ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

Juniata College

USA 2023/2024 Partnerské univerzity

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Pedagogická fakulta

Obor studia:
Primary School Teacher Training / Primary School Teacher Training

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Magisterská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
jaro 2024

Doba pobytu (od-do):
2024-01-10 - 2024-05-08

Počet měsíců:
4

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Na stránkách univerzity: https://www.juniata.edu/catalog/courses/

Osobně jsem se ale více dozvěděla na Self Service: https://selfservice.juniata.edu/Student/Courses

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Výpis známek, motivační dopis, doporučující dopis od jednoho z vyučujících, jazykový certifikát (osobně jsem pouze splnila test z angličtiny na CZS, který je zdarma). Tohle všechno bylo potřeba pro podání přihlášky.

Po mém přijetí po mě Juniata College chtěla i jiné dokumenty -- legit jazykový certifikát (TOEFL), který jsem si narychlo musela splnit; zdravotní potvrzení s doplněním všech potřebných očkování a důkaz o finanční podpoře (stačil výpis z účtu)

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Na CZS jsem musela podat přihlášku do 15. prosince 2022. Motivační dopis jsem měla napsaný za chviličku a výpis známek je do pár vteřin připraven v ISu. Nejdéle trval vyřídit doporučující dopis od profesorky. V průběhu února jsem se dozvěděla, že jsem na Juniata College přijatá. Nominace a administrace probíhala až ke konci října, což dle mého bylo krapet pozdě.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
Pro vyřízení víza jsem musela počkat na dokument DS-2019 od Juniata College. Následně jsem vyplnila DS-160 na webových stránkách a zaplatila SEVIS poplatek ($220). Bylo potřeba si vyřídit schůzku na ambasádě v Praze přes jejich stránky, které mě nenechaly platit kartou (tudíž jsem musela platit složitě přes IBAN). Na schůzku jsem si s sebou ještě vzala již koupené letenky, moji fotografii, výpis z bankovního účtu, apod. To jsem ale nakonec nepotřebovala -- na ambasádě se svým způsobem pouze zajímali o dokument DS-2019.

Délka čekání na vízum:
Je dobré si schůzku na ambasádě řešit dostatečně dopředu, neboť je tam čekačka několik týdnů.

Po návštěvě ambasády mi byl pas dovezen poštou do tří dnů (to stálo cca 300 Kč).

Výše poplatku za udělení víza:
4 255 Kč.

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Ano.

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ano, v prvním týdnu se může student z kurzů odhlásit a přihlásit do jiných. Sama jsem takhle změnila 2 kurzy za jiné.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Každému zahraničnímu studentovi je předběžně zaslán "pre-registration" formulář na email, který musí vyplnit. Centrum mezinárodního vzdělávání na Juniatě pak vyřeší vše za Vás. Jsou velmi flexibilní -- já osobně tento formulář posílala asi 4x, protože jsem tam měla pořád nějaké chyby nebo mi předměty nevycházely.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Finální známky z předmětů se skládaly z průběžných testů, projektů, úkolů a esejí. Osobně jsem neměla žádnou ústní zkoušku nebo final exam (pouze take home)... vím ale, že třeba holky, co studují Computer Science, zkoušky měly. Určitě záleží na oboru a zaměření předmětů.

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
Jeden jejich kredit odpovídá dvěma kreditům na MUNI.

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Hodiny jsou odlišné od těch v Česku. Semináře probíhají vícekrát za týden (typické je buď pondělí-středa-pátek nebo úterý-čtvrtek) a často je ve třídě MAXIMÁLNĚ 20 lidí (spíš ale méně). Co se týče předmětů pedagogiky, výuka se hodně zabývala praktickými znalostmi (což je rozdílné od předmětů na MUNI). Často profesoři požadovali, abyste se na příští hodinu připravili přečtením různých textů nebo kapitol v učebnici. Studenti byli hodnoceni podle procentové škály.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Studium na Juniatě je mnohem jednodušší než na MUNI. Často jsem dostávala za A, aniž bych se předtím na testy připravovala. To samé lze říct o obsahu studia -- ve vícero předmětech jsem se učila o něčem, co už jsem znala ze střední školy nebo prvních ročníků MUNI.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Učitelé je sdíleli přes Moodle, email nebo fyzicky rozdali kopie v hodině.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Pokud studujete pedagogiku, rozhodně doporučuji jakýkoliv předmět s Katie Hildebrand (Hoffman)!!! Je úžasná, a dala bych cokoliv za to, abych s ní mohla zažít ještě jeden další semestr.

Dále určitě doporučuji Language in Motion, ve kterém jsem dostala možnost prezentovat o české kultuře na základní a střední školách, a dokonce i ve věznici! Byla to nezapomenutelná zkušenost, a i když se zdá, že může být děsivé prezentovat vězňům, byli skvělí a měli spoustu otázek! Tuhle příležitost nemůžu vynachválit!!!!!!

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Školní knihovna byla čerstvě zrekonstruována. Trávila jsem tam určitou dobu docela hodně času -- je tam Fisher's Cafe, ve kterém si můžete dát kafe nebo i dokonce flatbread! Pokud studenti potřebují pomoc s esejí nebo jinými úkoly, v knihovně je i na tohle vyhrazeno centrum. :)

Nevím, jak to funguje s půjčováním literatury. Tuhle možnost jsem nevyužila.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
Každý student potřebuje ke studiu notebook! Pokud jej nemáte, můžete si nějaký půjčit z oddělení informatiky. :) Wi-Fi pokrývala skoro celý kampus, na sledování videí však byla docela slabá.

Možnosti tisku a kopírování:
Na každém kroku jsou tiskárny, které můžete "zdarma" využít. Tisknutí nebo kopírování tedy zdarma není, ale můžete za celý semestr využít $10, což je opravdu hodně (za jeden list papíru je $0.01).

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
Takových akcí bylo mnoho -- seznamovací akce, školní soustředění, výlety do okolí (Washington DC, Pittsburghu,...), a spoustu dalších. :)

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
4

případně doplňte vlastními slovy:
Měla jsem štěstí, že jsem si našla kamarádky Američanky. Díky nim jsem se pak seznámila s více místními studenty. Ostatní studenti, hlavně ti asijští, si našli kamarády v národních klubech (japonský klub, francouzský klub,...) a pak se již nebavili s nikým jiným.

Rozhodně doporučuji se seznamovat co nejvíce můžete! :) Američani jsou velmi milí a rádi poznávají nové studenty z odlišných kultur.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Na kampusu v Tussey Hall. Tam bydlí většina mezinárodních studentů, neboť se v druhém patře nachází tzv. Global Village.

Cena ubytování – měsíčně:
0 USD

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Student z MUNI neplatí za ubytování nic. Jediné, co musí zaplatit, je 50 000 Kč na přijíždějícího studenta.

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Většina věcí se dá koupit po příjezdu na kampus (Juniata pravidelně koná výlety do Walmartu). Proto doporučuji nenosit nic, co by nebylo OPRAVDU nutné!

Já osobně měla štěstí a dostala jsem povlečení, polštář a peřinu zdarma od studentky, která předešlý semestr odjela a nechala tam většinu takových věcí.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Ohledně ubytování nemusíte řešit nic. Jediné, co po mně škola chtěla, bylo vyplnit před mým příjezdem formulář o spolubydlení. Ten však skoro nic neznamená -- chtěla jsem za spolubydlící nekuřačku, která si pravidelně uklízí, a když jsem dorazila, pokoj byl v nepředstavitelném stavu a smrděl od cigaret. Mým jediným štěstím bylo to, že se holčina do týdne odstěhovala do pokoje svého přítele a já si do pokoje nastěhovala Francouzku, která se mnou přijela z New Yorku. :) Proto raději berte tyhle formuláře s rezervou.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Hlavním zdrojem jídla je jídelna, která je skoro pořád otevřená (od 7 do 22). Zde je velký výběr jídel servírován formou bufetu. Platíte pouze za vstup do jídelny, nikoliv za množství jídla, které si naberete. MUNI vám zaplatí za semestr 180 jídel -- to bych ale nemohla chodit na snídaně a taky o víkendech do jídelny, a proto jsem se rozhodla si jídelní plán rozšířit za své vlastní peníze ($237). Určitě to ale stálo za to, protože jsem si pak do jídelny mohla chodit kdykoliv i doplnit flašku na vodu.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Vše je v USA dražší než v ČR. Osobně jsem ale vůbec nic nevařila, protože byl složitý přístup do kuchyně v Tussey Hall.

Doprava do místa pobytu:
Z Prahy jsem letěla nejprve do Londýna, a z Londýna do New Yorku na letiště JFK. Když jsem přiletěla do USA, několik dní jsem v New Yorku zůstávala. Odtud jsem pak jela vlakem Amtrak do Huntingdonu, kde mě vyzvedli "global guides", kteří se o nás první týdny na kampuse starali. Cesta vlakem trvala cca 6 hodina a byla bezproblémová. Z MUNI jsem byla jedinou studentkou přijatou na Juniatu tento semestr, a proto jsem všechny tyhle cesty absolvovala sama.

Orientační cena dopravy:
Původní letenky do USA a zpět (přes Londýn) stály cca 17 000 Kč. Bohužel jsem si letenky koupila nejprve špatně, a proto jsem si je musela přebookovat za cca 3 000 Kč.
Cesta vlakem z New Yorku do Huntingdonu stála vždy $55.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Letenky hledejte v anonymním režimu, a následně kupujte přímo u dané letecké společnosti.

Co se týče Amtrak jízdenek, nekupujte každou jízdenku. Někdy se stane, že je klasická jízdenka za $80, a o pár dní později za $55! :)

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Městečko Huntingdon je tak maličké, že tam není žádné MHD, protože všude dojdete pěšky. Jediná možná doprava z města je vlak, který v Huntingdonu staví 1x denně.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Co si tak pamatuji, tak nic. Vše potřebné se řeší před vaším příjezdem. :)

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Pro každého mezinárodního studenta bylo povinností mít zdravotní pojištění Chubb, které stálo $614. Mimo to jsem si ještě zařídila pojištění tady v ČR, které mi (v případě nouzí) pokrývalo vše.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Na kampusu je lékař, kterého můžete kdykoliv navštívit. Za takovou návštěvu si neúčtovali nic.

Já osobně jsem lékaře navštívila pouze jednou, a to, když jsem neslyšela na pravé ucho. Všichni tam byli strašně hodní, a byly mi předepsány léky, které jsem si následně koupila v obchodu Weis. Měla jsem i jiné zdravotní problémy -- ty ale byly trochu závažnější, a já ze strachu, že mě pošlou do opravdové nemocnice, raději tiše trpěla ve své posteli. Co jsem slyšela od kamarádek, tak v nemocnici by si to pak už hodně účtovali.

Pracoval/a jste během studia?:
Nepracovala, ale byla zde možnost.

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Musíte se zúčastnit jednoho workshopu a otevřít si americký bankovní účet -- určitě tam byly i jiné podmínky, ale nepamatuju si je, neboť se mě netýkaly.

Tipy na využití volného času:
Rozhodně si najděte kamarády s autem! :) Já jsem vděčná, že jsem je měla, protože ony samy se rozhodly, mi toho co nejvíce z okolí ukázat.

Navštivte města, která jsou jen pár hodin od kampusu, např. Pittsburgh, Philadelphii, Washington DC,... Cca 10 minut chůze od kampusu můžete dojít na místo zvané The Cliffs, kde je nádherný výhled na přírodu!

Na kampuse je spousta míst, kde lze trávit volný čas -- bazén i posilovna jsou zdarma.

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
80000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
4

Celkový počet měsíců:
4

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Vlastní úspory, podpora rodičů a další stipendium.

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:
Stala jsem se ambasadorkou na MUNI instagramu, kde jsem promovala studijní pobyt v USA. Tohle stipendium jsem však zatím neobdržela.

Jinak bych také měla získat stipendium 3B -- u něj zatím nevím výši.

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
90000 USD

a/ výše vstupního poplatku:
30000 USD

b/ výše školného:
0 USD

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
60000 USD

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
10000 USD

a/ z toho ubytování:
0 USD

b/ z toho stravování:
2500 USD

c/ cestování a volný čas:
7500 USD

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Každý měsíc byl samozřejmě jiný. Rozhodně si ale našetřete dopředu -- je škoda, aby vaše plány ztroskotaly na nedostatku financí. A popravdě, ze stipendia od MUNI se nedá vyžít, neboť jej hned utratíte za poplatky.

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
13

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
26

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Díky podepsání Learning Agreementu jsem to věděla.

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Žádné, vše proběhlo bez problémů.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
2

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
1

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Žádné závažné problémy nenastaly.

Co doporučujete vzít si s sebou:
Adaptér na nabíjení technologií. Popravdě si většinu věcí můžete nakoupit až v USA. :)

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Jak hodně se učitelé zajímají o své studenty! Tohle jsem na MUNI nikdy nezažila, ale profesoři tu jsou pro vás opravdu pořád, a kdykoliv potřebujete pomoc (i s osobním problémem), pomohou vám. Dále mě také překvapilo, jak pozitivní Američani jsou! Cizí lidé vás zdraví na ulici a smějou se na vás. Škola působila tak, že se opravdu o své studenty zajímá -- měli jsme i Mental Health Day, kdy byla výuka zrušena, a nebo Spring Break, při kterém nám bylo zakázáno se učit.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Jak jednoduché jejich studium je -- tohle se ale týká všech akademických stupňů, nejenom vysoké školy. V USA nemají maturitu jako u nás a nemají přehled, co týče světa. S kýmkoliv jsem se bavila, tak neznal Českou republiku (někteří znali pouze Prahu). Jediní, co Česko znali, byli šesťáci na základní škole, na které jsem přednášela.

Některým lidem by mohlo vadit, že je kampus uprostřed ničeho, ale mně osobně to sedělo. Když už jsem chtěla někam vyjet, řekla jsem kamarádkám, a hned jsme si udělaly někam výlet, takže za mě v pohodě. :)

Další komentář:
Studijní pobyt na Juniata College je úplně skvělý, pokud se bojíte vyjet do zahraničí. Všichni se o vás strašně starají, dopředu posílají velké množství emailů, a studenti jsou zvyklí na zahraniční studenty, takže tam nejste tak "na očích". Pokud stále ještě přemýšlíte, určitě se nebojte téhle příležitosti využít!!!