností. V případě nějakých problémů (zrušený let, zpožděný let, změna letu, ..) vám nikdo z aerolinky nepomůže, pokud jste si zakoupili letenky přes Kiwi či jiného zprostředkovatele.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
V Melbourne je velká síť MHD, z letiště na ubytování (do kampusu Deakin Burwood) se dá dostat pomocí tramvají a autobusů. cesta trvá cca 2 hod. Cesta do centra (z letiště i z kampusu) trvá cca 1 hod.

Jednosměrná jízdenka - 2 hod: (kurz 1AUD=16 Kč)
- bakaláři: $2.30
- magistři: $4.60

Jednodenní jízdenka - pokud cestujete více jak 2 hod, automaticky se načte:
- bakaláři: $4.60
- magistři: $9.20
(bakaláři dosahují na slevy pro studenty, navazující nikoliv).

Hodně se taky využívá Uber.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Asi nic speciálního, koupila jsem si sim kartu, a také zařídila místní bankovní účet.

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Zdravotní pojištění se zařizuje přes Deakin University, a to konkrétně od společnosti BUPA. Student má možnost si zařídit i přes jinou organizaci, pokud chce, ale jsou s tím zbytečný starosti a papírování. Cena zdrav. poj. BUPA - OSHC je $320 (při $1 AUD=16 Kč) cca 5120 Kč.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Ne

Pracoval/a jste během studia?:
Ne

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Student může pracovat až 20 hod/týden.

Tipy na využití volného času:
Cestování. Pobyt v Austrálii rozhodně doporučuji využít k cestování, půjčit si auto a jet kam vás napadne. Pozn. je dobré si před odjezdem zařídit mezinárodní řidičák (stojí asi 50 Kč a je to a 10 minut vyřízené).

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
80000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
4

Celkový počet měsíců:
4

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Vlastní spoření z předchozí práce v ČR, podpora od rodiny.

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:
žádné

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
950 AUD

a/ výše vstupního poplatku:
0 AUD

b/ výše školného:
0 AUD

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
950 AUD

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
38200 CZK

a/ z toho ubytování:
13200 AUD

b/ z toho stravování:
12500 AUD

c/ cestování a volný čas:
12500 AUD

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
- $320 zdravotní pojištění
- $630 Visa

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
24

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
24

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Žádným. Vzhledem k tomu, že jsem měla na MUNI v době výjezdu splněné všechny povinné i povinně volitelné předměty, mohla jsem si prakticky zapsat cokoli, co se nějak týkalo mého studia v ČR. Předměty mi byly uznány jako C-předměty.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
1

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
1

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Ne.

Co doporučujete vzít si s sebou:
Očkovací certifikát (COVID), mezinárodní řidičák, adaptér do zásuvky.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Přátelský a otevřený přístup ze strany vyučujících. Nádherné prostory školy.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Časová náročnost splnění všech podmínek v jednotlivých předmětech.

Další komentář: