ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

Juniata College

USA 2022/2023 Partnerské univerzity

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Fakulta informatiky

Obor studia:
Informatika

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Bakalářská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2022

Doba pobytu (od-do):
2022-08-17 - 2022-12-16

Počet měsíců:
4

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Na stránce školy: https://www.juniata.edu/catalog/courses/

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Motivační dopis, doporučující dopis, výpis známek, zdravotní potvrzení, dokumenty k vyřízení víz, certifikát z angličtiny (u mě stačilo ukázat, že jsem na FI absolvovala předmět English Exam).

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Do 15. prosince 2021 se daly podávat přihlášky na CZS. Přihlášku jsem začala vyplňovat v listopadu 2021, nejdéle mi trvalo sehnat doporučující dopis. V únoru 2022 jsem se dozvěděla, že jsem byla vybraná na Juniata College. V srpnu 2022 jsem odletěla.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
Musela jsem čekat, než od školy obdržím dokument DS-2019. Pak jsem online vyplnila DS-160, dále bylo potřeba zaplatit SEVIS poplatek (5200 kč), potvrzení sjednání schůzky na ambasádě, potvrzení o zaplacení víza poplatku. Pro jistotu jsem si s sebou vzala i zvací dopis, potvrzení o studiu na MUNI, výpis z účtu a fotku, ale nic z toho nebylo potřeba.

Délka čekání na vízum:
Na nejdřívější volný termín na ambasádě jsem čekala asi 5 týdnů. Po návštěvě ambasády mi pas s vízem přišel domů poštou do tří dnů.

Výše poplatku za udělení víza:
3680 kč

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Ano, jeden americký kredit odpovídal dvěma kreditům na MUNI.

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ano. Ukázalo se, že předmět "Yoga Studies" je velmi teoreticky zaměřený a musí se na něj psát třiceti stránková seminární práce, tak jsem ho hned první týden vyměnila za taichi a programování v Unixu.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Na začátku dubna jsem vyplnila předregistrační formulář. Centrum mezinárodního vzdělávání na Juniatě vyřešilo všechny registrace a zápis za mě. Měnit předměty se dalo první dva týdny od začátku semestru přes informační system. Pomohl mi s tím můj studijní poradce na Juniatě.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Většina předmětů byla hodnocená podle průběžných testů, úkolů a závěrečných projektů. Jedinou velkou závěrečnou zkoušku jsem psala z matematiky. Žádné ústní zkoušky jsem neměla.

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
Jeden kredit na Juniatě odpovídá dvěma kreditům na MUNI.

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Výuka mi trochu připomínala střední školu. Hodiny nejsou rozdělené na přednášky a semináře. Většinou se výklad kombinuje s praktickým procvičováním dané látky. Ve třídě nás bylo 10 až 20 studentů. Důraz se klade na práci během semestru, zkouškové trvalo jen týden a většina předmětů je místo zkoušky ukončená esejí nebo závěrečným projektem.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Studium na Juniata College bylo mnohem jednodušší než na FI. Obtížnostně připomínalo střední školu. Dostávali jsme hodně průběžných úkolů, ale byly poměrně lehké a učitelé byli vždy ochotní pomoci, dovysvětlit látku nebo prodloužit deadline. Studenti nebyli tak dobře připravení na hodiny jako na MUNI. Používali jsme učebnice a často jsme za úkol dostali přečíst si kapitoly v knížce nebo se podívat na výukové video.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Přes moodle nebo vytištěné na papíře.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Můj nejoblíbenější předmět byl Calculus I, který učil Cheng Han Pan. Tak energetického, nadšeného a vtipného učitele jsem nikdy předtím neměla.
Dále bych doporučila Taichi a Language in Motion, kde jsem jezdila na základní a střední školy přednášet o české kultuře. Líbilo se mi, že jsem se díky tomuto předmětu mohla podívat do jiných měst v Pensylvánii a vyzkoušet si práci učitelky.
Z informatických předmětů bylo fajn Computer Graphics, které učil Gerry Kruse.

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Budova knihovny je prý populární místo ke studiu, ale v době mého pobytu se rekonstruovala a byla zavřená. Knížky se daly půjčit v jiné budově, ale nikdy jsem této možnosti nevyužila. Všechny povinné učebnice jsem si zdarma na celý semestr půjčila ve školním knihkupectví. Emailem mi přišly všechny instrukce k objednání knížek.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
Wifi fungovala docela dobře. V některých učebnách byly počítače, ale všichni používali místo nich notebooky.

Možnosti tisku a kopírování:
Na kolejích, v jídelně i v budovách školy se dalo tisknout omezené množství zdarma díky školní kartičce. Někdy nefungoval barevný tisk.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
Úvodní soustředění, výlet do Washingtonu DC, výlet do zábavního parku, halloweenské odpoledne, rozlučkovou párty. Škola pořádala i spoustu aktivit pro všechny studenty. Např. adaptační kurz, karaoke, malování, divadla, taneční vystoupení, kulturní večeře, festival, ples... Vlastně se pořád něco dělo.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
3

případně doplňte vlastními slovy:
Měla jsem skvělou americkou spolubydlící a podařilo se mi skamarádit s pár prváky, ale obecně jsem se bavila hlavně s mezinárodními studenty. Většina starších amerických studentů už byla součástí nějaké skupinky, do kterých se složitě dostávalo. Ale měla jsem tolik mezinárodních kamarádů, že jsem se ani nepotřebovala zařadit mezi místní.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
V kampusu na kolejích v Tussey Hall, kde bydlelo hodně mezinárodních studentů.

Cena ubytování – měsíčně:
0 USD

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Bydlení za mě platil americký student, já jsem naopak musela zaplatit 48000 kč za jeho bydlení a stravu v Brně.

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Z ČR jsem si nepřivezla nic speciálního. Peřina, polštář, povlečení i ručníky se daly po příjezdu koupit za 60 dolarů v centru pro mezinárodní spolupráci. Měli tam i věci od bývalých výměnných studentů, které jsme si mohli zdarma vzít (např. ramínka nebo fén). Hned první týden pobytu nám škola zorganizovala výlet do Walmartu, kde se dalo vše dokoupit.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Škola zařídila všechno za mě, akorát jsem musela v červnu vyplnit formulář o svých preferencích, podle kterého se vybírali spolubydlící. Já jsem měla na svou spolubydlící štěstí, ale někteří kamarádi dostali takové ubytování, že to vypadalo, že jejich formulář o preferencích nikdo nečetl. V kampusu školy je hodně kolejí, ale kvalita a velikost pokojů je všude podobná.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Ve škole je velká jídelna, která je ve všední dny otevřená od 7 do 22 hodin. O víkendech od 10 do 22. V budovách školy jsou i dva menší bufety. MUNI mi zařídila 180 jídel, to by ale nestačilo na snídaně, oběd a večeři každý den. Za zhruba 300 dolarů jsem si dokoupila neomezený plán, který se podle mě rozhodně vyplatil. Z jídelny jsme si mohli odnášet jídlo. Na každých kolejích byly kuchyňky, ale konkrétně v Tussey Hall byla tak často obsazená a složitě přístupná, že jsem této možnosti moc nevyužila. (Musela se zarezervovat dopředu a před i po vaření se musel vyplnit formulář s fotkami kuchyně.) Na jiných kolejích měli kuchyň vždy otevřenou a rezervovat se nemusela.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Potraviny jsou dražší. Vařila jsem jahodové knedlíky a za potraviny pro 4 lidi jsem utratila v přepočtu asi 700 korun. Ale vzhledem k tomu, že byl v jídelně velký výběr a jídlo se mohlo odnášet, tak jsem potraviny moc často nekupovala.

Doprava do místa pobytu:
Letěla jsem z Vídně přes Ženevu do New Yorku na letiště JFK. Tam jsem přespala a druhý den jela vlakem do Huntingdonu, vlak byl společnosti Amtrak a jel zhruba 6 hodin. Zpátky jsme opět jela vlakem do New Yorku a přes Frankfurt letěla do Vídně. Cestu jsem absolvovala s ostatními výměnnými studenty z MUNI a bylo to dobře, protože sama bych si v New Yorku nepřipadala bezpečně.

Orientační cena dopravy:
Zpáteční letenka stála 19500 korun. Zpáteční lístek na vlak kolem 2400 korun.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Hledejte letenky v anonymním režimu.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
V Huntingdonu se dá do obchodů, kaváren a restaurací dostat pěšky. Vlak jezdí jen jednou denně. (Takže je téměř nemožné vydat se sám na jednodenní výlet.) Škola organizovala jednou měsíčně odvoz do Walmartu a na výlet. Kromě toho doporučuji najít si kamarády, kteří mají auta. Bez auta se totiž nikam nedostanete a Huntingdon je malé město uprostřed ničeho. Většinu času jsem trávila na kampusu, kde jsem se ale nikdy nenudila.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Musela jsem dojít k doktorce, protože mi chyběla očkování, která jsou na škole povinná. Kromě získání víz a koupení letenky jsem nic nepotřebovala. Juniata College mě přes email vždycky včas informovala, když bylo potřeba něco zařídit. Před příjezdem se konaly asi tři informační videohovory a po příjezdu bylo orientační soustředění, kde nám bylo všechno znova vysvětleno. Proto bylo téměř nemožné zapomenout odevzdat nějaký dokument. A i kdyby vám nějaký dokument chyběl, tak by se připomněli. Myslím si, že pokud získáte víza a všechno vyplníte správně v isoisu a isu, tak je skoro nemožné, aby vás nepustili na pobyt, protože byste si nevšimli nějakého dokumentu požadovaného zahraniční školou.

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Pojištění jsem si koupila přes školu, jmenovalo se Chubb. Stálo kolem 500 dolarů.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Naštívila jsem školního doktora, když jsem byla dlouho nachlazená. Dal mi léky, všichni byli extrémně milí a celé vyšetření bylo zdarma (včetně léků).

Pracoval/a jste během studia?:
Ne

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Založit si účet u americké banky, získat Social Security number, nepřekročit limit 17 hodin týdně. Mohli jsme pracovat pouze v kampusu školy.

Tipy na využití volného času:
Doporučuji zapojit se do školních klubů, jejich nabídka je obrovská. Pro získání kamarádů je lepší najít si méně klubů, které se schází pravidelně (například čajový klub, frisbee klub, herní klub, cyklistický klub... nabídka se každý rok mění). Já jsem se zapsala do mnoha klubů, ale většina z nich byly kulturní kluby (např. japonský nebo francouzský), které pořádaly jednu akci za semestr a jinak nebyly moc aktivní.
Ve škole je posilovna a bazén.
O víkendech se dá cestovat. Ráda jsem chodila na procházky do města nebo do blízkého lesa. Pokud si najdete kamarády s autem, tak se dá v okolí chodit na túry.
Škola organizuje mnoho akcí.

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
80000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
4

Celkový počet měsíců:
4

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Vlastní úspory a podpora rodičů

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
80000 CZK

a/ výše vstupního poplatku:
30000 CZK

b/ výše školného:
0 CZK

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
50000 CZK

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
22000 CZK

a/ z toho ubytování:
12000 CZK

b/ z toho stravování:
2000 CZK

c/ cestování a volný čas:
8000 CZK

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Doporučuji našetřit si peníze dopředu, protože před odjezdem je potřeba zaplatit poplatky za víza, letenku, ubytování v New Yorku, vlak, poplatek škole, očkování, pojištění,... Celkem asi 80000 kč. To všechno musíte zaplatit ještě předtím, než vám přijde stipendium od CZS. Ubytování a jídlo se platí během pobytu. Pošlete 48000 na ubytování a jídlo studentovi z USA, který bude bydlet v Brně. Díky tomu nemusíte už na Juniatě nic platit za vaše ubytování a jídlo (kromě vylepšení jídelního plánu).

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
14

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
28

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Žádné

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
2

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
2

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
1

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Ne

Co doporučujete vzít si s sebou:
Zimní bundu, na konci září se nečekaně ochladilo. Společenské oblečení na závěrečný ples. Jinak se dá všechno dokoupit online (školní pošta funguje dobře) nebo ve Walmartu.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Učitelé i zaměstnanci školy byli velmi milí a nápomocní. Celkově měla škola rodinnou atmosféru. Všichni učitelé si pamatovali naše jména. Téměř všichni studenti bydleli na kampusu, takže jsem nikdy nebyla osamělá. Ve škole bylo hodně mezinárodních studentů. Konalo se hodně akcí. Kampus byl nádherný. Líbily se mi i školní tradice jako týdenní stanování v listopadu, Mountain Day, kdy se nečekaně zrušila veškerá výuka a oslavovalo se u jezera nebo slavnostní večeře, u které učitelé obsluhují studenty a zpívají se vánoční koledy. Je nemožné nenajít si tu kamarády, protože prvních pár dnů trávíte jenom s mezinárodními studenty.
Před příjezdem jsem si myslela, že je Pensylvánie nudný stát. Nakonec se mi líbilo, že jsem mohla objevovat místa, kam se běžný turista nepodívá. Jsem ráda, že jsem nejela do velkého města.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Úkoly byly občas hodnocené až moc mírně. Pravidelně jsem dostávala 100% i za programy, které nefungovaly úplně perfektně. Škola je uprostřed ničeho. Do nejbližšího města se jede 40 minut a ještě k tomu potřebujete sehnat nikoho, kdo má auto. Přidala jsem se k několika klubům, které se za celý semestr nesetkaly ani jednou.

Další komentář:
Doporučila bych zúčastnit se programů Language in Motion (přednášení na školách o české kultuře) a Friendship Family (dostanete kontakt na místní rodinu, která vás bude zvát na jídlo nebo na výlety).
Juniata College je podle mě ideální pro někoho, kdo jede na výměnný pobyt poprvé. Všichni nám tam se vším pomáhali, takže to nebyla až tak velká výzva, jak jsem čekala.