ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

National Tsing Hua University

Tchaj-wan 2021/2022 Partnerské univerzity

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Filozofická fakulta

Obor studia:
Chinese Studies / Chinese Studies

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Bakalářská

Používaný jazyk:
čínština

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2021
jaro 2022

Doba pobytu (od-do):
2021-09-01 - 2022-06-30

Počet měsíců:
10

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Všechny kurzy, které jsem si mohl na zahraniční univerzitě zvolit jsou dohledatelné na jejich webových stránkách. Je tam vytvořen systém, kde student může vyhledávat pomocí klíčových slov, jména předmětu atd. Když student již nalezne předmět, který by chtěl v daném semestru studovat, může se také podívat na sylabus, který každý učitel připravuje pro daný předmět.
Web: https://www.ccxp.nthu.edu.tw/ccxp/INQUIRE/JH/6/6.2/6.2.I/JH62i001.php
https://www.ccxp.nthu.edu.tw/ccxp/INQUIRE/JH/6/6.2/6.2.9/JH629001.php

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Při přihlašovaní na danou univerzitu jsem musel připravit word dokument obsahující můj studijní plán (修課及讀書計畫). Tento dokument obsahoval: Proč jsem se rozhodl jít studovat na Taiwan, Proč jsem se rozhodl jít studovat na Tsing Hua University a poslední část byl již zmiňovaný studijní plán, tudíž bylo potřeba přibližně vypsat jaké předměty bych si rád zvolil a proč. Jako další bylo nutné mít potvrzení o studiu z MUNI, transcript (známky za celou dobu studia), kopie mého pasu a nakonec vyplněný "Exchange Student Online Application Form". Mimo jiné jsem taky vyplňoval přihlášku o Taiwanské stipendium a také MUNI stipendium - avšak tyto dokumenty již nejsou potřebné pro přijetí na zahraniční vysokou školu.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Kvůli obrovským komplikacím způsobeným covidem, jsem opravdu do poslední chvíle nevěděl, zda bude výjezd vůbec možný, avšak zahraniční univerzita počítala s variantou, kdy výjezd možný bude. Začátek vyřizovaní byl přibližně na začátku Května roku 2021, avšak poté bylo delší časové období, kdy se nic nevyřizovalo (kvůli již zmiňované covid situaci) a poté asi měsíc či dva od začátku výjezdu se řešily další dokumenty.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
Pro udělení víza bylo potřebné pouze vyplnění žádosti, pas, 2 fotografie a poplatek. Jelikož jsem získal speciální Taiwanské stipendium a byl jsem také v Praze, kde jsem se i s ostatními studenty, kteří se připravovali na výjezd na Taiwan, setkali s panem Vystrčilem atd., nebylo potřeba více dokumentů. Tudíž netuším přesně, jak by vypadalo vyřizování víza mimo covid situaci.

Délka čekání na vízum:
Délka čekání byla přibližně 4-6 dní. Do úplně poslední chvíle nebylo jisté, zda nám Taiwan kvůli covidové situaci vůbec vízum udělí. Avšak poté co na ambasádě dostali zelenou, byl celý proces velice rychlý, jelikož jsem museli co nejdříve odletět, abychom stihli začátek semestru.

Výše poplatku za udělení víza:
Poplatek si již opravdu nepamatuji, avšak dle webových stránek Taipei Economic and Cultural Office Prague je to cca 1311,- CZK.

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, v čem byl problém?:
Měl jsem všechny podpisy, krom pověřené osoby na Taiwanské univerzitě, avšak hned pár dní po příletu jsem již měl i poslední podpis a nahrál jsem LA do MUNI systému.

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Ano, vše nám bylo vysvětleno dlouho před odjezdem.

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ano, během každého semestru jsem dělal Changes in LA, jelikož LA dokument jsem musel nahrát dříve, než jsem se mohl ujistit zda předměty, které jsem chtěl studovat nebudou moc těžké/pro mne nezvládnutelné a nebo než jsem se stihl ujistit, zda neudělám nějakou změnu ve výběru.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Během prvního semestru bylo omezení velké. Na dané zahraniční univerzitě si studenti mohou předměty vybírat ve 3 časových obdobích (každé trvalo cca 3-4 dny) a já jako zahraniční student jsem si předměty mohl volit až v tom posledním, tudíž už bylo mnoho předmětů plných. Avšak během výběru předmětů na druhý semestr jsem již žádné omezení neměl.
Registrace probíhá vždy poměrně dlouho před začátkem daného semestru a během prvního týdne nového semestru lze také registrovat či odhlašovat již registrované předměty.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Ano, některé byly ve formátu testu, některé byly ústní a některé také ve formátu závěrečných prací.

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
Pro přepočet kreditů jsem během semestru vždy kontaktoval mého Department koordinátora a ten na základě hodin v jednom týdnu daného předmětu přepočítal kredity na systém ECTS.

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
To záleží na každém předmětu či vyučujícím. Například hodiny Čínštiny byly svým způsobem podobné těm na MUNI (vyučující je z Taiwanu či pevninské Číny), avšak byly tam určité věci, které byly lepší např. interakce učitele se studenty - učitelé se ptali na mnoho otázek na dané téma, interakce mezi studenty - poté, co se učitel zeptal na otázku a student odpověděl, často vznikla diskuze mezi studenty a často také i mezi studenty a učitelem. Připravenost učitelů na výuku mi přišla také o něco lepší, učitelé měli opravdu velmi profesionální přístup.
Například v hodinách čínštiny jsme často mívali domácí úkoly, či skupinové práce. Během hodiny učitel vždy vysvětloval nové slovíčka či gramatiku, dodal příklady ve větách a poté podával otázky, na které student odpovídal s použitím nové gramatiky atd.
Avšak např. během hodin 台灣漢人社會與文化(Society and Culture of Han Chinese in Taiwan) bylo vše jinak. Výuka vypadala tak, každý týden bylo jedno téma a studenti měli od učitele připravené na každý týden různé články, magisterské práce či části knih nebo celé knihy, které jsme museli přečíst (cca 100-200 stran). Ve třídě jsme byli rozděleni na skupiny po 3 a každý týden byla jedna skupina přednášejících a druhá, co si připravila otázky. Skupina přednášejících si stoupla do předu a každý člen přednášel/vysvětloval co se v daném textu, který na daný týden četl, dozvěděl. (Každý cca 15-20 minut). Poté šla dopředu skupina, co měla připravené otázky a ti otázky (otázky byly vymyšleny také na základě daných textů na každý týden) přečetli a poté celá třída (Skupina přednášejících i ostatní studenti) se snažili otázky zodpovědět. Nakonec si vzal slovo učitel a přednášel na dané téma další věci. Tudíž domácí příprava na každou hodinu bylo čtení a poté buď příprava na přednášení či vymýšlení otázek. Mimo jiné jsme museli samostatně udělat 2 práce (min. 2500 čínských znaků), 1 práci na jakékoliv téma z hodin (min. 3000 čínských znaků), pololetní test (Dostali jsme otázky a měli jsme 1 týden na zodpovězení - po přepočtu času mi odpovídaní na dané otázky dohromady zabralo cca 26 hodin) a nakonec závěrečná skupinová práce (min. 9000 čínských znaků) - součástí bylo přečíst 9 magisterských prací na námi vybrané téma, průzkum (dotazník + rozhovor s osobami) a v poslední řadě prezentace naší práce před studenty.
Každý předmět byl ve způsobu výuky trochu jiný avšak chtěl jsem vypíchnout tyto dva, jelikož byly diametrálně odlišené.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Velice podobná, avšak na mne osobně vše působilo lépe a profesionálněji.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Většinou nám je učitelé sami dali, nebo byly nahrány do univerzitních systémů (mají 2)

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Pro studenty s lepší znalostí čínštiny určitě mohu doporučit Čínštinu v novinách/ve zprávách, či Business Čínštinu a pro studenty s úrovní alespoň C1 určitě tlumočení a Society and Culture of Han Chinese in Taiwan. Avšak je opravdu nutné popřemýšlet, zda na to student má, jinak ten předmět nezvládne. Všechny předměty jsou v čínštině a poslední 2 zmiňované předměty v žádném případě nejsou určené pro cizince.

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Školní knihovna je opravdu úžasná, je nová a moderní. Vybavenost co se týče literatury je za mne opravdu dobrá, je tam spoustu místa na sezení a studium. V prvním patře jsou také PC. Co se týče otevírací doby tak knihovna je otevřena od rána do 10 večer a o víkendu do 6 večer.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
Dostupnost počítačů ve škole podle mne není úplně velká, jde vidět, že univerzita počítá s tím, že studenti mají počítač svůj, avšak během hodin počítač potřebujete pouze pro psaní poznámek. Žádný speciální software není potřeba.

Možnosti tisku a kopírování:
Na Taiwanu si můžete cokoliv vytisknout v každém obyčejném obchodě.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
Různé výlety po Taiwanu (celodenní) např. výlet k jezeru 日月潭, výlet je doprovázen různými aktivitami (např. i výroba čaje).

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
1

případně doplňte vlastními slovy:
Všechny předměty, které jsem si zvolil byly s místním studenty. Pouze hodiny Čínštiny byly s cizinci (Vietnam, Korea, Japonsko, ...), avšak tito studenti nejsou na výměnné pobytu, ale normálně tam studují bakalářské studium.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Bydlel jsem na kolejích

Cena ubytování – měsíčně:
0 EUR

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Velice levné, avšak kvalita odpovídá ceně

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Na kolejích, kde jsem byl ubytován (誠齋) není kuchyně, ale ani se tam vařit nesmí, tudíž si student musí zvyknout, že si každý den půjde jídlo koupit. Není tam ani lednice, ale student si ji může koupit. Je dobré si vzít alespoň zásobu ramínek na oblečení, jelikož ty se po vyprání oblečení opravdu hodí. Student si pak na místě musí koupit také matraci, polštář a peřinu, jelikož to není součástí vybavení.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Ubytování se řešilo během registrace na Univerzitu, avšak pověřené osoby na univerzitě Vám se vším pomohou, tudíž student se nemusí ničeho obávat.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Velice dobré. Univerzitní kampus má dohromady 3 budovy, kde jsou různé restaurace a podniky s jídlem. Mimo jiné je to Taiwan, tudíž hned před školou je dalších X podniků.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Velice podobné. Bistra a různé podniky jsou poměrně levné a jídlo je kvalitní. Restaurace jsou o hodně dražší, ale ceny v restauracích jsou podobné jako v ČR. V obchodech je o hodně dražší mléko, čokoláda, alkohol či věci ze zahraničí (špagety, pesto, koření atd.)

Doprava do místa pobytu:
Jelikož jsem bydlel na kolejích tak velice pohodlné. Přímo před univerzitou je autobusová zastávka (Jde od ní dojet na nádraží, nebo také nádraží rychlovlaku, atd.)

Orientační cena dopravy:
Doprava ve městě spíše o něco levnější než v ČR, co se týče vlakové dopravy mezi městy, je to poměrně drahé. Ze severu na jih stojí jízdenka cca 700kč +. Rychlovlak je ještě o poznání dražší. Obyčejné vlaky nemají studentskou slevu.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Turkish Airlines, student si může vyřídit studentskou slevu

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
MHD velice frekventované, v každém městě na XYZ místech se dá půjčit kolo (U Bike), nejlepší je však doprava na skútru (Pokud na to student má peníze) - Taiwanci se pohybují většinou na skútru a proto často na cestě nejsou ani chodníky (avšak chodci se tam mohou normálně pohybovat)

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Je třeba si vyřídit Identifikační číslo a poté resident visa (kartička - náhrada občanského průkazu), také je nutné jít do nemocnice na prohlídku

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Používal jsem celoroční pojištění od AXA. Na Taiwanu je dobré si vyřídit taiwanské pojištění, avšak jde to až po 6 měsících pobytu. Pojištění je důležité, jelikož mezinárodní pojištění většinu neřeší obyčejnou návštěvu lékaře, cenu léků či malé zákroky jako např. gastroskopie. To si pak musí student bez taiwanského pojištění hradit sám.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Ano, cca 5x návštěva v nemocnici + gastroskopie.
Velice profesionální přístup, pro studenty s menší znalostí jazyka, doktor je (většinou) schopen vysvětlit problém i anglicky.

Pracoval/a jste během studia?:
Ne, studentská smlouva mi to nedovolovala - až po 1 roce pobytu

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Netuším, nemohl jsem pracovat, avšak měl jsem nabídku práce v překladatelské firmě.

Tipy na využití volného času:
Cestování - i když jsou jízdenky poměrně drahé tak to určitě stojí za to. Taiwan není velký ostrov, tudíž za rok pobytu, určitě stihnete vidět většinu či všechny nádherné místa. Mimo jiné je taky dobrý způsob trávení času Karaoke (písně jen v Čínštině) :). Jelikož jsem měl poměrně náročné předměty, často jsem však neměl úplně čas na cestovní, či jiné zábavné aktivity.

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
100000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
25000 CZK

Počet podpořených měsíců:
5

Celkový počet měsíců:
10

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Dostal jsem Taiwanské stipendium na 5 měsíců. Měsíční stipendium bylo stejné jako u MUNI

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:
National Tsing Hua University Taiwan-Europe Connectivity Scholarship - 100.000,- CZK

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
0 TWD

a/ výše vstupního poplatku:
0 TWD

b/ výše školného:
0 TWD

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
0 TWD

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
20000 TWD

a/ z toho ubytování:
2000 TWD

b/ z toho stravování:
9000 TWD

c/ cestování a volný čas:
9000 TWD

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Do volného času i cestování připočítávám nemocniční náklady + léky (cca. 25000,- NTD)
Rozdělení výdajů v měsíci a celkové měsíční výdaje jsou pouze orientační, nedá se to moc počítat
Při příjezdu jsme museli do povinné karantény - 37500,- NTD

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
25

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
40

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Nejspíše žádným, předměty jsem vybíral podle obtížnosti a zájmu a vždy jsme se s koordinátorem dohodli.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
1

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
1

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Nemoc - žaludeční vředy
Karanténa - opravdu vysoká cena

Co doporučujete vzít si s sebou:
Hotovost - na začátku pobytu nejspíše nezískáte hned stipendium a je nutné zaplatit některé věci
Teplé oblečení - v zimě je cca 15 stupňů v průměru, avšak v místnostech není topení, takže je taková teplota i vevnitř

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Milý a vstřícný přístup učitelů a vedení, možnosti stravování, knihovna, nádherné prostředí

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Kvalita a vybavení kolejí

Další komentář:
Tuto univerzitu doporučuji všemi deseti, avšak v každém semestru je nutné si sám zvolit předměty, tudíž jako výměnný student nebudete studovat pouze čínský jazyk, jak je to na jiných univerzitách.