ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

University of Saskatchewan

Kanada 2021/2022 Partnerské univerzity

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Filozofická fakulta

Obor studia:
English-language Translation / English-language Translation

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Magisterská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2021

Doba pobytu (od-do):
2021-09-01 - 2021-12-30

Počet měsíců:
4

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Informace o kurzech je možné získat skrze univerzitní stránky USASK nebo po získání přihlašovacích údajů a přihlášení se do systému PAWS. Spolehlivou pomoc také zajistí koordinátor na univerzitě, který pomáhá s registrací předmětů.

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Elektronická přihláška, Learning Agreement, certifikát z angličtiny nebo potvrzení o jazykové kompetenci od vyučujícího s podpisem a razítkem, motivační dopis, doporučující dopis.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Doporučuji si vše začít zjišťovat cca půl roku před začátkem pobytu. Důležité je řídit se deadliny veškerých dokumentů, které jsou potřeba vyplnit.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
Na půl rok stačí jen krátkodobé studijní povolení a lze zařídit online. Je třeba platný cestovní pas letter of acceptance, Proof of Funds, fotografie, ETA, otisky prstů ve Vídni,...

Délka čekání na vízum:
Na studijní povolení se určitou dobu čeká (cca 3 měsíce), ETU dostanete hned. U study permit hraje roli doba trvání otisků prstů.

Výše poplatku za udělení víza:
150 dolarů za study permit za 7 dolarů ETA.

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Ano, na USASK mají trochu jiný kreditový systém – jeden předmět za tři kredity, k úspěšnému absolvování semestru je potřeba minimálně čtyři předměty (12 kreditů na USASK).

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ano. kvůli online výuce byl zápis předmětů zmatečný, bylo třeba dávat pozor, jaké předměty jsou online a jaké in-person; co jednotliví vyučující vyžadují pro ukončení předmětu.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Registrace probíhá už v létě a trvá až cca do druhého týdne semestru. K registraci některých předmětů je potřeba informovat koordinátora, aby vám mohl udělit výjimku (nepatří pod stejnou fakultu, plná kapacita,...). Doporučuji vždy napsat koordinátorovi, který pomůže s výběrem.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Ano, na USASK se píšou midterms i finals.

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
2 ECTS za 1 tamní kredit.

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Velmi záleželo na typu předmětů. Já osobně jsem měla čtyři: Women's and Gender Studies, Global Citizenship, Spanish for Beginners and Intermediate French. Na většinu předmětů je potřeba mít zakoupenou (lze sehnat i jiným způsobem) knihy, někteří vyučující nahrávají readings do Canvas. Co se týče španělštiny, měli jsme 30min lekci jednou týdně a hodinový tutoriál také jednou týdně, to stejné platilo pro francouzštinu. Kromě toho jsme se museli předmětu věnovat i v rámci domácí přípravy, prezentace, testy, quizzes,...Zbylé dva předměty byly zaměřeny na diskuze, psaní esejí, discussion papers, midterms apod.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Já osobně jsem byla s výukou na USASK spokojenější než na MUNI zejména díky konzistentnosti. Průběžně jsme museli odevzdávat různé eseje, úkoly a testy a tím si látku, termíny či gramatiku (jazykové předměty) trénovali. Z výuky jsem měla pocit, že byla méně zaměřená na teorii a více na praxi a diskuze.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Vyučující buď většinu nahrávali do Canvas, průběžně studenty informovali nebo detailně popsali, co je třeba načíst na každou hodinu v sylabu.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Já osobně můžu doporučit všechny předměty, které jsem měla. Všichni vyučující byli velmi milí a přátelští, k výuce přistupovali lidsky a zábavně (Allison Smith, PhD.; Renee Roy, PhD.; Mathew Mittchel, PhD.; Tania Duclos, PhD.)

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Školní knihovna je naprosto úžasná a je jich hned několik. Knihovna fakulty Arts and Science má několik pater, v přízemí se nachází dokonce i Starbucks. Knihovna USASK má velmi přehledný web, díky kterému si můžete vyhledávat články pro závěrečné práce.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
V celém kampusu je velmi mnoho počítačových místností, tiskáren, study rooms, které je možné rezervovat přes univerzitní stránky, kampus je také pokryt univerzitní sítí Eduroam.

Možnosti tisku a kopírování:
Oboje je možné. Nejprve je však potřeba si nahrát kredit.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
ISSAC - International Student and Study Abroad Centre rozesílá emaily. Dříve pořádali akce, pak se většina kvůli covidu přesunula online.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
3

případně doplňte vlastními slovy:
Kvůli pandemii nebylo až tak jednoduché se se studenty s jiných zemí setkávat. Socializovali jsme se zejména na kolejích.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Koleje Seager Wheeler Hall

Cena ubytování – měsíčně:
400 USD

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
https://livewithus.usask.ca/currentstudents/rates.php#McEownParkFallandWinterRates
Zde se můžete podívat na ceny jednotlivých ubytování.

Já byla ubytována na McEown Park Seager Wheeler Hall – One Bedroom in a Six Bedroom Unit CAD 4,056.00 (cena byla však jiná, jelikož se jednalo o jednosemestrální pobyt, tudíž o polovinu méně). Předem byla potřeba ještě zaplatit CAD 550 depozit

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Po příjezdu do Kanady je potřeba si koupit vlastní peřiny a povlečení, vybavené do kuchyně (v případě, že ho nebudete sdílet s novými spolubydlícími) – my jsme se skládaly na mikrovlnku, rychlovarnou konvici, pánvičku, hrnce, kupovala jsem si talíř, příbory, hrnek,... Dostali jsme voucher 80 CAD, který jsme mohli využít na jakékoliv občerstvení na kampuse - menza, Circle K, Starbucks, Tim Horton's,...

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Online zhruba 2 měsíce dopředu.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Můžete se stravovat v univerzitní menze (forma bufetu all you can eat). Buď můžete platit kreditkou nebo si zakoupíte meal plan a využíváte vaší student card. Na kampusu se taky nachází několik fast foodů. Na kolejích má každá unit kuchyň s lednicí a troubou.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Potraviny (ostatně skoro jako všechno) jsou podstatně dražší

Doprava do místa pobytu:
Letecky. Saskatoon je poměrně izolovaný. Přestupovala jsem dvakrát. Je nejlepší si rezervovat letenku dopředu, ceny rychle stoupají.

Orientační cena dopravy:
Záleží, jak dopředu kupujete a zda kupujete i zpáteční. Se zpáteční to vychází cca na 25k. Já kupovala pouze tam, jelikož jsem se rozhodla ještě zůstat.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
kiwi.com, skyscanner.com a hledejte v anonymním režimu :-) Letenku je vhodné zakoupit co nejdříve, čím víc se blíží datum odletu, tím jsou letenky dražší. Doporučuji letět z Vídně. Já letěla Vídeň, Varšava, Toronto, Saskatoon.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Infrastruktura v Saskatooně není nic moc. Většina studentů vlastní auto (international studenti, kteří jsou v Kanadě na delší dobu nebo samotní Kanaďané). Autobusem se po městě dá, jen to trochu trvá.
Do školy jsem chodila pěšky (10 minut). V ceně tzv. Student fees je pak kartička na autobus (transitGo)

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Zaplatit student fees (pokrývá to MHD, posilovnu, horolezeckou zeď, dokonce i Health and Dental Plan, což však není povinné, pokud máte pojištění z ČR, tím pádem je cena za student fees nižší).

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Já měla VZP cestovní pojištění na 4 měsíce cca za 8-10 tisíc czk. USASK nabízí Health and Dental Plan, u kterého je možnost opt out, poplatek za student fees bude pak nižší.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Neměla, naštěstí celý semestr proběhl bez jakýchkoliv zdravotních komplikací.

Pracoval/a jste během studia?:
Se study permit máte možnost pracovat (jen nějakou minimální dobu), já na práci však čas neměla. Myslím si, že se na půl roku ani práce neoplatí.

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
study permit (normálně na půl roku nebýval potřeba, teď kvůli covidu se o něj žádá)

Tipy na využití volného času:
Poznávat lidi!!! Jak z jiných zemí tak z místní, my jsme měli spoustu místních kamarádů, kteří si nás vzali pod křídla a pomáhali nám, ona ta milá kanadská nátura je hrozně znát! Chodit do sportovního centra na lekce, horolezeckou stěnu, jógu, plavat, chodit do posilovny. Na kolejích se na začátku semestru pořádají různá international setkání, v průběhu reading weeku jet na výlet do Banffu, Calgary, Vancouveru, Toronta,...Chodit k řece v Saskatoon, výlet do Beaver Creek, hikingm downtown, Midtown Center, muzea,...

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
80000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
4

Celkový počet měsíců:
4

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
podpora rodiny, vlastní úspory.

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
350 CAD

a/ výše vstupního poplatku:
350 CAD

b/ výše školného:
0 CAD

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
0 CAD

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
1000 CAD

a/ z toho ubytování:
480 CAD

b/ z toho stravování:
400 CAD

c/ cestování a volný čas:
120 CAD

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Záleží, jak který měsíc, během reading weeku jsme si udělali výlet do Banff, který nás stál cca 500 CAD. Co se týče vstupních poplatků, jsou vyšší než uvádím, pokud si neodstraníte Health and Dental Plan. Dále jsem nepočítala 500CAD depozit za koleje a koleje samotné.

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
12

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
24

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano, vše jsem vyplňovala do ISOIS a LA.

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Víceméně žádné.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
1

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
1

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Výuka probíhala hybridně, což by pro někoho mohl být problém.

Co doporučujete vzít si s sebou:
Velmi teplé oblečení, popřípadě pak koupit, doporučuji bundy značky Columbia, jsou šité přímo na tamní zimy. V prosinci začíná být už poměrně zima (-28°C), lednové a únorové teploty jsou mnohem horší (-40°C). Je to zážitek!

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Univerzita mě celkově příjemně překvapila. Vše se nachází na jednom kampusu, který je cca 10 min pěšky od kolejí. Lidé jsou velmi milí a každý vám rád pomůže. Na všechno dostanete manuály, instrukce, dostáváte průběžné emaily. Kampus je opravdu nádherný, řekla bych, že to tam vypadá skoro jako na zámku. Saskatoon, jelikož se jedná o oblast prérií, má nádherné západy slunce. Perfektní přístup vyučujících ke studentům. Všichni studenti si v podstatě vyžadují, abyste je oslovovali pouze příjmením nebo pouhým jménem, chovají se k vám jako ke ke kamarádům. Vyučující jsou si vědomi náročností školy a tak se snaží vyjít studentům co nejvíce vstříc, prodlužují dedadliny, pokud je třeba apod.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
V době pandemie se ve městě nedá moc dělat.

Další komentář: