ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

Vidyasirimedhi Institute of Science and Technology (VISTEC)

Thajsko 2019/2020 Freemovers

Osobní data
Typ mobility:
pracovní stáž

Fakulta na MU:
Přírodovědecká fakulta

Obor studia:
Molekulární a buněčná biologie a genetika

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Doktorská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2019

Doba pobytu (od-do):
2019-09-01 - 2019-11-30

Počet měsíců:
3

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Jaký byl Váš postup při zajišťování stáže?:
Výzkumná skupina na hostitelské instituci aktivně spolupracuje s naší výzkumnou skupinou z MUNI, tudíž nebylo třeba žádného náročnějšího zařizování. Stáž byla sjednána a potvrzena na základě elektronické korespondence s vedoucí spolupracující výzkumné skupiny. Žádné další potvrzení od administrativních nebo fakultních pracovníků instituce není třeba.

Jaké dokumenty jsou potřebné k přijetí na stáž do této organizace?:
Stáž byla sjednána a potvrzena na základě elektronické korespondence s vedoucí spolupracující výzkumné skupiny bez nutnosti jakýchkoli dalších specifických dokumentů. Stačí tedy doložení Training Agreementu ze strany MUNI.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat? (v týdnech):
Jelikož nebylo zapotřebí žádných dokumentů navíc, vyřídit stáž je možné během jednoho týdne. Hlavním faktorem je zde tedy spíše dodržování uzávěrek ze strany mobilitních programů v rámci CZS MUNI.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
- zvací dopis od hostitelské instituce
- vysílací dopis od domovské instituce
- výpis z registru veřejných vysokých škol pro potvrzení, že Masarykova univerzita se mezi ně řadí
- výpis z osobního bankovního účtu se zůstatkem vyšším než 15,000 CZK
- vlastní životopis
- potvrzení o zajištění ubytování v Thajsku
- platný cestovní pas a jeho kopie
- kopie zpáteční letenky
- vyplněný formulář (dostupný na stránkách ambasády) společně s pasovou fotografií

Výše poplatku za udělení víza:
1600 Kč pro vízum na 90 dní (případné prodloužení na každých dalších 90 dní je zpoplatněno částkou 1900 THB po potvrzení na imigračním úřadě přímo v Bangkoku)

Během pobytu
Měnil/a jste během pobytu pracovní plán stáže (training agreement)?:
NE

Co je důležité vyřídit hned po příjezdu? Jaké náležitosti a na kterých úřadech?:
Po příjezdu nebylo třeba zařizovat vůbec nic. Řešil jsem pouze prodloužení víza po uplynutí 90 dnů na imigračním oddělení v Bangkoku a dále pouze finální potvrzení stáže (Confirmation of Placement Period) pro účely MUNI. Ihned po příjezdu stačí pouze podepsat formulář pro předání klíčů od ubytování, které je součástí výzkumného institutu a je zařízené hostitelskou institucí.

Popište svou práci/činnost v zahraniční organizaci. Napište, co konkrétně jste dělal/a, zda práce odpovídala domluveným podmínkám a Vašemu domácímu oboru studia, zda byla Vaše práce samostatná a zodpovědná, orientační pracovní doba.:
Během stáže jsem se věnoval kinetické charakterizaci vybraných proteinů, což je něco, čemu se věnuji také na domovské instituci. Sám jsem si s sebou dovezl vzorky svých proteinů a využil jiné instrumentace a metodiky, ke které bych se jinak nedostal. Práce odpovídala předem navrženému a domluvenému programu, takže vše proběhlo bez problému a umožnilo mi to získat spoustu zajímavých a užitečných dat pro můj vědecký projekt. Po úvodním zaučení a osvojení si nových metod jsem měl možnost pracovat zcela samostatně. Pracovní doba byla flexibilní, ale obecně odpovídala klasické pracovní době na plný úvazek.

Pořádá organizace anebo místní studentská organizace nějaké speciální akce pro zahraniční stážisty?:
- vyberte možnost -

Jestliže ano, jaké?:

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Ubytování bylo poskytnuto hostitelskou intitucí. Pokoje jsou součástí výzkumného centra, v blízkém dosahu ani není možnost jiného ubytování.

Cena ubytování – měsíčně:
0 EUR

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Ubytování bylo zajištěno hostitelskou institucí a nebyl za něj účtován žádný poplatek.

Kdo zajistil ubytování a s jakým předstihem:
Ubytování zajistila hostitelská instituce, konkrétně administrativní pracovnice z výzkumné skupiny, kde byla stáž realizována. Ubytování bylo zarezervováno již asi měsíc před příjezdem po dodání osobních údajů.

Vybavenost, připojení na internet, co si přivézt:
V rámci nejzákladnějšího ubytování byl pokoj dostatečně vybaven včetně povlečení a pár elektrických spotřebičů. Základ v podobě internetového připojení, sprchy, záchodu, postele, gauče a televize byl přítomen. Sdílené pračky byly součástí celého ubytovacího komplexu a mohly být použity za drobný poplatek. Drobnou nevýhodou je nemožnost si sám vařit, protože má ubytovaný přístup pouz k lednici a mikrovlnné troubě. Taktéž jakékoli náčiní pro úklid, vaření či konzumaci potravin (hadry, koště, čistící prostředky, příbory, talíře, hrnky,...) chybí, takže je dobré přivést s sebou nebo zakoupit na místě.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Ceny v obchodech jsou v průměru většinou srovnatelné, některé ceny potravin jsou výrazně nižší, jiné zase výrazně vyšší. Dražší je zejména pečivo, mléčné výrobky, uzeniny a další. Základní způsob stravování na institutu je ovšem realizován v místní kantýně, kde jsou ceny za jedno jídlo velmi nízké – v přepočtu přibližně 30 Kč za oběd/večeři.

Doprava do místa pobytu:
Doprava veřejnou dopravou bohužel není téměř možná, ale hostitelská instituce zajistila řidiče s dodávkou, kteří jsou za těmito účely na institutu zaměstnáni. Řidič tedy čekal na místě příletu a zavezl mě až k místu ubytování.

Orientační cena:
Zajištěno hostitelskou institucí, nebylo třeba platit.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Osobně jsem letěl z letiště ve Vídni se společností Austrian Airlines, která v době zakoupení letenky nabízela přímé lety do Bangkoku za velmi příznivou cenu. Doprava do Vídně byla uskutečněna typickým autobusem Student Agency, který jezdí z Brna přímo na letiště. Nešlo ale o žádnou speciální akci či tip, spíše o základní cestu, kterou by volil zřejmě každý.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Jelikož je výzkumný institut poměrně izolován a není součástí žádného města, možnost MHD zde není. Párkrát v průběhu dne je možné se přepravovat elektrickými vozíky zajišťovanými institutem zdarma, ale všude se dá dostat pěšky, takže samotná chůze je dostačující. Mezi místními pracovníky a studenty je pak oblíbené přepravování na vlastním mopedu.

Jakého jste využil/a typu zdravotního pojištění?:
Celoroční studentské pojištění do celého světa poskytované za velmi příznivou cenu pro držitele karty ISIC.

Měl/a jste jiné pojištění? Jaké?:
NE

Zkušenosti s pojistnou událostí:
Žádné zkušenosti

Tipy na využití volného času:
Součástí institutu je plavecký bazén, kulečník, posilovna, badmintonový kurt a možnost kajakingu na přilehlém rybníku. Mimo to je člověk mimo dosah většího města nebo jiných prostorů, takže je využití volného času omezené.

Finanční podpora a náklady
Měsíční stipendium od CZS:
16000 CZK

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Vlastní úspory a podpora ze strany domovské výzkumné skupiny, pro kterou byla věděcká data sbírána

 
 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje během pobytu (tj. bez cesty tam a zpět)?:
11500 THB

a/ z toho ubytování:
0 THB

b/ z toho stravování:
6500 THB

c/ cestování a volný čas:
5000 THB

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:

 
Zkušenosti s bankovními účty / službami. Doporučujete účet zřízený v zahraničí, používání české platební karty...:
Žádný bankovní účet jsem nezřizoval, jelikož jsem neměl snadný přístup k většímu městu, kde bych si účet uzavřel, ale zřejmě by se mohl vyplatit. Nejvýhodnější je zřejmě dorazit s hotovostí v eurech a následně proměnit peníze ve směnárně s rozumným kurzem. Jelikož jsem ale s sebou nechtěl vozit příliš peněz v hotovosti, využil jsem i výběru z bankomatu, který byl s pomocí karty Revolut také výhodný s velmi dobrým převodním kurzem. Jedinou nevýhodou je poměrně vysoký jednorázový poplatek za výběr z bankomatu (přes 200 THB), takže je výhodné si ideálně vybrat všechny peníze najednou.

 
Platil/a jste na zahraniční organizaci nějaké poplatky? (pojištění, materiál atd.):
Žádné poplatky

Získal/a jste mzdu od hostitelského podniku/organizace?:
- vyberte možnost -

Pokud ano, kolik činila Vaše mzda měsíčně?:
0 ???

 
Jiné výhody od hostitelské organizace?:
Výhodou je zejména zajištění ubytování a dopravy z/na letiště, kterou ani jinak zajistit nelze. Dále je to možnost využití plaveckého bazénu a tělocvičny zdarma.

Je potřeba počítat s větší částkou na začátku pobytu? Pokud ano, jakou a k jakému účelu?:
Mezi větší výdaje lze zařadit nutnost nakoupit si některé základní vybavení do domácnosti (příbory, talíře, hrnky, čistící prostředky, hadry,...), pokud si jej člověk nedoveze s sebou. Celkové výdaje mohou vyjít odhadem na 1000 THB. Jelikož jsem se všude dopravoval pěšky, nepořizoval jsem žádný dopravní prostředek, ale pro některé by mohlo být nutné počítat s výdajem za zapůjčení kola/mopedu (cenu netuším).

Uznání zahraniční stáže domácí fakultou
Je pracovní stáž součástí Vašeho studijního oboru?:
ano

Pokud ano – je povinnou nebo volitelnou součástí?:
Volitelnou

Jakým způsobem Vám bude pracovní stáž v zahraničí uznána na domácí fakultě?:
Bude uznána jako předmět "Zahraniční pracovní pobyt" s příslušnou kreditovou hodnotou, která se odvíjí od délky stáže (5 kreditů za každý měsíc stáže).

Kolik získáte / jste získal/a ECTS kreditů?:
15

Nastaly závažné problémy při vyřizování uznání stáže?:
Uznání stáže ještě není zcela dokončeno, ale prozatím probíhá vše bez problémů, stačí se pouze řídit pokyny, které jsou podrobně uvedeny na webu CZS MUNI.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
2

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
1

Souhlasíte s tvrzením, že díky zkušenostem nabytým v průběhu stáže se Vám podařilo více rozvinout své kompetence pro práci ve Vašem oboru?:
Zcela jistě souhlasím, osvojil jsem si mnoho nových laboratorních metod a získal lepší přehled o výzkumu v mém oboru.

Co jste po absolvování pobytu nejvíce ocenil/a?:
Nejvíce jsem ocenil to, že jsem se naučil spoustu nového a užitečného pro moji další budoucí vědeckou praxi, ale velmi pozitivní byla také možnost cestovat a poznávat vzdálenou zemi díky spojení pracovní stáže s dovolenou. Stáž tak pro mě byla přínosnou jak po osobní, tak po profesní stránce.

Nějaké závažné problémy během pobytu?:
Žádné problémy

Máte nějaká doporučení pro své následovníky? (např. co si vzít s sebou):
Určitě doporučuji vzít si s sebou klasické věci doporučované pro cestu do Thajska i turistům (repelent, opalovací krém, sluneční brýle, dezinfekce na ruce,...), dále bych doporučil myslet s předstihem na zajištění veškerého očkování, které se do této země výrazně doporučuje. Specificky bych pak doporučil vzít si s sebou alespoň jednu sabu příboru, talíř a misku, nebo jiné základní nádobí, které v kuchyňce k mému překvapení přítomno vůbec nebylo. Nic jiného mi asi během stáže nechybělo.