ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

Embassy of the Czech Republic in Tehran

Írán 2020/2021 Freemovers

Osobní data
Typ mobility:
pracovní stáž

Fakulta na MU:
Fakulta sociálních studií

Obor studia:
International Relations and European Studies

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Doktorská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
jaro 2021
podzim 2021
jaro 2022

Doba pobytu (od-do):
2022-04-03 - 2022-06-30

Počet měsíců:
3

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Jaký byl Váš postup při zajišťování stáže?:
Aktivně jsem oslovila zastupitelské úřady ČR v regionu mého disertačního výzkumu a navázala kontakt s Českým velvyslanectvím v Íránu s dotazem k možnostem absolvování pracovní stáže. Na základě požadavků jsem zaslala Ministerstvu zahraničí nezbytné dokumenty a čekala na schválení a potvrzení přijetí stáže. Po oficiálním oznámení přijetí ke stáži jsem začala vyřizovat vízum a ubytování v Teheránu, připravovat se na požadavky pracovního pobytu s ohledem na jazykové, kulturní i finanční specifika země. V průběhu několika měsíců před odjezdem jsem si vyměnila množství e-mailů s garantkou stáže z velvyslanectví a ujistila se, že budu pracovně přínosem pro úřad a nabyté znalosti a zkušenosti budou užitečné pro můj výzkum.

Jaké dokumenty jsou potřebné k přijetí na stáž do této organizace?:
Životopis, motivační dopis, čestné prohlášení, potvrzení o studiu, výpis z rejstříku trestu, souhlas se zpracováním údajů, vyplněnou oficiální žádost na formuláři Ministerstva zahraničí.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat? (v týdnech):
Minimálně 24 týdnů předem, raději však dříve kvůli dlouhé době trvání všech byrokratických procesů v pozadí a kvůli časové vytíženosti velvyslanectví.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
Pas a potvrzení velvyslanectví o přijetí ke stáži, zvací dopis od velvyslance, potvrzení o studiu od univerzity a oboustranně potvrzený Training Agreement.

Výše poplatku za udělení víza:
60 Euro - plus náklady na cestu k vyzvednutí na Íránskou ambasádu v Praze a poplatek ČSOB za vklad na účet ambasády (nelze platit převodem) a je nutné potvrzení o vkladu přímo na účet v cizí měně

Během pobytu
Měnil/a jste během pobytu pracovní plán stáže (training agreement)?:
Ano, s ohledem na změnu logistické situace jsem stáž mohla prodloužit až do konce měsíce. Původně mělo mít velvyslanectví jistá pracovní omezení v době od 16.6. Nakonec bylo možné zůstat až do 30.6.

Co je důležité vyřídit hned po příjezdu? Jaké náležitosti a na kterých úřadech?:
Registrace telefonu na letišti, koupě íránské sim karty, proměnit hotovost na íránské rijály. V Íránu není možný bezhotovostní platební styk pro cizince a nedostanete se k účtu v zahraničí. Je nutné si veškerou hotovost přivést s sebou na celou dobu pobytu v eurech či dolarech a postupně proměnit.

Popište svou práci/činnost v zahraniční organizaci. Napište, co konkrétně jste dělal/a, zda práce odpovídala domluveným podmínkám a Vašemu domácímu oboru studia, zda byla Vaše práce samostatná a zodpovědná, orientační pracovní doba.:
- každodenní monitoring sociálních sítí
- analytické rešerše a průzkumy na různá témata (FATF, EU Blocking Statute, IR-RU vztahy, IR-SA vztahy, sporná ropná pole v Perském zálivu, enviromentální a energetická politika IR,atd.
- podpora chodu ambasády, potřebné ad hoc úkony (překlady) atd.
- pracovní doba cca 8 hodin denně (pracovní týden od neděle do čtvrtka dle islámského kalendáře)
- práce mi pomohla rozšířit své znalosti oblasti i detailní náhled do konzulární a diplomatické činnosti, výzvy a rizika pobytu v IR a nastínila možná další témata pro akademický výzkum

Pořádá organizace anebo místní studentská organizace nějaké speciální akce pro zahraniční stážisty?:
- vyberte možnost -

Jestliže ano, jaké?:

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
První týden v hotelu, následně v pronajatém pokoji u místních.

Cena ubytování – měsíčně:
400 EUR

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Cena ubytování byla poměrně levná na místní poměry ovšem za cenu mnohých ústupků pohodlí a evropskému standartu. Ubytování nemělo možnost wi-fi, klimatizaci (která je místním standardem), vaření ani pračku, žehličku atd.

Kdo zajistil ubytování a s jakým předstihem:
Já jsem pomocí neformálních kontaktů s íránskými studenty a emigranty žijícími v Brně navázala kontakt a podařilo se mi na doporučení oslovit jejich známé žijící v Teheránu s žádostí o placenou pomoc při hledání ubytování. Ačkoli jsem ubytování aktivně hledala na dálku již cca 4 měsíce před odjezdem, podařilo se jej stoprocentně dohodnout až po mém příjezdu do Íránu.

Vybavenost, připojení na internet, co si přivézt:
Internet je velký problém a není standartem, stejně tak jako je problematické používání mimo íránského telefonu - je nutná registrace a poplatek (doporučuji starší a levnější telefon, zakoupit sim kartu a dobíjet data, která lze použít jako hotspot). Zřídit WIFI v Íránu, bankovní kartu atd. je pro cizince velmi těžké a trvá to několik měsíců dokonce i s dopomocí místních.
Bez znalosti perštiny nebo překladatele není možné nic vyřídit. Je důležité mít v Teheránu, alespoň nějaký kontakt. Přivézt si dostatek hotovosti, ceny se nenadále mění ze dne na den kvůli velké inflaci a rozhodnutí vlády. Navíc pro cizince všude neoficiálně platí minimálně pětkrát větší cena než pro místní - většinou spíše desetinásobně. Dopředu vám cenu většinou neřeknou. Je to bezpečné, nicméně monitorované státem. Hotely ani nájemní pokoje nemají běžně ručníky a povlečení. Je těžké je sehnat doporučuji vlastní. Stejně tak obvyklé hygienické potřeby a kosmetiku. Naše běžné standardy jsou občas jinde oproti místním možnostem. Není problém s nákupem potravin a oblečení, obuvy. Naopak elektronika je ti mnohdy nedostupná.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
V současné době jsou ceny potravin lehce levnější než v ČR, cca o 20 %. Nicméně pokud bychom ceny nahlížely v kontextu místní měny a průměrných výdělků jedná se o jednu z nejdražších položek.

Doprava do místa pobytu:
Velmi příjemné je spojení s Austria Airlines (Vídeň-Teherán) let trvá pouze 2 hodiny a většinu věcí k odbavení lze vyřešit online.

Orientační cena:
Zpáteční letenka s předstihem a nadměrným zavazadlem přišla na necelých 700 euro.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Cena dopravy je překvapivě levná. Metro je zanedbatelné a Snapp je na úrovni našich autobusových či MHD jízdenek. Cena se mění v průběhu dne podle vytíženosti a dopravní situace.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
K dopravě je nejvhodnější pomocí íránské sim karty používat aplikaci Snapp - jako evropský Uber, ale máte kontrolu nad lokalitou, průběhem cesty, přede víte cenu a řidiči prochází státním policejním prověřením.
V Íránu nefunguje klasická MHD, funguje zde dobře metro a mezistátní vlaky. Nicméně na autobusy a pravidelné spoje se nedá spolehnout. většina dopravy se odvíjí osobními auty, proto je nejlepší Snapp. Každopádně je nutné počítat při přepravě s obrovskými zdrženími v řády i několika hodin přes město.

Jakého jste využil/a typu zdravotního pojištění?:
Cestovní zdravotní pojištění od Kooperativy přímo pro cílovou zemi Írán. Ostatní cestovní pojištění nemusí Írán pokrývat a je dobré si to předem ověřit.

Měl/a jste jiné pojištění? Jaké?:
Ne

Zkušenosti s pojistnou událostí:
Naštěstí žádné

Tipy na využití volného času:
Cestování po Íránu je překvapivě snadné a levné. Írán má úchvatnou přírodu, množství památek a okouzlující architekturu. Je užitečné si s sebou přivézt alespoň základní hiking vybavení a pohodlné boty na túry po horách.

Finanční podpora a náklady
Měsíční stipendium od CZS:
16000 CZK

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Stipendium FSS na mobilitu DSP (3000 euro)

 
 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje během pobytu (tj. bez cesty tam a zpět)?:
1200 EUR

a/ z toho ubytování:
400 EUR

b/ z toho stravování:
400 EUR

c/ cestování a volný čas:
400 EUR

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
nenadálé zvyšování cen potravin i dopravy, datové balíčky - nutné k přístupu na internet a zajištění dopravy, lekce perštiny to vše jsou položky, které nespadají do kategorií, ale jsou v podstatě na místě nezbytné - je třeba s nimi dopředu počítat, navíc si každý místní za jakoukoli službu řekne o poplatek navíc (přepokládají, že jakmile je člověk cizinec je bohatý a je nutné od něj peníze získat)

 
Zkušenosti s bankovními účty / službami. Doporučujete účet zřízený v zahraničí, používání české platební karty...:
V Íránu není možné platit platební kartu či provádět jakékoli výběry ze zahraničí - je nutné přivést si hotovost na celou dobu pobytu, proměnit eura nebo dolary postupně na íránské rijály - jediná přijímaná měna. Pro cizince je velmi obtížné zřídit si účet a bankovní kartu a trvá to mnoho měsíců - na krátkodobé pobyty určitě nedoporučuji.

 
Platil/a jste na zahraniční organizaci nějaké poplatky? (pojištění, materiál atd.):
Ne

Získal/a jste mzdu od hostitelského podniku/organizace?:
- vyberte možnost -

Pokud ano, kolik činila Vaše mzda měsíčně?:
0 ???

 
Jiné výhody od hostitelské organizace?:
Pracovní zázemí a stabilní internetové připojení během pracovní doby. Možnost vyprat si prádlo a pomoc s objednáváním jídla.

Je potřeba počítat s větší částkou na začátku pobytu? Pokud ano, jakou a k jakému účelu?:
Ano, poplatky na letišti, registrace telefonu, sim karta, datové balíčky a nákup nezbytného vybavení na pokoj - ručníky, povlečení, nádobí atd.

Uznání zahraniční stáže domácí fakultou
Je pracovní stáž součástí Vašeho studijního oboru?:
ano

Pokud ano – je povinnou nebo volitelnou součástí?:
Pro mne byly celý výkon pracovní činnosti příležitostí k hlubšímu seznámení s reáliemi a poměry země. Propojení souvislostí, které ze západního a akademického pohledu nejsou zřejmé, ale mají dopad na výsledné analýzy.

Jakým způsobem Vám bude pracovní stáž v zahraničí uznána na domácí fakultě?:
Jako splnění povinnosti doktorského studenta k absolvování jednoho semestru zahraničního pobytu.

Kolik získáte / jste získal/a ECTS kreditů?:
16-20

Nastaly závažné problémy při vyřizování uznání stáže?:
Původní plánovaná délka stáže, s ukončením k 16.6. by znamenala uznání pouze části kreditové hodnoty a nesplnění celkového studijního požadavku. Nicméně díky možnosti stáž uskutečnit v neplánovaně delším rozsahu bylo tomuto problému naštěstí předejito.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
1

Souhlasíte s tvrzením, že díky zkušenostem nabytým v průběhu stáže se Vám podařilo více rozvinout své kompetence pro práci ve Vašem oboru?:
Rozhodně.

Co jste po absolvování pobytu nejvíce ocenil/a?:
Novou perspektivu a uvědomění si vlastních hodnot. Lepší přístup ke zpracování dat a faktografických údajů z této země. Hledání širších souvislostí. Práce se zprávami ze sociálních médií úřadů i aktivistů.

Nějaké závažné problémy během pobytu?:
Nikoli

Máte nějaká doporučení pro své následovníky? (např. co si vzít s sebou):
Doporučila bych mít zde vlastní kontakty, záložní plán pro případ problémů s ubytováním, dopravou nebo telefonem, nespoléhat na internetové spojení se světem, dostatek hotovosti a hlavně znalost jazyka. Pravidelné sledování místních sociálních médií a opatrnost ve veřejném prostoru.