ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

University of Toronto

Kanada 2022/2023 Partnerské univerzity

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Filozofická fakulta

Obor studia:
Psychology / Psychology

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Magisterská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2022

Doba pobytu (od-do):
2022-09-04 - 2022-12-20

Počet měsíců:
3.5

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Všechny informace, včetně seznamu nabízených předmětů, vyučujících, sylabu, studijních náležitostech, předpokladech a materiálech, jsou dostupné na informačním systému University of Toronto, do kterého získá student přístup po přijetí ke studiu. Informační systém školy, spolu se studijním programem ACORN, je velmi přehledný. Veškeré informace potřebné před počátkem studijního pobytu poskytne zahraniční oddělení UofT (Centre for International Experience), na které se student může obrátit s jakýmkoliv dotazem či žádostí.
Seznam předmětů a kurzů na UofT je k nalezení také na internetové stránce školy.

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Kromě dokumentů potřebných k výběrovému řízení na UofT je potřeba dodat některé dokumenty také zahraniční univerzitě, které má vlastní výběrové řízení, kterým stvrzuje přijetí zahraničních studentů. Kromě motivačního dopisu a CV jsem tak přikládal také seznam studovaných předmětů na MUNI včetně jejich sylabu a probíraných témat, aby si student nevybíral kurz, který již absolvoval na domovské univerzitě. Nutné je doložit také výpis známek v anglickém jazyce a jazykový certifikát na potřebné úrovni.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Ideální je začít s vyřizováním náležitostí k pobytu co nejdříve, zejména kvůli volbě předmětů a nalezení ubytování. Univerzitní koleje a poskytované bydlení je velmi rychle zaplněné, proto je nutné začít hledat ihned po oznámení nominace při výběrovém řízení. Zahraniční studenti získávají možnost volby předmětů několik dní před spuštěním první vlny zápisu pro studenty UofT, přesto je však potřeba být na výběr předmětů připraven a nezmeškat žádný z termínů.
Další je vyřízení studijního víza či ETA/ESTA dokumentů, které však pro české a slovenské občany bývá vyřízeno v rámci hodin až dnů.

Bylo potřeba vízum?:
- vyberte možnost -

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:

Délka čekání na vízum:

Výše poplatku za udělení víza:

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Ano. Při odjezdu na zahraniční výjezd má student již zvolené předměty, které mu potvrdí koordinátor zahraničních pobytů pro danou katedru či ústav, a tak student ví, kolik předmětů si má zapsat a kolik mu bude udělenou kreditů.

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ne.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Registrace předmětů probíhá přibližně dva měsíce před počátkem semestru, tj. od července pro podzimní semestr, a končí dva týdny po začátku semestru. Předměty je možné registrovat přes informační systém, je možné kurzy měnit a přejít na jiné v případě potřeby. Odregistrování předmětu je možné i v průběhu semestru, téměř do pořádku zkouškového období.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Ano, ústní i písemné.

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
Na UofT jsem absolvoval čtyři předměty (v jejich kreditovaném systému byl každý ohodnocen 0,5k.), za každý z nich jsem obdržel 6 kreditů.

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Na bakalářském programu probíhají předměty obdobně jako v našem prostředí, ve formě blokové výuky a praktických seminářů, některé předměty jsou také formou diskuzí a kritickou analýzou tématu, na kterou je nutné se každý týden připravit studiem odborné literatury a přečtením povinné literatury. Předměty jsou povětšinou prokládány průběžnými testy, seminárními pracemi a skupinovými či individuálními projekty, jejichž výstupem je prezentace, seminární práce či kritická analýza přiděleného tématu.
Hodnocení studentů je souhrnem povinné docházky, která je součástí známky, průběžnými i závěrečnými testy, ohodnocení seminárních prací a projektů. Někdy je závěrečný test nahrazen ústním zkoušením či prezentací před ostatními studenty. Známky tak tvoří mnoho faktorů, které jsou výsledkem snažení po celou dobu studia.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Kvalita výuky je srovnatelné, jen se v některých oblastech dává důraz na jiné oblasti zájmu či trendy ve výzkumu a teorii. Výuka je interaktivnější, hodnocení průběžné a pravděpodobně více odpovídající, ale obtížnost samotného studia je srovnatelná.
Výuka je velmi přehledná, dobře strukturovaná a srozumitelně přednášená.
Kvalitu výuky však podporují různé studijní kruhy a akce, stejně jako setkávání s profesory, na které v Česku není kladen takový důraz.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Studijní materiály jsou vždy přítomné v sylabu předmětu a informačním systému, kam vyučující nahrávají také prezentace, doplňující poznámky a materiály. Povinná literatura a doplňující četba je někdy dostupná elektronicky, jindy si ji musí student vyhledat sám v univerzitních knihovnách.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Z psychologických kurzů byl velmi přínosný předmět Learning and Neuroplasticity, stejně jako prakticky zaměřený Intergroup Relations. Pro studenty psychologie, medicínských či společenskovědních oborů však může být velmi zajímavý výběr kurzů nabízených v rámci Mark S. Bonham Centre for Sexual Diversity Studies, oddělení pro studium identity a sexuality. Jejich vyučující, David Anderson, nabízí předmět Sexuality and Health, který je neuvěřitelně zajímavý a přínosný.

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
University of Toronto disponuje řadou univerzitních knihoven, oborových i obecně zaměřených, které jsou rozsáhlé a velmi dobře vybavené. Kromě nespočtu titulů pro rozvoj v každém oboru nabízí také veškerou povinnou literaturu pro nabízené kurzy. Univerzitní knihovny jsou také vybaveny počítači, multimediálními místnostmi, odpočinkovými zónami, studovnami, místnostmi pro skupiny a konferenčními místnostmi, kavárnami, bufetem a dalším občerstvením.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
Počítače pro studenty jsou volně dostupné ve všech univerzitních knihovnách, stejně jako v mnoha univerzitních budovách. Přístup na internet je dostupný v celém univerzitním kampusu, k přístupu stačí pouze studentské jméno a heslo.
Notebook a jakákoliv další technika je při studiu možná a velmi podporovaná, není však nutně vyžadována. Je tak na možnostech a zájmu studenta, jestli bude notebook využívat či nikoliv. Je to však nicméně velkou výhodou vzhledem k multimediální formě výuky na UofT.

Možnosti tisku a kopírování:
Možnosti tisku i kopírování jsou volně přístupné ve všech univerzitních knihovnách, v UofT Bookstore a většině univerzitních budov v kampusu školy.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
Univerzita poskytuje mnoho sportovních, kulturních i volnočasových aktivit v průběhu semestru, stejně jako možnost setkávání s dalšími zahraničními studenty. Na univerzitě je také aktivní zájmová organizace sdružující mezinárodní studenty, výměnné i domovské. Plánované jsou grilování, setkávání s dalšími studenty, procházky po městě, výlety a podobně.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
2

případně doplňte vlastními slovy:
Univerzita poskytuje mnoho možností pro integraci výměnných studentů mezi studenty UofT. Někdy to však naráží na přirozenou bariéru toho, že výměnní studentů jsou noví v dané zemi, a tak přirozeně tíhnou k dalším zahraničním studentům, kteří také poznávají nové prostředí, jezdí na výlety a podobně. Místní studenti se naopak znají déle a mají vlastní kruhy přátel a volnočasové zájmy, a tak je poznání s nimi někdy náročnější. V rámci univerzitního života jsou však velmi přátelští a nápomocní, pokud je člověk otevřený k tomu poznat nové lidi.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Bydlel jsem v soukromě nabízeném ubytování, v rodinném domě sdíleném s třemi dalšími studenty. Každý jsme měli vlastní pokoj, sdílená byla koupelna, kuchyň a obývací pokoj.
Nabízené koleje mají výhodu úklidu a často blízkosti ke kampusu, jejich cena je však vyšší a někdy je nutné si připlatit ještě stravovací balíček, který se pohybuje ve výši dalších stovek dolarů.

Cena ubytování – měsíčně:
850 USD

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Soukromé ubytování bylo ve srovnání s jinými studenty výrazně levnější a svobodnější.

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Vzhledem k počasí v Kanadě je nutné si přivézt zimní i letní oblečení. Většina lidí očekává velmi chladné klima, které v zimních měsících skutečně nastane, léto je však podobné našemu. Rozhodně se tak vyplatí sbalit si s sebou také plavky a letní oblečení. Na podzimní období je potřeba nepromokavé oblečení, v zimě naopak teploty klesají hluboko pod 0 stupňů. Vzhledem k přírodním krásám Kanady a možnostem sportů bych doporučil také přibalit sportovní obuv a oblečení, stejně jako oblečení na turistiku.
Kromě notebooku se může hodit další elektronika, kterou student používá i při studiu na MUNI.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Ubytování je nejlepší zařizovat ihned po přijetí ke studiu, resp. po nominaci ke studiu v zahraničí. Ušetříte si tak mnoho starostí a často také peněz. UofT nabízí univerzitní koleje, kromě toho zřizuje také internetovou stránku s lidmi poskytujícími ubytování pro studenty. Existuje však mnoho internetových stránek, na kterých je možné sehnat bydlení po dobu studijního pobytu. Je však potřeba být opatrný a jednat s rozmyslem, mohou se tam vyskytovat různé skamy a podvodníci, a tak je dobré si nabídky a lidi ověřovat.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Stravování na kolejích probíhá v rámci stravovacích balíčků, které se připlácí nad rámec ubytování. Já jsem si však stravování zařizoval sám vzhledem k soukromému bydlení.
Na kampusu univerzity je také možné občerstvit se v řadě foodtrucků a restaurací za příznivou cenu, v areálu univerzity je také množství kaváren, bufetů a dalších podniků, které je možné navštívit.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Cena potravin je oproti našemu prostředí vyšší, i když nijak zábraně. Záleží na tom, jak člověk umí zacházet s penězi. Pokud si člověk nakupuje a vaří sám, je zcela reálně možné žít za náklady obdobné jako v Česku.

Doprava do místa pobytu:
Do Toronta je možné se dopravit leteckou dopravou mnoha cestami, existují i přímé lety. Já jsem letěl přes NYC.

Orientační cena dopravy:
Jednosměrná letenka do Toronta se může pohybovat kolem 8-10 tisíc Kč, s blížícím se termínem však cena narůstá.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Při zakoupení letenky je cena často nejnižší cca 2-3 měsíce před odletem. Je dobré se podívat na více serverů nabízejících letenky a poohlédnout se po výhodnějších letenkách. Jde o relativně dlouhou vzdálenost, takže pokud jede student na delší dobu, je potřeba podívat se také po ceně zavazadel, která někdy není zahrnuta v ceně letenky.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Ačkoliv je Toronto velká metropole, mým favoritem byla cesta pěšky nebo na kole, které jsem si půjčil od svého domácího. Univerzitní kampus (St. George) je kromě toho obehnán zastávkami metra, tramvají i autobusů, a tak není problém do školy dojet z jakéhokoliv koutu Toronta. Se vzdáleností však počítejte s rychle narůstající dobou dojezdu.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Při studiu po dobu jednoho semestru není vyžadováno vízum, to je potřeba až od 6 a více měsíců pobytu nebo při zájmu o práci v zahraničí. Je však potřeba zařídit si před odjezdem ETA dokument, který je vyžadován pro všechny zahraniční turisty při příletu do země. Pokud cestujete skrze USA nebo plánuje zemi navštívit, nechte si vystavit také americkou alternativu ESTA.
Jiné dokumenty nejsou nutně vyžadovány.

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Využil jsem cestovního zdravotního pojištění poskytovaného bezplatně ke kreditní kartě rodičů. Univerzita však vyžaduje jejich vlastní pojištění "University Health Insurance Plan (UHIP)" ve výši 250 CAD.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Já sám jsem lékařské ošetření či jinou zdravotní službu v Kanadě nepotřeboval a nevyužil.

Pracoval/a jste během studia?:
Ne.

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Při zájmu o práci či brigádu v Kanadě je potřeba zařídit si pracovní vízum, v takém případě již nebude stačit bezvízový kontakt a dokument ETA. Pracovní vízum je však možné si vyřídit i po příjezdu do země (stejně jako před odjezdem na zahraniční pobyt).

Tipy na využití volného času:
Univerzita poskytuje bezplatné využití všech sportovních zařízení včetně bazénů, posiloven, multisportovních středisek a podobně. Kromě toho je možné navštívit bezplatně všechna sportovní utkání univerzitních týmů. Kromě toho je pro milovníky sportu možné podívat se na utkání basketbalu (Raptors), baseballu (Toronto Blue Jays), hokeje (Toronto Maple Leaves) a dalších sportovních akcí.
Toronto jako takové je nádherné město, možné je také vyjet na výlety po Ontariu, do Montrealu, Quebec City nebo Ottawy. Přímo v Torontu bych doporučil nevynechat Toronto Islands, městské parky, zejména Riverdale Park; a Niagara Falls, které jsou jen několik hodin vlakem od Toronta.
Toronto je jinak velmi moderní a kulturní město, a tak je zde nespočet příležitostí pro koncerty, výstavy a další akce.

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
70000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
3,5

Celkový počet měsíců:
3,5

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Vlastní finanční zdroje naspořené z brigád a práce, finanční podpora rodiny.

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
250 CAD

a/ výše vstupního poplatku:
0 CAD

b/ výše školného:
0 CAD

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
250 CAD

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
1300 CAD

a/ z toho ubytování:
1000 CAD

b/ z toho stravování:
120 CAD

c/ cestování a volný čas:
150 CAD

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Pokud chce člověk poznat tamní zemi, vyjet na výlety a sociálně žít, tak je potřeba počítat v určitou investicí z vlastní kapsy. Užijete si však každou sekundu a každý cent, zpětně nebudete litovat jediného dolaru.

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
2, respektive 4 předměty po 0,5 kreditu

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
24

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano, kurzy i množství kreditů za jejich splnění

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Vzhledem k poměrně pozdnímu přijetí na zahraniční univerzitu jsem měl obtíže s nalezením volných předmětů, ostatní studenti si však kurzy různě posouvali a rušili, a tak jsem nakonec mohl absolvovat skvělé kurzy. Vše byla však nutné konzultovat s koordinátorem na UofT pro zahraniční studenty. Uznání kurzů však bylo bez problému.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
1

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
1

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Ne. Vše bylo v pořádku a v případě jakéhokoliv problému za vámi vždy stojí zahraniční univerzita a nespočet výměnných studentů.

Co doporučujete vzít si s sebou:
Letní i zimní oblečení. Elektroniku. Zámek na kolo, pokud plánujete jezdit na kole. Batoh na cesty a věci na pobyt v přírodě a sport.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Vybavenost univerzity, profesionalita, úroveň výzkumu a nadšení profesorů do výuky.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Jak daleko jsou od sebe kampusy univerzity. UofT se nachází na třech kampusech, pouze jeden je však v centru Toronta (St. George). Zbylé kampusy jsou nejméně hodinu cesty, což pro dojíždění na přednášky nedávalo moc smysl, a tak jsem si vybíral z předmětů nabízených na hlavním kampusu. Je jich však takové množství, že bude spokojený snad každý.

Další komentář: