ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

Reichman University

Izrael 2021/2022 Fakultní smlouvy

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Fakulta sociálních studií

Obor studia:
Psychology / Psychology

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Bakalářská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2021

Doba pobytu (od-do):
2021-10-05 - 2022-02-10

Počet měsíců:
4

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
https://www.runi.ac.il/yedion/en/pages/curriculums.aspx
Zde je seznam předmětů dle studijních programů – studijní programy s názvem RRIS jsou jistě anglicky, ne všechny předměty jsou však nabízeny zahraničním studentům. (Konkrétní nabídku dostanete před registrací.)

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Nic extra.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Dle instrukcí k výměnným pobytům.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
Zde je oficiální seznam, který jsem od ambasády tehdy obdržel. Covidové věci se asi už budou lišit :-). Nutno podotknout, že byť je v seznamu uvedeno „Israeli health insurance“, stačilo jim cestovní pojištění sjednané v ČR. (Byť se dá Izraelské pojištění přes Reichman University sjednat se slevou, stále to na jeden semestr dělá něco kolem 20 000 kč)

1. Letter of acceptance to the university , included field of study
2. declaration of University to the Ministry of interior for Covid issue(from the university)
3. declaration of Ministry of Health to the university(from the university)
4. application to entry State of Israel with 14 days quarantine(attached)
5. Israeli health insurance that cover corona
6. bank statement
7. application for A2 visa
8. two pictures – at the Embassy
9. passport valid min.6 months
10. student visa fee 1165 cake- at the Embassy
11.vaccinition/recovery certificate (of covid-19)

Délka čekání na vízum:
Komunikace s ambasádou byla těžší, občas jsem čekal týden na odpověď, občas jsem nerozuměl jejich angličtině, ale poté, co jsem zaslal potřebné dokumenty, jsem datum pohovoru, na kterém jsem i obdržel vízum, měl za 3 týdny. Je lepší to začít vyřizovat dřív a raději se na podrobnosti zeptat (ty věci kolem covidu se např. měnily a občas mi něco jiného říkala škola a něco jiného ambasáda).

Výše poplatku za udělení víza:
1165 kč

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Ano – co se týká mého oboru – Psychologie, tak tam žádné povinné na podzim nebyly, tak všechny byly uznány jako B či C.

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ano – některé předměty jsem změnil, jeden pro zahraniční studenty zrušili apod.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
My jsme to měli asi 2-3 týdny před začátkem semestru. Sranda je, že to nefungovalo – většina předmětů nešla zapsat. Tamní koordinátorka byla na dovolené, takže to začala řešit až týden před začátkem semestru. Všichni jsme registraci řešili pár dní před začátkem semestru až pár dní po začátku semestru (např. studentům magistra nešly zapsat téměř žádné předměty).

Možnost měnit předměty byla stejně jak u nás první dva týdny semestru, jen to tam vtipně jde vždycky jen pár hodin každý den.

Omezení myslím nebyla, z těch, co nabízeli zahraničním studentům, jsem si mohl vybírat ze všech oborů.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Kvůli covidu bylo všechno online. Zkoušky byly u vyloženě znalostních předmětů (neurovědy, genetika, hebrejština), u většiny psychologických byly spíš projekty či seminárky, u těch politologických zase byl take-home exam (24 hodin na zodpovězení otázek ve formě eseje).

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
https://www.runi.ac.il/en/global/pages/academic-information.aspx

Zde je přepočet. Řekl bych, že mají předměty trochu slaběji hodnocené. (Na to, kolik jsem měl předmětů a pracovní zátěže, jsem obdržel méně ECTS kreditů než bych čekal.)

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Bylo to různé.

1. U předmětů jako neurovědy či genetika to byly přednášky i semináře spíš výkladové, hodnotily se pouze průběžné kvízy a na konci semestru test.

2. U praktičtějších předmětů zaměřených např. na konkrétní typy terapií byly hodiny dost praktické, často jsme diskutovali nebo zkoušeli některé praktiky, projekty a domácí úkoly byly zajímavé (u arteterapie umělecký projekt, u CBT např. praktikování aktivního naslouchání).

3. U politologických předmětů byly způsoby výuky různé, vesměs výkladové, ale co jsem slyšel, tak většinou záživné. Hodnocení (alespoň u jednoho, který jsem měl) byl pololetní test a na konci take-home exam.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Je to soukromá univerzita, takže vyučující jsou často ve svém oboru znalí a kvalitní. Často si dělají výuku podle sebe, někdy je to dobré a záživné, někdy to může být na škodu. Obecně tam učivo, oproti tomu, na co jsem zvyklý, berou o něco pomaleji a nároky na studenty jsou o krapet nižší.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Měli jsme jej na Moodlu nebo v tamní knihovně.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Obecně konkrétně zaměřené předměty jako CBT, arteterapie či např. Autismus. Např. CBT (cognitive behavioral therapy) skvěle vysvětluje principy a domácí úkoly/aktivity jsou dobré jak pro osobní, tak profesní rozvoj.

Co nám na FSS psychologii chybí tak jsou neurovědy a genetika, tam to berou dobrým tempem a v podzimním semestru si můžete zapsat obojí (byť to na sebe navazuje, zvládal jsem oba v klidu).

Ty politologický předměty zabývající se historií a přítomností blízkého východu jsou všechny super, co jsem kolem sebe slyšel.

Pokud Vás zajímá udržitolnost, tak Introduction to Sustainability, ale pozor, je to dost komplexní a k dobrému pochopení tomu budete muset věnovat energii.

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Mají tam dost knih. Různé místosti na učení (od tiché po hlučnou)

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
V knihovně mají nějaké počítače, ale používal jsem vlastní ntb.

Možnosti tisku a kopírování:
Jj mají tam placenou tiskárnu.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
Byli jsme pozvání stát se součásti IDConnect (možná to přejmenujou když přejmenovali univerzitu). Vstupné bylo tuším kolem 300 šekelů a slibovali nám spoustu výletů, akce a konektory – místní studenty, kteří nám pomůžou se aklimatizovat, pomoct s otázkami a tak.

No úvodní akce, na které jsme se seznámili se svými kontektory, byla až někdy druhý či třetí týden semestru. Pro mě tedy tak měsíc poté, co jsem dorazil a vyřešil si všechno od MHD přes SIMku po GreenPass (COVID pass) a s nějakými místními už se pomalu začal stejně seznamovat. Takže bylo pěkné mít další kamarádku navíc, ale už jsem tolik pomoct nepotřeboval.

Co se týče výletů, tak byl jeden ke Gaze, ten byl fajn, i s povídáním vojáků a tak.

Jinak uspořádali i pár párty, kde věřím, že asi ty naše peníze utratily za alkohol apod.

Uzavřel bych to tak, že ti, co se k programu nepřihlásili, tak se za nějaký poplatek mohli na partošky i výlet přidat, nakonec je to stálo míň a měli stejný užitek. Ale možná to pro někoho, kdo se účastnil každé párty, bylo užitečné. Doporučoval bych jen v případě, že se s konektory setkáte např. při příjezdu, to se může hodit i při vyřizování formalit.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
4

případně doplňte vlastními slovy:
Polovinu předmětů jsem měl online a to byly zrovna ty nejinteraktivnější předměty, takže tam jsem se neposeznamoval. V ostatních jsme občas pokecali s místními ale bylo mnohem snažší bavit se s ostatními exchange lidmi. Pokud bych byl motivovaný se s místními více seznámit, tak to jde, ale byl jsem spíš součástí komunity exchange no.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
AirBnB v Herzliyi ale napíšu i info ke kolejím, kde bydleli kamarádi. Na kolejích byla taky cena kolem 600-800 EUR

Cena ubytování – měsíčně:
800 EUR

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Pokoj v bytě s dalšími 5 lidmi (se 2 jsem sdílel koupelnu a kuchyň). Pokoj i kuchyň byly menší, ale měli jsme prostornou střechu, pračku a sušičku (která většinou není potřeba ani v zimě), každý týden uklízečku.

Koleje jsou většinou pokoje pro 1 s poměrně moderní, byť malou kuchyňkou. Jsou nové, proto ta cena. Na každém patře je k dispozici balkon a protiletecký kryt (nemuseli jsme jej použít).

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
V AirBnB bylo víceméně vše potřebné.

Na kolejích nebylo žádné vybavení, talíře, příbory apod., ale byly nové, tak tam možná teď začnou po lidech zůstávat věci.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Komunikace s kolejemi byla frustrující. Nejprve psali, že dají vědět, jestli mají místo. Nedali nikdy vědět. Byty přes FB skupiny apod. bylo těžké domluvit s předstihem. Já potřeboval bydlení dopředu kvůli COVID opatřením (izolace a tak), nicméně spoustě lidí se osvědčilo objednat si na začátek airbnb či hostel a pak během prvního měsíce buď přes fb skupiny či skrz kontakty na univerzitě najít volná místa na bytech.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Cafeteria na kampusu je vklidu, měli tam saláty pro vegany a pity/bagety/různé druhy masa a příloh. Nabídku nemění, ale je dost pestrá (mimo covid prý mají ještě širší)

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Pokud člověk šetří, tak o polovinu dražší, ale jinak spíš 2x-3x, některé věci i dražší. Nejlevnější kombinace jsou doma humus a na ulici falafel.

Doprava do místa pobytu:
Z letiště jede vlak do Herzliye, pak MHDčkem do centra/k univerzitě.

Orientační cena dopravy:
Dá se najít letenka za 2000,- se všemi zavazadly, plus nějaké ty sušně za vlak.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Stáhni si do mobilu aplikace Moovit, Anyway a Israel Train.

Moovit je nejvíc super aplikace. Je to na hledání spojů i placení jízdenek téměř všude po Izraeli (V Haifě s tím byl trochu problém, tam jsem myslím musel použít aplikaci Anyway). Většinou ukazuje příjezdy v reálném čase a naplánuje cestu z bodu A do bodu B použitím různých spojů (bus+vlak). Dá se skrz ní i platit. Při zadávání čísla pasu nebo občanky tam byl trochu problém s formátem čísla, ale prostě tam nacvakej nějaké číslo, které to uzná a půjde to. Když tam pak nahraješ dokumenty o studiu, tak budeš mít v aplikaci i slevu na studenta (33 %). Musel jsem tam ty dokumenty nahrávat na třikrát, nakonec mi to z nějakého důvodu uznali.

Někteří lidi používali kartičky RavKaz na autobusy a vlaky, ale např. u dálkových autobusů z nějakého důvodu platili víc peněz, takže Moovit je výhodnější – peníze strhává vždycky jednou za měsíc.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Kolo se hodí v rámci Herzliyi, na univerzitu, k pláži a tak, ale do Tel Avivu je to docela štreka. Sdílená kola jsem tam nenašel, možná kvůli covidu, ale MHD jezdilo docela vytrvale, i v noci z Tel Avivu co hodinu.

MHD v Herzliyi i Tel Aviv<–>Herzliya je se slevou 4 šekely (30 kč).

2 důležité věci:

Autobusy přijedou někdy dřív, někdy později, uplně tam nehrajou na dochvilnost. Zato vlaky jezdí na vteřinu přesně. Autubosákům musíš mávat, aby Ti zastavili k nastoupení, a zmáčknout tlačítko, aby zastavili k vystoupení.

Od pátku večera do soboty večera téměř nic nejezdí. Není to ideální na víkendové výlety, ale je to tak. Naštěstí v rámci Herzliyi a Tel Avivu jezdí autobusy v jakž-takž frekvenci zdarma a prý jezdí i taxibusy z Tel Avivu do Jeruzaléma a zpět, ale je to spíš soukromý byznys, dá se k tomu něco najít online (říkají jim sherut)

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Jen ke covidu, aktuální info zde:

https://corona.health.gov.il/en/abroad/leaving-israel-by-air/

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Nabízeli nám pojištění Izraelské, to bylo i skrz skvělou nabídku univerzity kolem 20 000 kč.,- na semestr. Já mám od ČSOB cestovní pojištění celoroční. Popř. pokud si budeš platit bankovnictví Revolut (na nejvyšším stupni mají cashback 1 % mimo Evropu), tam je taky v ceně cestovní pojištění na tuším 90 dní, tak se to dá využít.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Dva kamarádi museli využít pohotovostní služby, oba jsou teď živi a zdrávi, doktoři a sestřičky vypadali profesionálně, takže asi dobrý.

Pracoval/a jste během studia?:
Ne.

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Se studentským vízem nemáte povolení k práci. Dost lidí si tam neoficiálně přes známé či FB skupiny našlo jako brigádu hlídání dětí či venčení pejsků.

Tipy na využití volného času:
Choď na pláž. Každý den. V Herzliyi. V Tel Avivu. K Mrtvému moři. Všude. Pořád.

Jinak v Tel Avivu jsou super kavárny, bary, kluby.

Co se týče výletů, tak se dá všechno najít on-line, ale mě nejvíc uhranulo Ein Gedi, Mitzpe Ramon, Carmel, Ba'hai Gardens.

Byli jsme párkrát v Palestině a bylo to super. Města jako Betlém či Jericho jsou super co se týče historie, ale jsou taky dost turistická, neustále nám tam někdo něco nabízel. Ramallah je víc párty město (byť jsou všechny podniky mimo centrum, člověk musí hledat –https://timeout.co.il/ramallah-bars-en/) a Nablus má super atmosféru, tržiště a tak. Cítili jsme se bezpečně, lidi na nás byli hodní ale je třeba si dávat pozor. Kamarádům se během jedné exkurze ztratilo auto (nenašli) a já jsem projížděl v autobuse místem, kde asi hodinu předtím lítaly kameny na auta. V Palestině se spíš než Google mapy hodí maps.me.

Co se týče konfliktu, tak pro mě nejpřínosnější byl výlet s Breaking The Silence. Skrze školu a průvodce např. v Jeruzalémě jsme měli přístup k jednomu názorovému proudu a toto byla vůči tomu dobrá protiváha a taky příležitost projít se přímo na místě, kde jde vidět realita místní situace.

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
90000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
4,5

Celkový počet měsíců:
5

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Stipendium 3A a vlastní úspory

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:
28520

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
0 ???

a/ výše vstupního poplatku:
0 ???

b/ výše školného:
0 ???

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
0 ???

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
40000 CZK

a/ z toho ubytování:
20000 CZK

b/ z toho stravování:
10000 CZK

c/ cestování a volný čas:
10000 CZK

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Těžký život

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
22,50

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
33,75

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Jen jim trvalo dlouho uzavřít všechny předměty – čekal jsem na to déle než dva měsíce po návratu domů, ale bylo to i tím, že jsem měl předmět, který klasicky uzavírají až po dvou semestrech.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
1

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
4

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Bylo mega těžké dostat se skrz jakoukoli byrokracii. Greenpass, uznání vakcinace, získání kartičky na autobus (nakonec jsem používal Moovit a bylo to super). Je dobré být na to připraven a ještě lepší je mít na pomoc Izraelce. Reagují na ně lépe a taky ví, jak být správně asertivní (což je v Izraeli potřeba). Toto se týkalo i věcí na škole, např. registrace předmětů, potřeba nějakých podpisů nebo tak. Prostě vyřídit něco trvá čas a energii a člověk musí být asertivní. (Např. koleje dostali Ti, co si o ně napsali, zatímco já čekal na info.)

Co doporučujete vzít si s sebou:
Kšiltovku, deodorant, repelent, svačinu a dobrou náladu.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Krásný campus, osobní přístup vyučujících.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Problémy s registrací předmětů, špatně zorganizovaný program IDConnect.

A taky to, že nás po dvou týdnech vyhodili z jednoho předmětu, protože zapomněli, že tam vlastně nechtějí zahraniční studenty.

Další komentář:
Byly to 4 měsíce, kterých rozhodně nelituju, ale které bych taky rozhodně už nechtěl zažít (i proto, že už na ně nemám peníze). Škola byla super, když zapomenu na tu byrokracii, navštívil jsem spoustu krásných a zajímavých míst. Musel jsem se naučit být asertivnější a počítat s tím, že věci nejsou tak, jak mají být. (V Evropě jsme fakt rozmazlení.) Akademicky, kulturně i zážitkově jsem toho hodně získal, byť to bylo vyčerpávající období.

Doporučuju zřídit Revolut, zatím je to nejlepší mezinárodní banka, kterou znám, peníze na Izraelský účet přistanou během pár dní, má super kurz na převod měny a měla ho i spousta ostatních exchange studentů, tak jsme tím mezi sebou srovnávali druhy.

A vem si s sebou řidičák, některé výlety je lepší dělat půjčeným autem. Autobusy jezdí téměř všude, ale ty spoje nejsou časově uplně nejvýhodnější a přes Shabbat prostě nejezdí.