ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

Education University of Hong Kong

Hong Kong 2023/2024 Partnerské univerzity

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Pedagogická fakulta

Obor studia:
Special Education / Special Education (Specialization 3 - Behavioral Disorders)

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Magisterská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2023

Doba pobytu (od-do):
2023-08-29 - 2023-12-20

Počet měsíců:
4

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Před zahájením registrace přijde od EdUHK email s excelovou tabulkou, ve které jsou popsané všechny kurzy, do kterých je možnost se zapsat. Celým registračním i zápisovým procesem budete prostřednictvím emailů od univerzity provázeni.

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Z domovské univerzity je potřeba výpis známek a potvrzení o úrovni angličtiny. Také je potřeba zajistit výpis z účtu, na kterém je potřeba mít dostatek peněz pro pokrytí životních nákladů na semestr v Hong Kongu. Také je nutné podat online přihlášku na univerzitu přes jejich informační systém, ke kterému vám univerzita dá přístup.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Průběžně asi semestr před odletem budete dostávat emaily od EdUHK, kterými vás budou nasměrovávat, kam potřebné dokumenty vložit a odeslat.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
Platný pas (jeho oscanovaná kopie), vyplněná žádost o vízum (EduHK zašle potřebný formulář), potvrzení o dostatku financí, dokladové fotografie, dopis o přijetí ze zahraniční univerzity (Acceptance letter). Dokumenty je potřeba fyzicky odeslat poštou do Hong Kongu.

Délka čekání na vízum:
Do dvou měsíců.

Výše poplatku za udělení víza:
Asi 1500 Kč.

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Nějakou dobu před registračním obdobím EdUHK pošle email s excel tabulkou, ve které jsou vypsané všechny předměty, které je možné si zaregistrovat. Je tam popis předmětů, jakým jazykem budou vyučovány a dokonce i den a čas, kdy se budou konat. Takže je možné vymyslet si rozvrh přímo na míru...

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Přemýšlela jsem o tom, ale nakonec jsem si nechala všechny předměty, které jsem si zapsala.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Registrace probíhala ještě před odletem do Hong Kongu ve dnech 11 až 14 června od 9.30 hongkongského času, takže 3.30 ráno u nás v Česku. Doporučuju si přivstat a všechno si zaregistrovat hned první možnost, protože kapacita některých předmětů je omezená.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Zkoušky jsem neskládala. Hodnocení se většinou skládá z více prací plněných v průběhu semestru nebo odevzdaných na konci semestru. Většinou se jedná o skupinovou prezentaci na vybrané téma a esej o rozsahu cca 1500 slov. Záleží na typu předmětu, pokud jsou více praktické, je potřeba průběžně v semestru odevzdávat a prezentovat svou práci.

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
1 kredit na EdUHK jsou 3 kredity na MUNI

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Výuka probíhá v tříhodinových blocích a je převážně frontální, vyučující mluví podstatnou část hodiny podle předem připraveného ppt. Často šlo o prosté prezentování faktů, studenti si zapisovali poznámky do ppt na svém tabletu. Občas nám někdo pustil nějaké informační video... V některých předmětech byla podporována skupinová diskuse, ale spíše sporadicky. V jednom předmětu přišli do výuky 2x za semestr přednášet externisté. Kurz keramiky byl převážně praktický, ale hodně spoléhal na práci nad rámec vyučovacích hodin.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Jako studentka speciální pedagogiky musím říct, že kvalita výuky speciální a inkluzivní pedagogiky je u nás na katedře lepší, hlavně proto, že je konkrétnější, praktičtější a .. inkluzivnější. V Hong Kongu bohužel především kvůli stigmatu a vysokému tlaku na akademický výkon můžeme zatím hovořit o integraci a to v dost omezené podobě. Celkově mě překvapilo, že náročnost studia nebyla tak vysoká, jak jsem předpokládala, dokonce bych řekla, že MUNI je v mnoha ohledech náročnější než EdUHK... Nejnáročnějším kurzem pro mě byla paradoxně keramika, kvůli velkému množství průběžných úkolů a časové náročnosti.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
V informačním systému, jsou tam nahrány podle předmětů a hodin, podobně jako v interaktivní osnově v ISu. Pokud vyučující chce něco navíc, pošle email dostatečně dopředu.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Předmět:
Function and Expression in Ceramics
je ale nutné počítat s tím, že předmět bude vyžadovat, abyste na úkolech pracovali i ve vašem volném čase, úkolů je dost a deadlines jsou poměrně rychle po sobě, takže je dobré si to rozplánovat

Vyučující:
Isabella Ng (Department of Social Sciences and Policy Studies)

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Velmi dobrá, má několik pater a spoustu prostoru pro samostudium i skupinovou práci. V průběhu zkouškového období jsou některá patra dokonce přístupná 24/7. Knihovna taky poskytuje přístup k internetovým zdrojům ať už článkům nebo online publikacím.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
V některých patrech jsou dostupné notebooky a studenti je někdy používají při skupinové práci. Je možnost pracovat s iMac počítači, například stříhat videa nebo upravovat hudbu. Na celém kampuse je eduroam, dokonce i před 7/11. Univerzita dává studentům přístup k Microsoft Office. Vlastní notebook je ale nutnost, hodně studentů používá tablet/iPad na poznámky při hodinách i ke studiu.

Možnosti tisku a kopírování:
Tisk a kopírování jsou dostupné na více místech na kampuse. EdUHK dokonce poskytuje několik tisků zdarma, potom se musí platit.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
V průběhu semestru organizovala Global Affairs Office několik akcí pro výměnné studenty, včetně orientation/registration a potom asi tři výlety na různá místa v Hong Kongu. Univerzita taky často posílá emaily s pozvánkami na různé workshopy a semináře, kterých se můžete většinou bezplatně zúčastnit.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
4

případně doplňte vlastními slovy:
Měla jsem štěstí, že v průběhu prvních týdnů jsem se spřátelila s několika studentkami z různých předmětů, na které jsem chodila a vzhledem k tomu, že skoro všechny bydlely na kampuse trávily jsme spolu dost času i mimo školu ale hlavně v knihovně.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Bydlela jsem na kolejích přímo na kampuse. Tam kde jsem bydlela (Robert Black Hall, hall C), byly sdílené pokoje po 2 až třech lidech a jedna kuchyň na patro, koupelna a toalety sdílené vždy pro půlku patra. Druhou možností ubytování je sdílený byt po 9-11 lidech (Jockey Club Hall), kde jsou také sdílené pokoje ale každý byt má vlastní kuchyni, koupelnu a záchod a obývací pokoj. Zvolila jsem první typ kvůli levnějšímu nájmu.

Cena ubytování – měsíčně:
177 EUR

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Správa kolejí bude chtít, abyste zaplatili v bance složenkou. Je tedy potřeba vybrat peníze a vystát v bance frontu...

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Ve sdíleném pokoji pro dva mají studující k dispozici psací stůl s policemi a nástěnkou, postel (koleje ale neposkytují žádné lůžkoviny, takže je potřeba si buď přivézt nebo brzo koupit polštář, peřinu, ale i veškeré povlečení), k dispozici je také skříň. Každý pokoj má wifi router. Ve sdílené kuchyni někdy můžete najít sdílené nádobí na vaření, přesto ale doporučuji vlastní talířek, misku, příbor... (dá se zakoupit třeba v Ikea). V kuchyni je k dispozici lednice, mikrovlnná trouba a indukční vařič a boiler s vařící vodou, takže pokud si chcete něco uvařit, možnost tady je.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Po nominaci, vyřízení víza a jiných náležitostí EdUHK pošle email a celým aplikačním procesem na koleje vás bude provázet. Myslím, že se to řešilo tak měsíc před odjezdem.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Na kampuse je jídelna, kde se dá z lehce se obměňující nabídky každý den kromě neděle vybrat něco k snídani, obědu i večeři v rozmezí 25 - 50 HKD. Hned vedle je 7/11, sortimentem ale nabízí spíš snacks anebo poslední záchranu v podobě instantních nudlí nebo sandwichů. V docházkové vzdálenosti je taky supermarket Welcome, kde se dají pořídit nezbytnosti. V dojezdové vzdálenosti jsou potom tzv. wet markets, které bych doporučila na nákup zeleniny a ovoce, protože ceny lokálních obchodníků a obchodnic jsou často levnější než v supermarketech. A zrovna v centru Tai Po je i spousta restaurací a bister.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Orientačně bych řekla, že ceny všeho jsou průměrně třikrát dražší než v Česku. Jídlo je opravdu dražší výdaj.

Doprava do místa pobytu:
Letadlem
Z letiště je možnost vzít si taxi (zelené pro New Territories), nebo jet autobusem E41 do Tai Po a potom přestoupit na autobus K47 nebo minibus 26 a ty vás zavezou na zastávku přímo k univerzitě.

Orientační cena dopravy:
Letenky zhruba za 20 - 25 tisíc Kč.
Autobusem je to z letiště výrazně levnější asi 14HKD, taxi je ale rychlejší a jezdí i v noci ale zato dražší.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Koupit s předstihem, letenky mě vyšly cca na 25 tisíc Kč.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Cena dopravy se liší podle typu vozu a vzdálenosti. Delší cesta MTR může vyjít i kolem 25HKD, průměrně ale kolem 10 - 15HKD. Běžná cena autobusů KMB/LWB je od 5 do 15 HKD, ceny minibusů se liší podle toho, jak daleko jedete, z Tai Po na univerzitu je to minibusem za 6,6HKD. Doporučuju si hned po příjezdu začít vyřizovat tzv. Student octopus card, protože díky statusu studenta budete mít na dopravu slevu. Já jsem se o této možnosti dozvěděla až později, takže čím dříve tím lépe.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Vyzvednout si student ID, protože bez něj Vás nepustí do školy ani na koleje, zaplatit kolejné, nakoupit si potřebné osobní věci...

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Zařídila jsem si cestovní pojištění v Česku online, v Hong Kongu nevyžadují jejich vlastní pojištění. Orientační cena pojištění byla kolem 5000 Kč.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Na univerzitě je školní klinika, kam je možnost se objednat s jakýmkoli problémem. Léčila jsem se s rýmou a kašlem, za 20HKD je možné tam získat potřebnou medikaci na 3 dny.

Pracoval/a jste během studia?:
Nelze pracovat, pokud vyjíždíte na studijní vízum.

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Nelze.

Tipy na využití volného času:
Na kampuse je venkovní i vnitřní plavecký bazén a dobré zázemí pro sport, kampus taky poskytuje spoustu prostoru pro setkávání s kamarády a spolužáky... Nejlepší ale bude kampus opustit a vyrazit objevovat Hong Kong. Z mých oblíbených čtvrtí můžu doporučit Mong Kok, Sham Shui Po, Tim Sha Tsui a na samotném Hong Kong Island potom Wan Chai, Central, Causeway Bay... Pokud vás baví hiking je Hong Kong tím pravým místem, například na Lantau Island je spousta stezek s krásnými výhledy.

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
80000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
4

Celkový počet měsíců:
4

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Podpora rodiny a vlastní našetřené finance.

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:
Na PdF jsem zažádala o stipendium na podporu zahraniční mobility, díky kterému by mi mohly po doložení účtenek být proplaceny náklady na ubytování a dopravu do výše 30 000 Kč.

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
0 ???

a/ výše vstupního poplatku:
0 ???

b/ výše školného:
0 ???

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
0 ???

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
40000 CZK

a/ z toho ubytování:
5000 CZK

b/ z toho stravování:
15000 CZK

c/ cestování a volný čas:
15000 CZK

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Průměrně jsem měsíčně utratila okolo 30 000 Kč, někdy určitě i více, podle toho co se zrovna daný měsíc dělo (především cestování) je v tom zahrnuté úplně všechno od jídla až po cestování, zábavu, nakupování... V Hong Kongu je draho.

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
15

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
45

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano, všechny budou uznány jako povinně volitelné předměty (C).

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Snad žádným.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
3

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
1

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Myslím, že s žádnými závažnějšími problémy jsem se nesetkala.

Co doporučujete vzít si s sebou:
Je dobré si opravdu našetřit dostatek peněz. Z osobní zkušenosti si vezměte méně oblečení než si myslíte, že budete potřebovat... Pokud máte tablet/iPad tak si myslím, že jej využijete.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Celkově na mě hodně zapůsobil život na kampuse, potkávání se s ostatními exchange studenty a lokálními studenty. Knihovna, která měla vždy minimálně jedno patro otevřené 24/7. Komunitní život v Hall C, kde studentská rada organizovala společenské aktivity pro rezidenty... Kavárna Pacific Coffee přímo v budově univerzity. Shuttle bus na University station.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Dlouhé a převážně frontální vyučovací hodiny, zdráhavost lokálních studentů zapojovat se do výuky. Vzdálenost kampusu od centra Hong Kongu. Osobně si myslím, že studium na EdUHK je oproti jiným HK univerzitám unikátní především rozpoložením studentů (mně bližším a milejším) a její lokace doslova v horách je taky jedinečná, má to tu nevýhodu, že cesta na HK Island trvá hodinu...

Další komentář: