ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

Edgewood College

USA 2022/2023 Partnerské univerzity

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Přírodovědecká fakulta

Obor studia:
Upper Secondary School Teacher Training in Biology / Upper Secondary School Teacher Training in Biology

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Magisterská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2022

Doba pobytu (od-do):
2022-08-17 - 2022-12-16

Počet měsíců:
4

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Na stránkách Edgewood College Express - Public Course Search, odkaz tady: https://express.edgewood.edu/ics. U předmětů je po rozkliknutí základní info (podobně jako v IS MUNI). Tím, že je škola malá, tak se nabídka semestr od semestru dost mění.

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Ze strany Edgewood College: přihláška v jejich systému, prospěch, personal statement, doložená úroveň angličtiny, proof of financial support (stačí potvrzení o tom, že dostanete stipendium od MU) a statement, kde popíšete, jaké kurzy si chcete zapsat. Na doložení úrovně angličtiny není potřeba oficiální certifikát jako TOEFL, apod. Já měla potvrzení od zkoušející na MUNI, že mám zkoušku z angličtiny B2. Rok předtím jsem navíc byla na pracovním Erasmus pobytu a měla jsem z toho také potvrzení o úrovni angličtiny. Dokládala jsem tedy oba dva a stačilo to.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Na MUNI jsem podávala přihlášku v polovině prosince, na Edgewood College na konci dubna. Semestr začínal v polovině srpna.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
Dokument z Edgewood College, Formulář DS-160, zaplacený poplatek za vízum a SEVIS poplatek, platný pas, schůzka na ambadádě.

Délka čekání na vízum:
Na schůzku na ambasádě byla čekací doba skoro měsíc. Pokud se uvolní dřívější termín, máte možnost si schůzku jednou přehodit na jiný den/čas. Pár dní jsem pravidelně aktualizovala jejich stránky a uvolnil se termín hned na další týden. Po schůzce na ambadádě jsem dostala pas i s vízem do týdne.

Výše poplatku za udělení víza:
220 USD SEVIS poplatek
160 USD poplatek za vízum

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Ano, řešila jsem to s oborovou koordinátorkou na PřF. Jelikož jsem měla všechny A i B předměty na MUNI splněné, tak bylo jasné, že budou předměty uznány jako volitelné.

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ano

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Předměty vám zapisuje Advisor z EC. On by vám měl poradit, co si zapsat. Je to trochu krkolomné, protože se mi stalo, že předmět, který měl poslední volné místo, se naplnil než jsme to stihli přes email vykomunikovat. Měnit předměty jde i v prvním týdnu semestru. Rozhodně se nenechte odradit plnou kapacitou předmětu. Všichni jsou na škole milí a ochotní. Když osobně přijdete za vyučujícím předmětu, kde je sice plná kapacita, ale vysvětlíte proč máte o jeho předmět zájem, rád vás do něj zapíše.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Ano

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
1 kredit na EC = 2 ECTS

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Studium je hodně založené na práci v průběhu celého semestru. Všechny předměty jsem měla dvakrát týdně. Hodiny jsou o poznání interaktivnější než na MUNI. Časté jsou diskuze v menších skupinkách, pak ve větších a sdílení názorů. Mnohokrát jsme měli za úkol četbu textu/kapitoly a v další hodině jsme téma rozebírali. Spíše než písemné zkoušky se zaměřují na skupinové projekty a eseje. Asi je to i výběrem předmětů, ale já jsem navíc skoro každý týden prezentovala minimálně v jednom z předmětů.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Těžce se mi to hodnotí, záleží předmět od předmětu. Řekla bych, že stejná nebo nižší. Výsledná známka se většinou skládá z několika věcí. Když se vám nepovede jedna prezentace nebo jeden test, nic to neznamená. Každá věc tvoří třeba jen 10 % známky. Úspěšně zakončit předmět tedy většinou není velký problém.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Systém je nastavený tak, že vyučující očekávají, že si knížky koupíte. Knihovna na Edgewood sice je, ale učebnic k předmětům v ní moc není. Já si na Amazonu kupovala jen dvě knížky. Obě v trochu salátovém vydání, stránky jim ale nechyběly a aspoň byly levné. V některých předmětech nebylo potřeba si knížky kupovat, protože vyučující sdíleli materiály online.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Rethinking the Border (Gerardo Mancilla)
Group discussion & Team leadership (Leigh Maxwell)
Studenti z EC mají možnost absolvovat předmět na University Of Wisconsin (velká univerzita ve městě). Já se o tom dozvěděla poměrně pozdě, jinak bych toho využila.

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Učebnic k předmětům v ní moc není, ale je tam sousta gaučíků a křesel, počítačů, tiskáren, apod. Elektronické zdroje sice mají, ale já si vždycky postačila s těmi z MUNI. Rezervovat si můžete také malé uzavíratelné místnosti. Když tvoříte skupinový projekt a potřebujete se někde sejít, je to ideální místo. Součástí je i Learning Lab a Writing Lab, kde vám můžou pomoci s úkoly nebo něco vysvětlit. Já toho využila jen párkrát, aby mi zkontrolovali gramatické chyby v eseji.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
Skvělá. Počítačů je v knihovně dost (Windows i Apple) a navíc jsou i v některých budovách. Vlastní notebook tedy asi není potřeba, já jsem si ale brala svůj. Internet je po celém kampusu.

Možnosti tisku a kopírování:
V každé budově jsou tiskárny. Na začátku semestru dostanete kredit 20 USD na tisk. 5 centů stojí černobílá stránka, 10 centů barevná. Já nevypotřebovala ani polovinu.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
Týden před začátkem semestru je orientation week, kde se seznámíte s ostatními mezinárodními studenty a s tím, jak vše funguje a kde co je. Center for Global Education pořádá v průběhu semestru asi tři akce. Můžete se zapojit i do Buddy programu. The Office of Student Inclusion and Involvement (OSII) pořádá pravidelně akce pro všechny studenty. Já byla na výletě v Chicagu a Six Flags (Amusement park), na farmě s podzimní slavností nebo v hallowenském lese, pořádají toho ale mnohem víc.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
1

případně doplňte vlastními slovy:
Američani jsou obecně vstřícní a přátelští, ale často je to spíše povrchní zájem. Já měla navíc trochu nevýhodu, že jsem byla oproti studentům na kolejích starší. Několik hodně dobrých kamarádů jsem si ale našla a trávili jsme čas společně. Vyráželi jsme do města nebo na frozen custard (obdoba zmrzliny). Jedna kamarádka mě i pozvala k ní domů na krocana na Den díkůvzdání. S některými jsem navíc v kontaktu i teď.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Na kolejích - Dominican Hall.

Cena ubytování – měsíčně:
0 ???

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Edgewood College a MUNI mají smlouvu, která funguje tak, že já jsem zaplatila za jednoho potenciálního amerického studenta ubytování a stravu tady v Brně a někdo zaplatil za mě koleje a meal plan v Madisonu. Za semestr to bylo 48 tis. Kč.

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Postel, skříň na oblečení, psací stůl, židle, skříňka. Od CGI (Center for Global Education) jsem dostala polštář, povlečení a deku. Sara z kanceláře má ale hromadu věcí, které jí tam nechávají mezinárodní studenti před odjezdem domů. Není tedy problém půjčit si na semestr deku, koš na prádlo, ručník, další polštář, ramínka, atd. S ostatními jsme se dělili o žehličku. Já tam třeba před odjezdem nechávala i helmu na kolo. Co neseženete od Sary, to koupíte v Targetu, kam jezdí přímo z kampusu dodávka a sváží tam každé úterý studenty od 6 do 9 do večera. Společná kuchyň má ledničku, troubu a plotýnky na vaření. Nádobí je možné si půjčit od Residence Life Office.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Jakmile dostanete vyrozumění o tom, že jste přijati na Edgewood, vyplníte dotazník a pošlete ho zpátky na Edgewood. Máte možnost si zvolit preferenci na koleje. Já byla v Dominican Hall, kde sdílí koupelnu jen studenti ze dvou pokojů. Jelikož jsem měla pokoj pro sebe, sdílela jsem koupelnu s dalšími dvěma holkami.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Na kampuse jsou dvě hlavní stravovací možnosti. První je jídelna s bufetovým výběrem. Polévky, pizzy, různé wrapy, smažené věci, hranolky, burgery, těstoviny, salátový bar, zákusky. Ráno mají nabídku trochu jinou - ovoce, granola, jogurty, toasty, apod. Každý den mají navíc jiné hlavní jídlo, což je příjemná změna. Samozřejmostí jsou sladké limonády, džusy, káva, čaj. Nabrat si můžete kolik chcete a těchto jídel máte k dispozici 230.

Druhou možností je restaurace na styl fast food. Burgery, smažené kuřecí kousky, hranolky, opečené tousty se sýrem, apod. Součástí je Starbucks franšíza, kde si kromě kafe můžete dát bagel, muffiny a jiné drobné pečivo. Je tu také mini obchod, kde se dají sehnat obložené tousty, sendviče, občas sushi, ovoce, jogurty a nějaké dobroty na mlsání. Máte k dispozici 300 dining dolars, které se dají využít právě v této restauraci, mini obchodě nebo na kafe.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Tím, že 230 jídel a 300 dining dolars na semestr je tak akorát, moc jsem mimo kampus nepotřebovala nakupovat. Ceny jsou obecně 2-3x vyšší oproti ČR. Největší rozdíl je v zelenině a ovoci.

Doprava do místa pobytu:
Já jsem do USA přiletěla dřív a cestovala jsem. Pokud ale přiletíte nebo přijedete do Madisonu v určitý den, vyzvedne vás zaměstnanec školy a doveze na kampus.

Orientační cena dopravy:
Těžko se to počítá, protože jsem před začátkem semestru cestovala a neletěla jsem rovnou do Madisonu nebo Chicaga. Jednosměrná jízdenka z Chicaga do Madisonu stojí cca 40 USD.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Čím dřív budete řešit letenky, tím líp. Rozhodně doporučuji přiletět a odletět z Chicaga, je to mnohem levnější než do Madisonu. Taky doporučuji hledat spojení z celé Evropy, nejen z ČR, Vídně a okolí.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
EC nabízí bus pass za 20 dolarů na semestr. Vyplatí se to, jelikož klasická jednosměrná jízdenka stojí 2 dolary. Zastávka autobusu je asi 4 minuty pěšky od kampusu a řidiči nečekají, takže doporučuji přijít o chvíli dřív. Madison má prý skvělou MHD síť, ale s tou brněnskou se to nedá ani srovnávat. Od EC jezdí jedna linka a navíc jen jednou za půlhodinu. Vřele doporučuji bikesharing BCycle. Měsíční předplatné je sice trochu drahé - 30 USD, ale vyplatí se. Ve městě jste za chvilku, stojany jsou taky docela často a navíc jsou tu pěkné trasy okolo jezer.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Myslím, že nic zvláštního.

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Bohužel je nutností jejich WPS pojištění. Je možné se pojistit pouze na celé měsíce a podzimní semestr (srpen-prosinec) stojí 1143 dolarů. Je to hrozná částka a ve většině případů to ani nekryje 100 %. Pokud plánujete cestovat, doporučuji české cestovní pojištění.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Ne. Nutností je při příjezdu test na tuberkulózu. Provádí jej sestra, která je dvakrát týdně na kampuse.

Pracoval/a jste během studia?:
Ano. Byla jsem součástí OSII týmu (The Office of Student Inclusion and Involvement). V průběhu semestru jsem ještě začala pracovat jako Office Assistant v Dean of Students Office a v kanceláři se Sarou (Center for Global Education).

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Je nutné si zařídit Social Security Number a založit si americký bankovní účet. Je možné pracovat pouze na kampuse a max. 20 hodin za týden. Další rok musíte vyplnit daňové přiznání.

Tipy na využití volného času:
V rámci školy jsou k dispozici posilovny, je tu i místnost s masážními křesly (to bych uvítala i na MUNI!). Edgewood má svoji kapelu, pokud hrajete na hudební nástroj, můžete se přidat. Kamarád (taky mezinárodní student) už měl za sebou dva koncerty. V knihovně je na půjčení spousta deskovek, OSII pořádá výlety a různé tématické večery a jiné akce.

Pokud chcete poznat město, doporučuji půjčit si kolo. Okolo jezer jsou skvělé cyklostezky. Kousek je od školy je taky zoo, která je zdarma. Je tu také arboretum. Na jezerech si můžete půjčit kayak nebo paddleboard. Dokud je teplo, každou sobotu je na náměstí market, který stojí za to navštívit. Madison je studenstké město a vždycky se tu něco najde.

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
80000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
4

Celkový počet měsíců:
4

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Měla jsem našetřené peníze předem a utratila jsem i to, co jsem tam vydělala.

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:
Stipendium od PřF ve výši 25 tis. Kč.

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
0 ???

a/ výše vstupního poplatku:
0 ???

b/ výše školného:
0 ???

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
48000 CZK

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
15000 CZK

a/ z toho ubytování:
0 ???

b/ z toho stravování:
0 ???

c/ cestování a volný čas:
0 ???

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Měsíční výdaje se špatně popisují. Na jednu stranu člověk nemusí utratit za jídlo skoro nic, protože většinou stačí to, co je na kampuse. Na druhou stranu třeba cestování je hodně drahé, to se pak dolary z kapsy sypou neskutečně rychle. V průměru si myslím, že to bylo tak okolo 13 -15 tis. Kč za měsíc. Výdaje se ale dají držet i na minimu. Já jsem ale ochutnávala místní jídlo, chodila na milkshake nebo si zašla s kamarády na jídlo do města. Taky jsme si každý měsíc udělali výlet do nějakého města - Milwaukee, Minneapolis, Chicago.

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
12

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
24

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano, na základě LA.

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Na oficiální výpis známek z Edgewood jsem čekala docela dlouho, protože měli personální výpadek. Jinak žádné problémy, vše ostatní bylo rychle.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
1

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
1

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Ne.

Co doporučujete vzít si s sebou:
Drobnosti s tématikou ČR jako dárky pro kamarády a pro pracovníky z CGE (Center for Global Education), adaptér do zásuvky a cestovatelského ducha. Vše ostatní se tam dá koupit a není potřeba se s tím táhnout takovou dálku.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Jedna z velkých předností jsou zaměstnanci školy a vyučující. Všichni jsou extrémně vstřícní. Pokud s čímkoliv potřebujete poradit, stačí se zastavit do příslušné kanceláře. Studenti platí vysoké školné, takže škola se opravdu snaží poskytovat určitý servis. Také množství akcí, které se na škole pořádají, mě příjemně překvapilo. Navíc myslím, že nikdy nebudete mít na EC hlad. Na akcích je běžně připravené i občerstvení. Obě restaurace mají docela široký výběr a třeba cookies si můžete brát v podstatě celý den. Rozhodně tady nezhubnete. Z dalších předností je to poloha školy u jezera, velké množství veverek, úterní shuttle na nákupy do Targetu, je toho spousta.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Američani milují klimatizaci. Ta jede vpodstatě pořád až někdy do října, takže pak trochu mrznete, i když je venku příjemně. Druhou smutnou věcí jsou plasty. Prvních 14 dní jsme jídlo v kantýně/restauraci dostávali na klasických talířích s kovovými příbory. To se bohužel záhy změnilo na papírové talíře, jednorázové plastové příbory a jednorázové plastové kelímky. Myslím, že za svůj dosavadní život jsem nevyprodukovala tolik plastového odpadu jako za těch pár měsíců v USA. Poslední věcí je již zmíněné pojištění, které je extrémně drahé, kryje málo a nejde odmítnout.

Další komentář:
Rozhodně pobyt na EC doporučuji. Já jsem si studium ještě o další rok prodloužila, jen abych mohla vyjet. A nelituji, právě naopak, bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí. Kromě jiného jsem v USA docela dost cestovala jak na východě, tak na západě a doporučuji to každému. Je to opravdu trochu jiný svět, ať už z hlediska přírody nebo měst. Na pobyt vzpomínám velmi ráda. Problémem bylo nakonec spíše loučení se školou, kamarády a USA celkově.