ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

Stálá mise ČR při Úřadovně OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě

Švýcarsko 2020/2021 Freemovers

Osobní data
Typ mobility:
pracovní stáž

Fakulta na MU:
Právnická fakulta

Obor studia:
Právo (Law)

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Magisterská

Používaný jazyk:
čeština

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
jaro 2021

Doba pobytu (od-do):
2021-02-15 - 2021-07-10

Počet měsíců:
5

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Jaký byl Váš postup při zajišťování stáže?:
Na stáž jsem se přihlásila skrze výběrové řízení vyhlašené na právnické fakultě MU, výběrové řízení probíhalo skrze zaslání CV a motivačního dopisu a v druhém kole proběhl pohovor se zástupci fakulty. Po vybrání na stáž jsem dále komunikovala s PrF ohledně stipendia a také přímo se stálou misí ohledně podrobností ke stáži, ubytování apod.

Jaké dokumenty jsou potřebné k přijetí na stáž do této organizace?:
Learning agreement (pro univerzitu), CV, motivační dopis (pro účely výběrového řízení) a dokumenty zasílené až po nominaci SM (žádost o stáž, souhlas se zpracováním osobních údajů).

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat? (v týdnech):
Proces oficiálního schválení stáže ze strany MZV (po vybrání ze strany PrF) může trvat až 6 týdnů po zaslání požadovaných dokumentů.

Bylo potřeba vízum?:
- vyberte možnost -

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:

Výše poplatku za udělení víza:

Během pobytu
Měnil/a jste během pobytu pracovní plán stáže (training agreement)?:
Ne.

Co je důležité vyřídit hned po příjezdu? Jaké náležitosti a na kterých úřadech?:
Po příjezdu jsem si vyřídila povolení k pobytu a UN badge, obojí za asistence SM.

Popište svou práci/činnost v zahraniční organizaci. Napište, co konkrétně jste dělal/a, zda práce odpovídala domluveným podmínkám a Vašemu domácímu oboru studia, zda byla Vaše práce samostatná a zodpovědná, orientační pracovní doba.:
Práce odpovídala domluveným podmínkám. Pracovní náplň zahrnovala zejména účast na jednání a přípravu zápisů z nich, draftování projevů, analýzy politických/právních dokumentů, překlady, asistence při správě sociálních sítí apod. Tématicky byla zaměřená na lidská práva a humanitární záležitosti, většina jednáních se tak týkala velmi aktuálních lidskoprávních a humanitárních situací ve světě. Značnou náplň programu tvořila zasedání Rady OSN pro lidská práva, zasedání WHO a UPR. V mezidobí ale probíhala i další formální a neformální jednání organizovaná jak OSN a jeho agenciemi, tak i dalšími mezinárodními organizacemi, MZV ČR, nevládními organizacemi či ostatními stálými misemi. Pracovní doba byla různorodá, většinou začínala kolem 9-10 hodiny a v závislosti na aktuální vytíženosti mise trvala většinou do 17 - 18 hodin, jen vyjímečně déle.

Pořádá organizace anebo místní studentská organizace nějaké speciální akce pro zahraniční stážisty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
V Ženevě působí organizace sdružující mezinárodní studenty a stážisty, které organizují různé akce a nabízí pomoc s hledáním ubytování apod., vzhledem ke koronavirové situaci jsem se však do jejich aktivit nijak nezapojila.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Vzhledem k tomu, že jsem v Ženevě byla na jaře 2021, pandemická situace nebyla ideální. Bylo mi tak nabídnuto ubytování přímo na kurýrním bytě rezidence SM.

Cena ubytování – měsíčně:
72 EUR

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):

Kdo zajistil ubytování a s jakým předstihem:
Ubytování mi vzhledem k výjimečné situaci zajistila SM, avšak se spíše nedá očekávat, že by tato možnost byla i nadále pro stážisty otevřená vzhledem k tomu, že kurýrní byt slouží za běžných okolností pro návštěvy a delegace ze strany MZV.

Vybavenost, připojení na internet, co si přivézt:
Kurýrní byt měl dvě ložnice (v druhém byla ubytována druhá stážistka SM), předsíň, malou kuchyňku a koupelnu. K dispozici byla také rozsáhlá zahrada rezidence. Přichystány byly ručníky a povlečení, bohužel zde však není pračka, je ale možné prát ve sdílených pračkách v centru města. Wi-Fi připojení bylo na bytě zajištěno, zásuvky byly na rezidenci klasické české, na misi v kancelářích však již bylo třeba mít adaptér.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Ceny potravin jsou velmi citelně dražší, řekla bych tak 3x dražší než v ČR. Některé obchody jsou ale levnější (např. Denner).

Doprava do místa pobytu:
Vzhledem k velmi problematickým možnostem pozemní dopravy v období nejpřísnějších koronavirových opatření jsem volila leteckou dopravu. Letěla jsem s KLM z Prahy do Ženevy s přestupem v Amsterdamu.

Orientační cena:
5 000 Kč (+ cena za PCR testy).

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Vhodnější a levnější by určitě byla cesta vlakem - ideálně z Brna přes Vídeň či z Prahy přes Německo.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Osobně bych doporučovala koupi kola, které v porování s velmi drahými cenami za MHD vyjde lépe, a které lze po skončení stáže prodat dalších stážistům/studentům. Cena měsíční jízdenky na MHD je pro osoby do 25 let 45 CHF, od 25 let pak 70 CHF (platí i na lodě přes jezero).

Jakého jste využil/a typu zdravotního pojištění?:
Žádné speciální cestovní pojištění jsem neměla, vzhledem k tomu, že je klasický Evropský průkaz zdravotního pojištění platný i ve Švýcarsku.

Měl/a jste jiné pojištění? Jaké?:
Ne, pouze klasické pojištění z ČR.

Zkušenosti s pojistnou událostí:
Ano, musela na akutní vyšetření do nemocnice. Přímo na místě nebylo nutné nic hradit, následnou fakturu automaticky uhradila KVG (něco na způsob místní národní agentury zastřešující tuto problematiku) po vyplnění formuláře, který mi zaslali poštou. Pouze bylo třeba uhradit poplatek ve výši 90 CHF za zprostředkování. Celkově byla komunikace s KVG skvělá, vše proběhlo bez problémů.

Tipy na využití volného času:
Ženeva je nádherné město a ve skutečnosti je zcela jiné, než co od něj člověk očekává. Je plné mladých lidí, podniků s příjemnou atmosférou (tip na La Galerie - velmi levný sociální podnik, často je venku na zahrádce koncert a chodí sem mnoho místních mladých lidí), má úžasně čisté jezero (doporučuji Bains des Pâquis ke koupání i na velmi levné a skvělé jídlo nebo fondue). Zároveň je možné se do půl hodiny dostat do nádherných hor, k jezerům, v zimě lyžovat/běžkovat apod. Za půl roku není téměř možné všeho, co Švýcarsko nabízí, využít. Jedinou nevýhodou jsou velmi drahé vlakové jízdenky.

Finanční podpora a náklady
Měsíční stipendium od CZS:
5200 CZK

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Fakultní stipendium, podpora od rodičů, vlastní úspory.

 
 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje během pobytu (tj. bez cesty tam a zpět)?:
0 ???

a/ z toho ubytování:
1900 CZK

b/ z toho stravování:
12000 CZK

c/ cestování a volný čas:
4000 CZK

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Vzhledem k platným protipandemickým opatřením nebylo příliš možné např. nakupovat potraviny ve Francii, jež jsou údajně značně levnější a stážisti této možnosti běžně využívají. Ceny jízdného v MHD se oproti minulým rokům zvýšily (70 CHF, tedy cca 1 800 Kč/měsíc). Vzhledem k roamingu, je také vhodné mít místní tarif.

 
Zkušenosti s bankovními účty / službami. Doporučujete účet zřízený v zahraničí, používání české platební karty...:
Nezřizovala jsem si žádný účet na místě, používala jsem se svoji běžnou platební kartu.

 
Platil/a jste na zahraniční organizaci nějaké poplatky? (pojištění, materiál atd.):
Ne.

Získal/a jste mzdu od hostitelského podniku/organizace?:
- vyberte možnost -

Pokud ano, kolik činila Vaše mzda měsíčně?:
0 ???

 
Jiné výhody od hostitelské organizace?:
Ne.

Je potřeba počítat s větší částkou na začátku pobytu? Pokud ano, jakou a k jakému účelu?:
Řekla bych že ano za předpokladu zařizování jiného ubytování (kauce apod.).

Uznání zahraniční stáže domácí fakultou
Je pracovní stáž součástí Vašeho studijního oboru?:
ano

Pokud ano – je povinnou nebo volitelnou součástí?:
Volitelnou.

Jakým způsobem Vám bude pracovní stáž v zahraničí uznána na domácí fakultě?:
Jako volitelný předmět - MVV38K Zahraniční pracovní pobyt.

Kolik získáte / jste získal/a ECTS kreditů?:
30

Nastaly závažné problémy při vyřizování uznání stáže?:
Ne.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
1

Souhlasíte s tvrzením, že díky zkušenostem nabytým v průběhu stáže se Vám podařilo více rozvinout své kompetence pro práci ve Vašem oboru?:
Rozhodně, nalézt stáž/práci v oblasti lidských práv a v humanitární oblasti není tak lehké jako třeba v oblasti obchodního práva nebo podobné klasické "komerční" sféře práva. Tato příležitost mi tak poskytla naprosto jedinečnou možnost nahlédnout do fungování OSN a diplomacie. Každý den jsem se dozvídala o nových a velmi rozmanitých lidskoprávních situacích ve světě, o mezinárodních politických vazbách, a o tom jak celkově funguje mezinárodní politika a řešení konfliktů na vysoké úrovni. Uvědomila jsem si také, že je možné se této oblasti profesně věnovat, získala jsem spoustu kontaktů a nových podnětů.

Co jste po absolvování pobytu nejvíce ocenil/a?:
Velmi rozmanitou činnost a skutečně velký přísun nových informací a rozšíření mezinárodního přehledu. Oceňuji také velmi přátelské pracovní prostředí, kde se stážistům všichni nadřízení snažili vyjít vstříc, velmi jim pomáhali a podporovali je nejen v samotné stáži, ale i nadále.

Nějaké závažné problémy během pobytu?:
Ne.

Máte nějaká doporučení pro své následovníky? (např. co si vzít s sebou):
Ne, SM zasílá stážistům určitý manuál, kde je řada informací shrnuta. Doporučuji si nebrat pouze "business formal" oděv (jak se v tomto manuálu píše), na misi se běžně chodilo i neformálněji.