ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

Kyungpook National University

Jižní Korea 2023/2024 Partnerské univerzity

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Filozofická fakulta

Obor studia:
Literature and Intercultural Communication / Literature and Intercultural Communication

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Magisterská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2023
jaro 2024

Doba pobytu (od-do):
2023-08-24 - 2024-06-25

Počet měsíců:
10

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Na webových stránkách: https://en.knu.ac.kr/admission/exchange01.htm

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Online přihláška, potvrzení o studiu, výpis známek, nominační dopis z MU, kopie pasu, barevná ID fotka, výpis z účtu se sumou cca 8 000 000 KRW (cca 140 000Kč).

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Zhruba rok dopředu.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
1. vyplněná žádost
2. pas + kopie
3. pasová fotografie
4. potvrzení o přijetí (Certificate of Admission)
5. kopie Certificate for Business Registration
6. kopie smlouvy o spolupráci obou univerzit
7. doklad o rezervaci ubytování
8. doklad o rezervaci letenek
9. poplatek - činí 60 USD

Délka čekání na vízum:
3-4 týdny. Je dobré o něj zažádat hned, jak to bude možné.

Výše poplatku za udělení víza:
60USD

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
ano.

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
ano.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Pro podzimní semestr jsme měli 3-4dny v první půlce srpna na registraci předmětů. Registrace má přesný harmonogram podle typu studia (BA, MA) a typu předmětů. Mimo registrační vlnu, lze předměty přeregistrovat v prvním týdnu září, tedy v prvním týdnu semestru, jinak si zaregistrovat předměty už nelze. V jarním semestru to probíhalo obdobně, registrace proběhla v únoru a přeregistrace byla možná v prvním týdnu semestru na začátku března. Je to mnohem víc stresové než registrace na MUNI. Já jako magisterský student jsem si oficiálně přes systém mohla zaregistrovat jen 3 předměty (předměty navíc jsem pak řešila přímo s vyučujícími a absolvovala jsem je jako audit) a v registrační vlně jsem šla jako poslední, takže pro mě bylo trochu obtížnější sehnat předměty, protože většina těch, které jsem chtěla už byla plná. Nějak se mi vždy ale povedlo vykomunikovat zápis s profesory, nebo si předměty přeregistrovat.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Ano. KNU má dvě zkouškové-midterm exams v půlce semestru a final exams na konci semestru.

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
Všechny předměty měli váhu 3 korejských kreditů, což se rovná 5 ECTS.

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Korejci si hodně potrpí na skupinové projekty, prezentace a úkoly. Ve skoro každém předmětu jsme měli tedy nějaký skupinový úkol/prezentaci/debatu. Co se formy výuky týče, neliší se to moc od MUNI, často se jedná o frontální typ výuky a menší skupinové práce v hodině. Jinak celkově na mě výuka působila jako na střední škole. Finální známka se vám většinou neskládá pouze z výsledné známky zkoušky/testu, ale i z absence, účasti v hodině, prezentace, úkolů, esejí. Sice jsme měli dvě zkouškové, ale bylo to mnohem klidnější, protože člověk měl vícero šancí, jak získat dobrou známku.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Já jsem si jako studentka FF volila pouze humanitní předměty ohledně světové literatury, akademického psaní anebo korejské kultury vyučované v AJ. Předměty byly často velmi zajímavé, ale celkově jednodušší oproti MUNI. Profesoři jsou ale opravdu hodní.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Studijní materiály jsme získávala přímo od profesorů ze stránky LMS (korejská verze Moodle, IS) anebo v papírové verzi přímo od profesorů na hodině. Učebnice jsem potřebovala jen na hodiny korejštiny, ty se daly snadno sehnat v knihkupectví přímo na kampusu či na internetu.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Ano, jakýkoliv předmět se Seungkwanem Ha (Current Issues in English, Intensive Writing), Cultural life in Korea, Modern Korean Society, 20th century American novel, 20th century British novel, Transnational literature, Korean I.

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
KNU má jednu z největších knihoven v Jižní Koreji. Knihovna je dobře vybavená, je tam kavárna, studijní buňky, počítače, tiskárny. Je otevřená do půlnoci, některé prostory jsou otevřené 24/7.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
Počítače jsou dostupné v knihovně, kde se dají opětovně zarezervovat na 90 minut. V kampusu a na kolejích je tamní wifi (veřejná, univerzitní), občas jsem chytila i EDUROAM. Wifi ale ne vždy funguje, proto doporučuji zařídit si data (téměř všichni v Koreji používají neomezená data). Já měla neomezená data přes Chingu mobile, a bohatě mi to stačilo. Co se notebooku týče, já si přivezla vlastní a byla jsem za to ráda, protože jsem jej využívala nonstop.

Možnosti tisku a kopírování:
Na kolejích je plně funkční tiskárna, kterou jsem využívala nejvíce. Tiskárny jsou pak i po fakultách, v knihovně. Navíc mimo kampus je spousta copy center.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
KNU se opravdu snaží a vytváří různorodý program pro zahraniční studenty během celého semestru. Měli jsme tak jeden výlet zdarma do Gyeongju, sportovní den, filmový večer, hike na horu v okolí a mnoho dalšího. Na začátku semestru je orientační den, kdy jsme jeli lanovkou na horu Apsan a pak na lodičky na místní jezero. Na konci semestru zas byl závěrečný ceremoniál, kde jsme dostali malé dárky a certifikát o absolvování semestru.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
3

případně doplňte vlastními slovy:
Každý student dostal od univerzity korejského buddyho, který mu pomáhal/měl pomáhat s integrací a se zařizováním. Na škole existují i anglické spolky, kde se dá potkat a bavit s místními studenty. Jinak je to ale hodně o štěstí. Já měla štěstí na svoji korejskou buddy Stellu, s kterou jsem trávila hodně času a která mě seznámila s jejími spolužáky a kamarády. Jinak obecně platí, že Korejci se moc s cizinci nebaví, nebo bavit nechtějí, většinou kvůli jazykové nebo kulturní bariéře.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Na univerzitních kolejích přímo na kampusu.

Cena ubytování – měsíčně:
150 EUR

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Koleje se platí jednorázově na začátku semestru, jedná o částku cca 12 000kč na semestr. V ceně je pokryté vše (já ani moji spolužáci jsem pak už nic navíc neplatili). Pokud jste magisterský student, tak koleje neplatíte, protože KNU poskytuje magisterským studentům ubytovací stipendium.
Koleje lze zaplatit pouze v korejských wonech po příjezdu do Koreje a lze je zaplatit pouze hotově (nelze převádět z cizineckého účtu na korejský účet, ani pokud máte Revolut). Doporučuji si proto vzít s sebou Eura nebo USD, které pak můžete směnit a použít na zaplacení kolejí. Peníze si můžete případně vybrat i na místě z bankomatu, může to být ale občas komplikované, evropské karty ne vždy fungovaly v každém korejském ATM. Občas se stávalo, že výběr peněz byl blokován anebo šlo vybrat jen určitou částku peněz za den.

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Jedná se o klasický pokoj na kolejích pro 2 lidi s koupelnou. V pokoji je postel, stůl, židle a skříň na oblečení. Koleje neposkytují žádné povlečení, peřinu či polštář, tak je potřeba s tím počítat (vše ale v klidu a levně seženete v okolí kampusu-Daiso, Emart atd). Jinak je potřeba si sehnat vše ostatní, dle potřeby (v tomto ohledu je velká záchrana Daiso, tam seženete opravdu všechno, od čistících prostředků po talíře atd).

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Univerzita nám poslala email s Google formulářem ohledně kolejí, měsíc až dva před začátkem semestru. Doporučuji si hlídat termín, dokdy je potřeba formulář vyplnit. Formulář byl poslán jen jednou, takže možná doregistrace na koleje nebyla možná (v okolí je ale spousta malých bytů výhradně pro studenty. Pár mých kamarádek nebydlelo na kolejích, ale právě v těchto bytech a bylo to OK a ne o tolik dražší jako koleje).

Jaké jsou možnosti stravování?:
Jako zahraniční student jsem bydlela na kolejích Cheomsongkwan, kde byla kantýna a convenience store. Stravovací plán si volíte ve formuláři, kde si zaškrtáváte, zda chce být ubytováni na kolejích. Upřímně jídelnu moc nedoporučuji, jídlo tam není moc dobré. První semestr jsem měla stravovací plán na dvě jídla denně a celkem jsem trpěla:D Druhý semestr jsem žádný plán v jídelně neměla, a hlady jsem taky neumřela:D Jídelna je ale dobrá na navazování nových kontaktů a oproti jezení venku to vyjde levněji (v Koreji je ale úplně běžné jíst venku a v okolí univerzity je spousta míst, kde se dá najíst dobře a levně). Pokud můžu poradit, stravovací plán bych si v kolejní jídelně nedávala, ale pokud chcete nějakou jistotu navolte si 1 meal/day plan. Spoiler alert, pokud jste vegetarián, tak si určitě meal plan nevolte, všechna jídla v jídelně obsahují maso.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Ceny potravin a jídla v restauraci/baru jsou v obdobné cenové relaci jako v ČR. Akorát čerstvé ovoce a zelenina jsou extrémně drahé oproti ČR. Jak už jsem psala, Korejci nejsou zvyklí si vařit (na kolejích ani není kuchyň) a spíš se stravují venku. Jídlo se dá sehnat průměrně od 3 000 do 10 000 KRW (zhruba do 170kč).

Doprava do místa pobytu:
Letadlem.

Orientační cena dopravy:
Záleží, kdy letenku kupujete a od jaké společnosti. Rozhodně se ale vyplatí letenky tam i zpět dohromady, vychází to pak o hodně levněji. Počítala bych tak min 10 000kč/ let, takže letenky dohromady budou stát 20 000 určitě.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Kupovat obě letenky (tam, zpět) dohromady, vyjde to levněji. Některé kamarádky mi doporučovaly Fly Emirates, které měli možnost studentského členství, které obnášelo nějaké slevy a víc kg na checked bag (asi 10kg navíc zdarma).

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Korejská hromadná doprava je super a spolehlivá. Autobusy, metro a vlaky jezdí načas a pravidelně. Po celé Koreji funguje na MHD a metro ve všech městech lítačka T money card, kterou lze zakoupit ve všech convenience storech (stojí okolo 3000krw) a i na letišti. Kartu lze dobít pouze cashem a žádné studentské slevy na ni neplatí (cesta mhd ale zpravidla vyjde na cca 20-30kč). Ve většině měst si lze půjčit elektrickou koloběžku, elektrokolo nebo normální kolo pro krátký přesun.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Musí se zaplatit koleje a zařídit si ARC (místní verze občanky pro cizince, díky ní pak můžete během pobytu opakovaně vycestovat z Koreje). Zařízení ARC má na starosti univerzita, která studentům dodá seznam potřebných dokumentů, které student musí obstarat. Univerzita pak dokumenty od studentů vybere a žádost za ně podá. KNU pak i hromadně odveze studenty na místní magistrát pro poskytnutí otisků prstů k ARC. Mimo ARC se musí taky zaplatit korejské pojištění (to se platí měsíčně, ale KNU vše vysvětlí během orientačního dnu).

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Já měla svoje vlastní od společnosti Axa (cca 8000kč na semestr), plus jsem si hradila i povinné korejské pojištění (cca 75 000krw/1200kč na měsíc).

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
ne.

Pracoval/a jste během studia?:
ne.

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Jako student z MU nemůžete během studijního pobytu v Koreji pracovat.

Tipy na využití volného času:
Cestujte, kam jen to půjde. Korea, a i Daegu, má spoustu hezkých míst k navštívení. Soul a Busan jsou skvělá turistická místa. Pokud máte rádi hiky, v okolí Daegu je spousta hor. Pokud máte rádi Kpop, v Koreji je spousta kpop storů, studentských kpop festivalů, koncertů atd. Všude je spousta hezkých parků, muzejí a výstav. V kampusu je možnost fitka, různých tanečních kurzů či lekcí jógy a pilates. Pokud máte rádi kavárny, Korejci jsou úplně posedlí insta kavárnami a je jich spousta i v okolí kampusu. Zkrátka, v Koreji je spousta možností, jak strávit plnohodnotně čas (a častokrát i oproti ČR to nestojí moc peněz).

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
0 EUR

Měsíční stipendium v Kč:
0 CZK

Počet podpořených měsíců:
0

Celkový počet měsíců:
10

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Stipendium jsem nepobírala od CZS, jelikož jsem měla štěstí a byla jsem vybrána pro stipendium od organizace ASEM DUO. Jelikož toto stipendium bylo vyšší než to od CZS, stipendium od CZS bylo zrušeno (týkalo se to však pouze zimního semestru, na letní semestr jsem bohužel žádné stipendium nezískala, pobyt není možné prodloužit na druhý semestr se stipendiem) .
Mimo stipendium jsem měla našetřené peníze z brigád a od rodiny (Určitě doporučuji mít našetřené nějaké vlastní peníze, peníze pouze ze stipendia častokrát nedokážou pokrýt všechny náklady).

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:
Stipendium jsem čerpala od ASEM DUO-Korea a jednalo se o částku zhruba 100 000kč.

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
0

a/ výše vstupního poplatku:
0

b/ výše školného:
0

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
0

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
10000 CZK

a/ z toho ubytování:
0

b/ z toho stravování:
5000 CZK

c/ cestování a volný čas:
5000 CZK

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Vždy záleží, jaký si nastavíte budget a jaká jsou vaše očekávání. V Koreji je životní standard vyšší než v ČR, ale i tak se vždy dalo vymyslet, kde se dobře najíst nebo kam se podívat na výlety, aby to nestálo moc peněz. Zároveň ceny v Daegu byly častokrát mnohem nižší než třeba v Seoulu a Busanu. Nedokážu vypočítat úplně přesně moje měsíční výdaje, protože každý měsíc byl jiný (např. v měsících kdy byly zkouškové jsem tolik nechodila ven a necestovala, spíš jsem byla v knihovně a učila se a tak jsem toho moc neutratila, než například v měsíci na začátku semestru, kdy jsem chodila na různá setkání s ostatními výměnnými studenty a jezdila na výlety). I tak bych ale počítala s min. výdaji okolo 10 000 za měsíc.

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
33

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
55

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano.

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Snad žádným.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
1

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
1

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Nesetkala jsem se s žádnými závažnými problémy, ale obecně jsem měla smůlu na byrokracii a musela jsem řešit spoustu papírování (třeba oproti ostatním studentům). Když se mi mohlo něco zkomplikovat, tak se tak i většinou stalo:D Všechno se ale vždy v klidu nějak vyřešilo.

Co doporučujete vzít si s sebou:
Určitě notebook nebo tablet na studium.
Nějakou hotovost, nejlíp EUR nebo USD, kdyby nefungovala karta.
ID fotku s bílým pozadím (je potřeba na ARC a na další formuláře).
Pokud jedete na zimní semestr, doporučuji si s sebou vzít delší a opravdu teplou zimní bundu, v Koreji v zimě je fakt kosa.
Pokud berete nějaké léky, tak ty si také vzít s sebou.
Jinak obecně v Koreji seženete vše, oblečení, boty, tamní léky atd.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Kampus a život na něm. Na KNU to žilo, bylo tam spousta spolků, studentských akcí, různých festivalů. Zároveň je v kampusu fitko, bazén, škola také nabízí např. kurzy jógy.
Všechny předměty o kultuře a literatuře byly velmi zajímavé. Opravdu dost jsem se toho o Koreji dozvěděla. Vyučující byli v pohodě, častokrát se nám snažili vyjít vstříc.
Haejin Shin a Sohee Koo ze zahraničního oddělení byly skvělé, když bylo potřeba něco rychle administračně vyřešit, něco hořelo, vždy rychle komunikovaly a pomohly.
Celková proaktivita univerzity o vytvoření nějakého programu a zázemí pro zahraniční studenty.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Kolejní jídelna:D Ta se po určité době fakt nedala.
Obecně život na kolejích je poněkud přísnější, kluci a holky mají oddělená patra a výtahy. Koleje kontrolují pokoje 1-2x za semestr a mají spoustu pravidel, za jejichž porušení můžete získat penalty points.
Kratší doba termínů, třeba na registraci předmětů má student jen zhruba 3 dny, je to tam celkově rychlejší.
Občas tamní systém, nejen v rámci univerzity, prostě nedává smysl (jednou jsem si např. zaheslovala účet a musela jsem posílat fax s ručně vyplněným formulářem na IT podporu...).

Další komentář:
Nebudu lhát, rozhodnutí jet do Koreje na výměnný pobyt s sebou přineslo nějaká ta úskalí a občas celkem hodně stresu, ale neměnila bych. Opravdu to za to stálo. Byla to super zkušenost, která mě hodně naučila. Poznala jsem spoustu fajn a zajímavých lidí a mám spoustu zážitků a zkušeností, které bych jinak nezískala. Pokud váháte, zda do toho jít, určitě to zkuste. Opravdu nebudete litovat.