ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

The University of Hong Kong

Hong Kong 2022/2023 Fakultní smlouvy

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Právnická fakulta

Obor studia:
Law and Legal Science / Law

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Magisterská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2022

Doba pobytu (od-do):
2022-08-26 - 2022-12-22

Počet měsíců:
4

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Internetové stránky Hong Kongské univerzity jsou relativně přehledné a lze se skrze ně dostat k seznamu předmětů vyučovaných v daném akademickém roce, doporučuji kontroloval, jestli jsou kurzy vyučované v podzimním semestru.

MUNI zároveň poskytli aktualizovaný seznam, identický tomu, který je k dostání každý rok od Hong Kongské univerzity

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Doklad o znalosti angličtiny. Lze využít zkoušky TOEFL (iBT) 97 or IELTS 7.0 with no subtest below 6.5.

Osobně jsem dokládal i motivační dopis, výpis známek a životopis přímo k rukám Hong Kongské Univerzity, což sloužilo jako indikátor prospěchu.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Doporučuji co nejdříve nominaci ze strany MUNI, zároveň doporučuji i aktivní komunikaci přímo s Hong Kongskou univerzitou v průběhu celého procesu. Jelikož je pro studium vyžadováno vízum o které se musí zažádat, včetně zaslání fyzických dokumentů do Hong Kongu.

Zároveň dřívější aktivita v tomto směru vám může pomoci zajistit místo na kolejích.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
standardní sada dokumentů zahrnující kopii pasu, vyplněné žádosti o vízum (formulář, univerzita má vlastní přístupový portál k žádosti o studentské vízu, skrze které o vízum budete žádat), a Notice of Admission (Hong Kongská univerzita vám v případě zvolení zašle tento dokument nejpozději koncem května)

Délka čekání na vízum:
Standardní doba je 10 měsíců. V mém případě bylo čekání delší skrze Covid, lhůta se počítá až od chvíle, kdy fyzicky dojde vaše žádost do Hong Kongu poštou.

Výše poplatku za udělení víza:
290 HKD

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Mimo jeden předmět mi byly všechny uznány ve skupině D.

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ano, zároveň s tím nebyl žádný problém.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Během začátkem semestu běží tzv. add/drop period, během této lhůty si studenti mohou přidávat a odebírat libovolně předměty bez nutnosti komunikace s vyučujícími. Je nastavena tak, aby bylo možné všechny předměty fakticky navštívit a posoudit, zda si předmět ponechat chcete nebo ne. Během semestru se dá do předmětů přidávat nebo z nich odcházet pouze po svolení vyučujícího, sám s tím zkušenost nemám.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Ano, naprostá většina jako take-home exam ve formě eseje nebo klauzurní práce. Zkouškové běží v průběhu prosince a vše lze během tohoto měsíce dokončit.

Používá škola systém ECTS?:
ano

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Všechny předměty byly pouze v podobě přednášek, takže jsme do výuky nebyli zapojeni na přímo (pravděpodobně specialita právnické fakulty, jelikož jiné fakulty semináře měly). Na předměty byl vždy poskytnut reading list, vzhledem k tématu, které bylo probíráno. Hodně se dbá na skupinové projekty, kdy je většinou zadané téma zpracováváno ve skupince 2-5 lidí a následně prezentováno nebo odevzdáváno. Škola využívá systém Moodle, takže většina plnění se odevzdává skrze tento systém, navíc zde jsou i uváděny všechny materiály a případně se zde připojíte k online výuce. Styl výuky dost závisel na jednotlivých vyučujících, nicméně ve všech předmětech jsme vždy probrali 100% učiva a bylo zvykem, že se v hodinách objevovali hosté ze zahraničních univerzit nebo praxe.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Asi největší rozdíl byl ve zkouškách, nepotkáte se s ústní zkouškou a většinou budete zpracovávat téma, které si sami zvolíte a napíšete o něm esej (zpravidla 3000-6000 slov). Osobně mi kvalita přišla o řád vyšší než v Brně, zejména co se týče ekonomických předmětů, které jsou téměř výlučně vyučovány lidmi z praxe se zkušenostmi z vysokého managementu firem v Hong Kongu.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Skrze Moodle, nebylo potřeba investovat do speciálních knih, nicméně na univerzitě se často pořádali burzy knih, takže se k nim šlo dostat za rozumné ceny.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Nejvíce asi LLAW3069 Regulation of financial markets, vyučováno velmi příjemným panem profesorem Douglas W. Arner, který je jedním z předních autorů law of finance a vysvětlije ekonomickou analýzu práva a bankovnictví v souvislostech i pro lidi, co nemají základy mikro nebo makroekonomie. Zároveň jsme v předmětu řešili velmi aktuální témata typu regulace stablecoinů a virtuálních měn, krach kryptoměnové burzy FTX nebo budoucnost měny ve formě Central bank digital currencies. Předmět je z toho důvodu každý semestr unikátní a reaguje na novinky ve světě financí a práva.

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Právnická fakulta má vlastní knihovnu (doporučuji navštívit, velmi dobré místo ke studiu), která je dostatečně vybavená, navíc škola má licence k naprosté většině právních systémů a online elektronických zdrojů.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
Vlastní notebook je samozřejmost i ve výuce. Dostupnost školních počítačů je dostatečná, zejména v Chi Wah learning commons nebo jednotlivých knihovnách. Škola využívá EduRoam a má vlastní dostatečně rychlou wifi.

Možnosti tisku a kopírování:
Jako studenti právnické fakulty máte kvótu 400 papírů na tisk bez poplatků, poté nutno tisk platit (cena je zanedbatelná). Kopírováni je zdarma.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
Akcí je opravdu hromada, na škole působí řada studentských spolků (francouzský, skandinávský, astrologický, právní, atd...). Přičemž každý pořádá vlastní akce pro členy i nečleny. Na všechny vám budou chodit pozvánky na školní Outlook. Je jich opravdu tolik, že si v průběhu semestru zprávy od většinu spolků zablokujete... :D

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
3

případně doplňte vlastními slovy:
Hong Kongská univerzita je dost unikátní v tom, že zde studuje více studentů ze zahraničí než místních. Takže není problém zde potkat studenty z celého světa, kteří na Hong Kongské univerzitě studují po celou dobu svého studia. Co se týče samotných hong kongďanů, tak jak je zvykem u lidí z východní a jihovýchodní asie nejsou příliš extrovertní. Jde to navíc poznat i na univerzitních spolcích, jejichž členové jsou většinou studenti původem z Hong Kongu nebo Číny a nemusí být jednoduché mezi ně zapadnou (mimo jiné i skrze jazykovou bariéru, jelikož většina zmíněných studentů mluví kantonštinou nebo mandarínštinou).

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Soukromé ubytování poblíž univerzity.

Cena ubytování – měsíčně:
550 EUR

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
včetně služeb (internet, plyn, elektřina, administrative building fees)

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Asi záleží, pro jakou formu ubytování se rozhodnete. My jsme se nedostali na koleje a museli jsme si zajistit ubytování sami formou Tenant agreement. Z diskuzí s ostatními jsme měli jedno z nejlevnějších ubytovaní, což se nicméně odrazilo na kvalitě prostoru. Měli jsme pouze indukční desku a samotný prostor byl velmi stísněný, nicméně pokud na bytě netrávíte velkou část dne, tak to není až takový problém. Univerzita nabízí řadu míst, kde je velmi příjemné strávit den a učit se nebo se stravovat za rozumnou cenu, takže lze byt brát pouze jako místo, kde přespíte.

Určitě si vemte redukci na UK zásuvku, ta se může hodit už na letišti, nicméně vše ostatní lze koupit až v Hong Kongu, nachází se zde IKEA a různé další asijské nebo západní alternativy obchodů, které můžete najít v Česku.

Teploty neklesnou pod 10 stupňů ani v prosinci, takže oblečení řešte s ohledem na tento fakt. V Hong Kongu je velmi deštivo a pravděpodobně vás zastihne nejeden tajfun, takže kvalitní deštník/pláštenka. Pokud máte v plánu prozkoumat Hong Kong i mimo město, tak doporučuji trekové boty a sportovní oblečení. Univerzita nabící zdarma posilovnu, různé sportoviště nebo bazény, zároveň je v Hong Kognu řada velmi pěkných pláží. Pokud byste chtěli zkusit kajaking na otevřeném moři, doporučuji nepromokavý vak.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Záleží, zda se dostanete na koleje nebo ne. Pokud ne, tak ubytováni doporučuji řešit ihned po obdržení Notice of Admission, univerzita zveřejňuje seznam nabízených ubytování ze strany soukromníků.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Pokud nemáte v plánu si vařit, tak v nejlevnějších take-away restauracích lze najít jídlo za přibližně 30-40 HKD, cena za standardní jídlo v restauraci na sednutí je cca 50-90 HKD a samozřejmě v luxusních restauracích bude cena o řád vyšší. Na univerzitě je řada kantýn, včetně míst nabízející západní jídlo, cena opět do 50 HKD.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Většina věcí je 3x dražší (s naší inflací v Česku to bude v průběhu vaší návštěvy již méně), zejména jídlo v supermarketech. Zelenina a ovoce jsou podstatně dražší než u náš a doporučuji je nakupovat na "wet markets".

Doprava do místa pobytu:
Do Hong Kongu nelétají přímé spoje z Česka, takže většina lidí letěla z evropy (Vídeň, Berlín, Praha...) do Doha, Katar nebo Sinagpuru a odtud do Hong Kongu.

Orientační cena dopravy:
Jednosměrná letenka je přibližně 12000 - 15000 CZK a ohledem na množství přestupů.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Finnair, Qatar etc. doporučuji si připlatit, protože v letadle strávíte více než 12 hodin. Za žádných okolností nelétejte se společností Scoot, jejich letadla jsou víceméně jako Ryanair (hrozná kvalita) a strávit v nich 12+ hodin je za trest.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
MTR (metro) je velmi spolehlivé, zároveň je zde několik autobusových společností a skrze Hong Kong Island vede tramvaj (double-decker tramvaj). Ceny jsou relativně OK, doporučuji si hned po příjezdu vyřídit Octopuse Card (lze využít na MHD, nákupy téměr ve všech v obchodech a restauracích) a následně zažádat o Student Octopuse Card (sleva 50% na metro).

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Vízum především a ubytování.

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Měl jsem pojištění od AXA + skrze kreditní kartu. Univerzita nabízí bezplatné vyšetření základních zdravotních problémů (např. i zlomená ruka, angína, zubní problémy). Měl jsem angínu a dostal jsem zdarma celou řadu léků a vyšetření.

Za české pojištění jsme platil cca 4000Kč.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
ano viz předchozí otázka.

Pracoval/a jste během studia?:
Ano, ale ne pro Hong Kongskou společnost. Remote job pro společnost z Brna.

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Nelze u studia získat pracovní vízu a bez pracovního víza se v Hong Kongu nemůžete zaměstnat.

Tipy na využití volného času:
Prozkoumejte Hong Kong, kamkoliv vyjedete se něco děje, všude je nějaká historie nebo jen tak choďte po městě. Z Hong Kongu jsou levné lety do ostatních zemí - Vietnam, Taiwan, Thajsko, Indonésie, Filipíny, Singapur.

Choďte do místních restaurací, kde ani není anglické menu, ten zážitek za to stojí. Zkuste Korean BBQ a dejte si pivo u Mr. Wong na Shamchun Street (unlimited beer supply :D)

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
80000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
4

Celkový počet měsíců:
4

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Vlastní prostředky + mesíční mzda.

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:
15000 CZK na úhradu nákladů ve spojení s karanténním hotelem po příjezdu z důvodu Covid omezení.

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
0 HKD

a/ výše vstupního poplatku:
0 HKD

b/ výše školného:
0 HKD

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
290 HKD

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
10000 HKD

a/ z toho ubytování:
4500 HKD

b/ z toho stravování:
3000 HKD

c/ cestování a volný čas:
2500 HKD

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Stipendium život v HK ani zdaleka nepokryje, tak s tím nutno počítat. ze začátku budete mít pravděpodobně zvýšené náklad (povlečení, polštář, vybavení bytu etc.).

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
26

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
26

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Žádným, škola nicméně nevydává transcript of records, musíte si zažádat o fyzickou verzi, které je zaslána poštou.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
1

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
2

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Z akademické stránky jsou všechny věci relativně jednoduše dohledatelné a přehledně uvedené v HKU portal nebo Moodle. Život v Hong Kongu sám o sobě přináší kupu situací, které nutno řešit a těžko se na ně připravit. V mém případě to byl pravděpodobně Covid, jelikož při mém příletu bylo nutno podstoupit 7 denní karanténu na vládou vyhrazeném hotelu, na který vás zavezli pracovníci v hazmat suitech ihned z letiště. Následně po ukončení 7 denní karantény v hotelu jste se 14 dní museli chodit testovat a co 2 dny podstoupit PCR test. Při vstupu do klubu bylo potřeba mít aktuální antigenní test a všude se verifikovat skrze aplikaci v mobilu "leave home safe". nicméně tyto omezení v průběhu pobytu odpadly (až na verifikaci).

Co doporučujete vzít si s sebou:
viz několik odpovědí výše.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Kampus a přístup k výuce. Kantoři byli spíše přátelsky naladění a i přesto, že pravděpodobně měli velké pracovní vytížení, tak jsem se nikdy nesetkal s negativním přístupem. Jídla v kantýně se každých pár dní mění. V podstatě neomezený přístup k obrovskému množství literatury.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Bude asi spíše výjimka, pokud si najdete nějaké kamarády z Hong Kongu nebo Číny, jelikož nejsou příliš otevření navazování nových vztahů. Nicméně to i tak stojí za to zkusit.

Další komentář:
Hong Kong určitě stojí za to, pravděpodobně to pro vás bude once-in-a-lifetime zážitek. Bude vás to stát hodně úsilí, nervů, peněz, ale zkusíte si něco absolutně rozdílného od života v Evropě. Potkal jsem se s lidmi, kteří o Hong Kongu nevěděli vůbec nic, než tam přiletěli a pravděpodobně o něm nevěděli mnoho, ani když odlétali, ale i přesto si to užili. Já jsem jel do Hong Kongu poznat město samotné a jinou kulturu, to bych vám doporučil taky. Můžete se tu naučit základy čínštiny nebo si vzít lekce budhismu. Hong Kong vám ukáže spojení východu a západu, bohatství a chudoby, přírody a velkoměsta.