ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

Akita International University

Japonsko 2019/2020 Partnerské univerzity

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Filozofická fakulta

Obor studia:
Japanistika

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Bakalářská

Používaný jazyk:
japonština

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2019

Doba pobytu (od-do):
2019-08-23 - 2019-12-20

Počet měsíců:
4

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Na stránkách univerzity: https://web.aiu.ac.jp/en/
Vše je v angličtině a dost přehledné.

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
-vyplnění jejich online přihlášky
-zaslání originálů - Academic Transcript (známky), International Student Reference Form (k dispozici na jejich stránkách, je to osobní hodnocení od vašeho profesora)
-test angličtiny (buď TOEFL/IELTS...nebo od MU)
-důkaz o finančním zajištění
(detailně je vše popsáno na jejich stránkách)

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Hlásila jsem se na podzimní semestr a koncem února jsem musela být nominována MU. Samotná přihláška ('application') má deadline do 1. dubna.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
Certificate of Eligibility - po splnění daných podmínek bude zaslán poštou od AIU.
Na Japonské ambasádě v Praze (popř. Bratislavě jestli je to pro slovenské studenty lepší) se žádá o vízum, musí se přijít s pasem a tímto certifikátem. Vyplní se formulář a do týdne bude vystavené vízum v pase.

Délka čekání na vízum:
Říkají nejpozději do 2 týdnů, já ho měla za 4 dny a jiní mí spolužáci, kteří také letěli do Japonska, ho měli hotový za 1/2/3 dny.

Výše poplatku za udělení víza:
0,- kč, zcela zdarma

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Ano, dopředu jsem se domlouvala s osobou ve vedení.

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ano, kurz japonštiny měl rozřazovací test podle úrovně znalostí a dostala jsem se do jiné než jsem původně myslela.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Vše je detailně vysvětleno před začátkem semestru při orientačním týdnu. Registrace probíhala kolem začátku semestru (až po mém příjezdu). Ještě relativně dlouho po začátku semestru jsem mohla měnit nebo rušit kurzy.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Ano, ale ne ze všech předmětů (někdy zkoušky, jindy projekt nebo esej).

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
V mém oboru to závisí na uznání předmětu za jiný předmět (pak počet kreditu odpovídá počtu kurzu na MU) a když to byl jiný předmět, bylo pravidlo uznání za 3 kredity. Vše se řešilo na sezení s pověřenou osobou na výjezdy z mého oboru.

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Do finální známky za kurz se počítá úplně všechno - prezence, aktivita na hodině, domácí úkoly, zadané práce a projekty a popřípadě závěrečná práce/zkouška. V jednom předmětu měla závěrečná zkouška váhu asi jenom 9% celkové známky za kurz (velký rozdíl oproti MU).
Hodiny jsou založené hlavně na diskuzích a mluvení. Snaha je o vlastní názor nebo rozvést diskuzi na určité téma. V některých předmětech jsem měla dosti kreativní projekty, v jiných pár esejí. Vyučující jsou velmi přátelští a ochotní pomáhat, odpovídat na otázky atd.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Je to jiný přístup, trochu jiné hodnocení práce a řekla bych že dost domácích prací (nejsou nijak náročné nebo těžké, jen je jich hodně). Občas mi v kurzech japonštiny chybělo více akademické vysvětlení látky (japonština byla jen v japonštině, v krajních případech se něco přeložilo do angličtiny...a člověku chybí doslovné přeložení do češtiny nebo nějaké lepší vysvětlení než jen to, které je v učebnici).
Jinak ale byla výuka obohacující, především diskuze se studenty z celého světa.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Buď jsme dostali vytištěné papíry nebo bylo vše k dispozici na stránkách moodle. Také je na AIU úžasná a velká knihovna.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
-Introduction to Japanese Society - člověk musí udělat jednu prezentaci na zvolené téma a napsat dvě eseje (žádná zkouška). Hodiny jsou ve formě diskuzí mezi studenty a vždy mě bavilo porovnávat kultury, především tu japonskou se všemi ostatními po světě (vždy všechny zajímalo jak je to v Evropě a i konkrétně v ČR).
-Anime and Contemporary Japanese Visual Culture - pár krátkých analýz jap. filmů/anime a dva kreativní projekty (jeden byl vlastní manga ve skupině lidí a druhý cokoliv co mělo něco společného s jap. vizuální kulturou - další manga, animace, hra, live-action video, cokoliv). Každý den se kouká na anime (seriál nebo film), která jsou významná v historii jap. viz. kultury a následně se analyzují. Hodiny jsou velmi zajímavé, zábavné a plné různých diskuzí.

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Knihovna je veliká, nádherná a otevřená 24/7, často útočištěm pro spousty studentů. Najde se tam opravdu hodně materiálů, v japonštině a angličtině. Pak je i sekce na učení se jazyků, kde jsou i knížky v jiných jazycích (francouzština, němčina, španělština etc., dokonce i pár knížek o češtině).

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
Pár počítačových učeben kam je volný přístup (pokud tam zrovna není výuka), wi-fi prakticky v každé učebně, na každém pokoji je minimálně internet na kabel. Detailnější info je na stránkách k jednotlivým kolejím. Já svůj notebook měla, ale pár přátel ne a zvládali to naprosto bez problémů.

Možnosti tisku a kopírování:
Tisk byl na studentskou kartičku a každý měsíc měl student 140 stran zdarma. Skenování bylo 10 jenů za stranu (cca 2.-kč).

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
Před začátkem semestru je orientační týden a jsou tam RA (resident assistants) kteří jsou kdykoliv k dispozici. Občas byly nějaké seznamovací sešlosti pro cizince a japonské studenty (halloween večer, ice cream party etc.).

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
4

případně doplňte vlastními slovy:
Univerzita je malá, takže se znáte skoro se všemi zahraničními studenty alespoň od vidění. Cizinci automaticky drží spolu a jsou to super lidi (na imatrikulaci nás bylo cca 190 nových zahr. studentů). Proto je možná trochu obtížnější navázat bližší kontakt s japonskými studenty, ale všechno jde když se chce.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Na jedné ze 4 kolejí na kampusu - University Village - Nihongo House.

Cena ubytování – měsíčně:
250 USD

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Moje kolej stála 108 000 jenů na podzimní semestr. Ta nejlevnější tam je za 90 000 jenů a ta nejdražší za 180 000 jenů. Detailní informace o pokojích na jednotlivých kolejích jsou na stránkách.
https://web.aiu.ac.jp/en/short-term/semester-year-programs/housing-information/

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Kabel na internet, KONEKTOR DO ZÁSUVKY (bez uzemňovacího kolíku!), pro dívky - západní šampon na vlasy (já s nimi problém neměla, ale spousta mých kamarádek ano, protože voda je jiná a Japonci mají o dost tvrdší vlasy a šampony jsou trochu agresivnější).

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Všechny deadliny jsou k dispozici na stránkách a budete dostávat průběžně informace co kdy a jak. Vzhledem k tomu že všichni musí bydlet na kampusu, nemusíte se nijak bát.

Jaké jsou možnosti stravování?:
21-meal plan (jídlo 3x denně) nebo 10-meal plan (obědy a večeře ve všední dny). Popřípadě žádný plan a můžete si sami vařit nebo si kupovat jídla v cafeterii nebo v menze.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
V Akitě je trochu levněji než ve větších městech jako Tokio nebo Osaka, ale i tak je to trochu dražší. Za oběd jsem venku utratila tak 150-250 kč (někdy víc někdy míň, záleží na místě). Ale na druhou stranu je obyčejná voda zdarma a vždy k dispozici všude.

Doprava do místa pobytu:
Letadlo - 10 minut autobusem od kampusu je letiště - no problemo.
Popřípadě vlakem třeba z Tokya, stanice je asi 40 minut od kampusu.

Orientační cena dopravy:
Má zpáteční letenka Praha-Akita vyšla na cca 23.000kč (super cena, může být v rozmezí 20.000-30.000).
Při cestě do Japonska, mějte na letišti v Tokiu dostatek času, ideálně 3 hodiny! (já měla 2h a málem mi to uletělo, protože na imigračním ve frontě člověk stráví věčnost...).

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Jakmile budete vědět datum kdy máte přiletět, okamžitě kupujte letenku, bude levnější než kdybyste čekali. Pokud letíte jen na jeden semestr a chcete se vracet kolem Vánoce (já letěla 21.12.), taky doporučuji koupit okamžitě (později budou dražší a možná nedostupné v čas kdy chcete).

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Kampus je dost na samotě u lesa. Busem který jezdí každou hodinu je to 15 minut k velkému obchoďáku AEON a od něho je to dalších asi 25 minut do centra Akity. Pěšky je to tak hodinu k obchoďáku. Je fajn si pořídit kolo :) například proto, že je tam nádherná příroda
Bus stál vždycky 200 jenů k obchoďáku nebo na vlakovou stanici a pak dalších 200 jenů do centra. Dražší jak v Čechách.
Ceny vlaků se liší podle vzdálenosti, takže záleží odkud kam jedete.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Jelikož má člověk v pase Certificate of Eligibility a vízum, na imigračním na letišti bude stát frontu pro dlouhodobý pobyt. Tam ukáže pas, kdyby chtěl pracovat tak i pracovní povolení (bude zaslané školou) a dostane kartičku že je rezident na určitou dobu.

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Všichni rezidenti Japonska (tedy i studenti) musí mít povinně japonské pojištění. Já měla i True Traveller Insurance, sice dražší, ale rychle se vyřídí přes net a má velké krytí.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Ne, nic se mi nestalo. Ale nechala jsem se očkovat proti chřipce na kampusu (hromadné dobrovolné očkování).

Pracoval/a jste během studia?:
Ano.

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Pracovní povolení (bude zasláno od AIU), které se dá na imigračním na letišti v Japonsku. Dá se vyřídit i později v průběhu semestru.

Tipy na využití volného času:
Školní kluby, cestování, seznamování se s lidmi, účast na všech výletech...

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
80000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
4

Celkový počet měsíců:
4

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Našetřené peníze/podpora rodičů.

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
500000 JPY

a/ výše vstupního poplatku:
0 JPY

b/ výše školného:
0 JPY

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
500000 JPY

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
20000 JPY

a/ z toho ubytování:
0 JPY

b/ z toho stravování:
0 JPY

c/ cestování a volný čas:
20000 JPY

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Školné a jídlo se platí na začátku semestru, takže to pak nemusíte řešit. Na jeden semestr bylo cca 500.000 jenů (včetně různých aktivit a vlastních výdajů). Detaily jsou rozepsané na stránkách univerzity včetně jednotlivých položek.
Jakožto student z partnerské univerzity jsem neplatila školné (tuition fee).

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
16

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
23

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Asi žádným, když jsem chtěla uznat B předmět, musela jsem se zeptat, ale bylo to bez problému.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
5

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
4

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
5

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Řekla bych že ne.

Co doporučujete vzít si s sebou:
Konektor do zásuvky (bez uzemňovacího kolíku), možná nějaké suvenýry z Čech (třeba sladkosti...)

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Počet zahraničních studentů a ochota všech kolem pomoct s problémy a tak.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Univerzita je opravdu na okraji malého města (v Japonském měřítku) a trvá to, než se člověk dostane někam do centra.

Další komentář: