ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

University of Guadalajara

Mexiko 2021/2022 Partnerské univerzity

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Ekonomicko-správní fakulta

Obor studia:
Finance a právo

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Bakalářská

Používaný jazyk:
španělština

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
jaro 2022

Doba pobytu (od-do):
2022-01-11 - 2022-06-08

Počet měsíců:
5

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Informace je možné získat zde: https://www.cucea.udg.mx/es/consulta-programas-de-asignatura?fbclid=IwAR34-My8F8QnI69pID5UfAF5fnHxPc9G01t3bQSgxtlc6QkbccRaotGzbx8. List kurzů je však dost neaktuální, ale nic lepšího bohužel neexistuje. Je třeba si udělat nějakou základní představu o kurzech, které chcete absolvovat a poté si ověřit jejich existenci v kanceláři pro zahraniční záležitosti přímo na univerzitě.

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Motivační dopis a doporučující dopis nějakého z učitelů.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
To už si přesně nepamatuji, hlásil jsem se ještě před covidem a můj výjezd pak byl posunut. Přijímací dopis od zahraniční instituce jako takový jsem dostal asi měsíc před odjezdem.

Bylo potřeba vízum?:
- vyberte možnost -

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:

Délka čekání na vízum:

Výše poplatku za udělení víza:

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Ano, zahraniční kredity mi byly uznány jako 1,5:1, čili například 8 mexických kreditů mi bylo na ESF uznáno jako 5 kreditů ECTS.

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ano, musel jsem si ji změnit, protože 2 z 5 zahraničních už neexistovaly, a zároveň jsem měnil další, protože mi nevyhovovaly.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Kurzy je možno měnit v kanceláři, celý proces trvá velmi dlouho. Než mi byly kurzy skutečně zapsány, trvalo asi měsíc od změn učiněných v kanceláři.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Na škole vše záleží na učitelích, zkoušky jako takové jsem ale neabsolvoval. Systém funguje podobně jako u nás na střední škole, že v rámci předmětu jsou například 3 testy v průběhu semestru, ale nekoná se žádná závěrečná zkouška. U jiných předmětů to tak ale být může, záleží zkrátka na učiteli.

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
Zahraniční kredity mi byly uznány jako 1,5:1, čili například 8 mexických kreditů mi bylo na ESF uznáno jako 5 kreditů ECTS.

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Studenti jsou většinou hodnoceni na základě několika kritérií, jimiž jsou například docházka, dílčí testy, domácí úkoly, projekty. U každého předmětu se to liší.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Úroveň výuky je podstatně nižší a připomíná mi spíše střední školu či druhý stupeň základní školy. Jeden předmět spočíval fakticky jen ve sledování videí na YouTube. Zároveň učitelé mnohdy například o Evropě podávají studentům mylné, občas až absurdní informace.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Většinou přímo od učitelů, či na internetu. Škola však disponuje i knihovnou a přímo před areálem CUCEA a CUCSH se nachází velká kvalitní studijní knihovna.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Nejpřínosnější pro mě byly hodiny italštiny, tam jsem se opravdu něco naučil a bavilo mě to; mohu je tedy vřele doporučit. Mým vyučujícím byl González Ordáz, velice sympatický a schopný učitel. Dále Logística Internacional s Briceño Topete byl dobrý kurz.

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Přímo školní knihovnu jsem nikdy nenavštívil, zato vybavenost knihovny před areálem školy je velmi dobrá.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
V areálu školy je WiFi, nepříliš kvalitní však. O dostupnosti počítačů nejsem informován, avšak je možnost využívat počítače v knihovně před školou.

Možnosti tisku a kopírování:
Nepotřeboval jsem využít čili nevím.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
Pořádala jednou uvítací akci pro zahraniční studenty. Seznámil jsem se zde se spoustou jiných zahraničních studentů.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
4

případně doplňte vlastními slovy:
Měl jsem mezi mexickými studenty pár přátel, více jsem se však stýkal s jinými zahraničními studenty. Je to ovšem celkem pochopitelné, je trochu těžší se dostat do struktur kamarádů, kteří se znají léta, zatímco s ostatními zahraničními studenty jste na stejné lodi.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Ubytování jsem si sehnal přes facebookovou skupinu. Bydlel jsem v domě s dalšími 4 Mexičany v samostatném pokoji v zóně Zapopan Centro, asi 10 minut na kole od školy, 30 minut od centra.

Cena ubytování – měsíčně:
180 EUR

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Cena zahrnuje i energie a úklid jednou týdně. Toto ubytování patřilo k těm levnějším, například zóny města jako Providencia jsou mnohem dražší a ceny studentského bydlení se tam pohybují okolo 260 až 280 euro.

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Bez čeho se člověk neobejde, je redukce do zásuvky (v Mexiku stejná jako v USA) a prodlužovačka. Dále jsem si musel přivézt vlastní ručník, jinak již vše bylo na místě. Bohužel v Mexiku ne všechny domy disponují pračkou prádla, a tak jsem musel navštěvovat prádelnu, které jsou však v Mexiku velmi časté a naleznete je skoro všude.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Zařídil jsem si ubytování asi měsíc a půl před příjezdem.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Mexické jídlo typu tacos na ulici bývá levné, okolo 50-80 Kč se běžně zvládnete najíst, avšak za evropské jídlo si značně připlatíte a bývá dražší než v Česku a horší kvality. Co se týče ovoce a zeleniny, chodil jsem nakupovat na tržnici kousek od domu, tam vás vyjdou nejlépe a jsou lepší kvality než v supermarketu. Dále se dá dobře nakupovat v lékárnách, kde na rozdíl od českých lékáren nakoupíte skoro všechno od kosmetiky, přes jogurty, po pečivo. V Mexiku také působí americký Walmart, jeho ceny jsou však poměrně vyšší, dále například mezi supermarkety patří Soriana, Chedraui (není v Guadalajaře) a jiné. I zde je cena evropských potravin poměrně vysoká a taková mozzarella vás v Mexiku přijde na 90 Kč.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Ovoce a zelenina bývají o něco levnější než v ČR, stejně tak maso, naopak třeba mléčné výrobky bývají dražší a nižší kvality než u nás.

Doprava do místa pobytu:
Letěl jsem se společností KLM z Prahy se 2 přestupy přes Amsterdam a Ciudad de México. Cesta trvala přibližně 20 hodin.

Orientační cena dopravy:
Zaplatil jsem za letenky 24 tisíc i s letenkou zpáteční a kupoval je přibližně měsíc a půl dopředu.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Lepší je kupovat letenky přímo od leteckých společností a ne přes zprostředkovatelské portály.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Nejvíce jsem jezdil na kole, sharebike stojí 442 pesos (asi 500 Kč) na rok. Vzhledem k dopravní situaci města s více než 5 miliony obyvatel, kde nikdo nedodržuje předpisy, je kolo nejrychlejší a nejspolehlivější způsob dopravy. Dále ve městě funguje metro se 3 linkami, některé části města však nepokrývá a jeho rychlost také není nejvyšší. Co se autobusů týče, jejich situace je dosti žalostná, kdy nikdy nevíte, kde a kdy zastaví (v Mexiku neexistují značené zastávky) ani kam vás odveze, protože neexistuje spolehlivý systém, kde by byly vypsány linky a jejich trasa. Musíte se tak ptát místních, kam co jezdí, něco se dá zjistit i na Google Maps nebo v aplikaci Moovit, ale doporučuji na to moc nespoléhat. Jízda MHD stojí 10 pesos (asi 11-12 Kč) bez přestupu. Rovněž v noci už není možné veřejnou dopravu využívat, sharebike také funguje pouze do 1 ráno, proto budete muset občas také využívat Uber nebo místní platformy Didi a InDriver, jejich ceny se velmi různí na základě momentální poptávky od 50 po 300 pesos.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Pouze je třeba na letišti vyřídit povolení k pobytu. Doporučuji mít s sebou na letišti dokumenty o studiu v Mexiku, délka pobytu, která vám bude udělena (do 180 dní) totiž nezávisí na ničem jiném než na náladě člověka u přepážky, a když bude chtít, může vám dělat problémy a dát vám povolení pouze k nedostatečnému množství dnů pobytu v Mexiku.

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
ISIC pojištění UNIQA vás vyjde nejlevněji, jeho cena bylo okolo 4 tisíc na celý rok.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Neměl, přátelé ano, je možné vyhledat lékařskou konzultaci za drobný poplatek i v některých lékárnách.

Pracoval/a jste během studia?:
Ne, k práci je potřeba povolení, pokud člověk nepracuje beze smlouvy, a zároveň je velmi mizerně placená, kdy se hodinová sazba pohybuje okolo 25 Kč na hodinu

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Pokud budete potřebovat pracovat, doporučuji si najít práci ze zahraničí online.

Tipy na využití volného času:
Hodně cestujte, Mexiko je krásná země. Já jsem ze svých 149 dnů v Mexiku strávil 50 cestováním. Nejvíce doporučuji navštívit státy Chiapas a Oaxaca na jihu země při hranicích s Guatemalou. V Guadalajaře se pak dá trávit čas různě, ve městě je pár hezkých parků, mnoho hezkých kaváren, restaurací, levných kin atd., zároveň okolí GDL má také co nabídnout v podobě například jednodenních či víkendových výletů.

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
90000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
4 a půl

Celkový počet měsíců:
5

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Úspor, peněz od rodičů

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:
-

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
0 CZK

a/ výše vstupního poplatku:
0 CZK

b/ výše školného:
0 CZK

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
100 CZK

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
30000 CZK

a/ z toho ubytování:
4000 CZK

b/ z toho stravování:
10000 CZK

c/ cestování a volný čas:
16000 CZK

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Mexiko se může zdát levné, ale nakonec si uvědomíte, že zas tak levné není. Jen za Uber utratíte spoustu peněz, protože večer není ve spoustě částech města bezpečné chodit po ulici (zvlášť, jste-li dívka), dále budete mít i jiné výdaje, které se vás v Česku netýkají, supermarkety jsou ve výsledku také dražší než ty české.

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
38

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
24

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
ano

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
žádným

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
5

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
4

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Byl mi ukraden mobil, jinak jsem závažnějším problémům nečelil.

Co doporučujete vzít si s sebou:
Adaptér do zásuvky, prodlužovačku, náhradní telefon, jinak běžné věci. Naopak doporučuji si nebrat příliš teplého oblečení, nebudete pro něj mít využití. Při příjezdu v lednu, což je nejchladnější měsíc, bylo okolo 27 stupňů.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Přátelský přístup učitelů.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Žalostná úroveň výuky. Také organizace místní univerzity je příšerná, a aby vám jen změnily kurzy trvá skutečně dlouho a musíte hodně naléhat, než se tak skutečně stane; nic není zautomatizované, všechno se musí řešit konkrétně s někým.

Další komentář:
Nebojte se Mexika, není to jako v televizi. Bezpečnost tam je pochopitelně na nižší úrovni než v Evropě, ale není to tak špatné, stačí se trochu řídit selským rozumem a být se na pozoru třeba, když používáte mobil na ulici. Největší nebezpečí představuje místní chaotická doprava, kdy nikdo moc nedodržuje předpisy, zejména si dejte pozor na taxikáře a motorkáře. Pokud budete mít nějaké dotazy, nebojte se mě kontaktovat například na: jakubmatula@seznam.cz