ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

Sungkyunkwan University

Jižní Korea 2020/2021 Partnerské univerzity

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Filozofická fakulta

Obor studia:
Psychologie

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Bakalářská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
jaro 2021

Doba pobytu (od-do):
2021-02-02 - 2021-06-11

Počet měsíců:
4

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Na stránkách SKKU je možné dohledat katalog předmětů. Konkrétně tady - https://www.skku.edu/eng/International/StudySKKU/CourseInformation.do. Bohužel SKKU zveřejňuje aktuální předměty až pár týdnů před začátkem semestru, takže až do poslední chvíle se člověk nedozví, se kterými předměty lze počítat. Je potřeba se podívat na ty z minulého roku a pak vytvořit nový LA.

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Nejprve dokumenty požadované CZS: vyplněnou přihlášku motivační dopis, výpis známek, doporučení od vyučujících a certifikát z angličtiny.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Kvůli covidu bylo vše delší než obvykle, ale já se hlásila v květnu, takže cca. 7 měsíců dopředu.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
Po přijetí na SKKU je třeba zařídit vízum, což byl největší stres celého prvotního zařizování. Potřeba je řada dokumentů, dle aktuálního nařízení ambasády. Např. ručně vyplněná žádost, fotografie, potvrzení o přijetí, kopie LA, letenky, doporučující dopis od univerzity, bankovní výpis apod.

Délka čekání na vízum:
Přes měsíc. Doporučuju řešit co nejdříve, jelikož se stává, že amabsáda vám žádost vrátí nebo vás požádá o doplňující údaje/dokumenty. Takže já na ambasádu šla asi 3x během jednoho měsíce něco dořešovat.

Výše poplatku za udělení víza:
60 USD

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Ano.

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ano. Jelikož SKKU zveřejňuje aktuální nabízené předměty až pár týdnu (myslím, že 2-3 týdny) před zahájení školy, je potřeba sestavit LA na základě předchozího roku. Několik předmětů mělo v mém případě příliš malou kapacitu nebo se ten rok nevyučovaly. Z původních 4 mi zůstaly jen dva.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Registrace probíhá podobně jako u nás v ISu. Je to velká soutěž, takže je potřeba si připravit registrační dávku a pak sedět u počítače a co nejdřív se zapsat. International students mají jeden den náskok, takže soutěžíte pouze s výměnnými studenty, ale je to boj.

Pokud se nedostanete na nějaký předmět, je ještě možnost napsat e-mail vyučujícímu o souhlas se zápisem a oni vás tam pak zapíší manuálně.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Ano.

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
1 SKKU credit = 2 MUNI kredity

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Vše hodně teoretické, ale měla jsem pocit větší možnosti diskuze (i přesto, že 3/4 předmětů byly v online prostředí.) Na SKKU jsou v půlce roku midterms a na konci roku finals. Obě mají stejnou váhu a učivo je rozloženo smysluplně do dvou zkoušek. Jeden předmět vyžadoval sepsat dvě kazuistiky, další pak prezentaci nebo esej.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Většina mých vyučujících, až na učitelku korejštiny, studovalo v USA, což se pak odráželo ve formě výuky. Více diskuze a menší lpění na teorii. Co se týče obsahu, tak mi přišly předměty lepé koncipované. Je ale třeba počítat s hodně studováním dopředu, čtením kapitol apod.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Prezentace a učebnice, které jsem si půjčila v knihovně.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Social Work with Families s Heejeong Choi PhD. Předmět, kde nás bylo ve třídě jen osm a vyučující Choi má skvělou energii. Diskuze s ní byly hrozně přínosné a zároveň měla velmi zajímavý a obohacující pohled na korejskou společnost (z hlediska svobodné bezdětné ženy).

Abnormal Psychology s Hye In Chang.

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Horší v porovnání s MU. Na celý kampus je jen jedna knihovna (jedna v Seoul humanities campus a jedna v Suwon campus). Ale přišlo mi, že o knihy v angličtině moc zájem mezi Korejci nebyl, tak byl výběr dostačují.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
Měla jsem vlastní notebook (rozhodně doporučuju vzít), kde jsem dělala většinu věcí, chodila na online přednášky z kaváren apod. Pak jsem si ale během zkouškového vylila na klávesnici horký ramen :D a musela jsem použit školní počítače. Jsou dobře dostupné a funkční, takže jde to i takhle.

Možnosti tisku a kopírování:
Nic jsem za celou dobu netiskla, ale v okolí campusu jsou print cafe, kde si studenti většinou tiskli. Ve škole a knihovně jsou tiskárny také, ale já nikdy nepřišla na to, jak se používají.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
- vyberte možnost -

Jestliže ano, jaké?:

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
4

případně doplňte vlastními slovy:
Kvůli covidu žádné akce neprobíhaly, takže ze strany SKKU fakt bída. Měla jsou svou buddy studentku, se kterou jsem se ale nikdy neviděla jen občas napsala do skupinového chatu na KakaoTalk.

Místní Korejce jsem potkala buď na akcích pořádaných exchange studenty nebo z vlastní iniciativy ve škole nebo venku. Bohužel jsem neměla nikdy pocit, že bych byla mezi ně integrovaná. Někteří Korejci se často bojí mluvit anglicky, nebo neumí, což se pak odráží v tom, že se s nimi člověk moc neseznámí.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Nejprve jsem bydlela na koleji v I-House, kde jsem strávila první měsíc a půl. Kolej je fakt krásná, čístá a pokoj je dost velký i s takovým mini balkónkem. Problém byla docela přísná nařízení vedením koleje - večerka každý den do půlnoci, žádní hosté, kontroly pokojů, žádný alkohol. Zároveň kvůli covidu byly uzavřeny všechny společné prostory, takže jediná možnost se s někým seznámit byla v kuchyni, kde byly kvůli covidu jen 4 židle...

Pak jsem se přestěhovala do něčeho jako je goshiwon pár minut od školy. Jmenovalo se to Coco Residence a byl tam hrozně hodný majitel - každý den vařil čerstvou rýži a kimchi; všude bylo čisto; často se se mnou snažil mluvit lámanou angličtinou (byla jsem tam jediný cizinec).

Cena ubytování – měsíčně:
400 USD

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Pokud nechcete jet přes dvě hodiny na konec Soulu do IKEA obchodu, tak si vezměte povlečení. V Koreji funguje zvláštní systém peřin a polštářů a povlečení není sehnání. Zdá se to jako hloupost, ale sehnat ho můžete jen v západních obchodech jako je právě IKEA.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Měsíc dopředu jsem řešila registraci a zaplacení kolejí. Vlastní ubytování jsem našla na místě asi do týdne na stránkách https://goshipages.com/. Můžete taky zkusit najít něco přes Airbnb nebo Craigslist. Čím dřív se to zařizuje tím seženete lepší pokoje/byty. Já měla pokoj tak akorát na jednu postel, stůl a koupelnu se záchodem. Nic jiného se tam už skoro nevešlo.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Restaurace všude okolo (dost levné, když víte kam zajít), kavárny a menza (výborný oběd/večere za 5000 wonů).

Já a další exchange studenti jsme často chodili do restaurace Gimgane, která je cestou z kampusu na Hyehwa station.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
O něco dražší, ale dá se nakoupit docela rozumně. Někdy mi přišlo, že bylo levnější jít se najíst do restaurace než kupovat suroviny na jídlo...

Počítejte s tím, že ovoce a zelenina je až 4x dražší. Meloun za 250 kč, kg jablek za 100,- kč. Dá se ve slevě občas sehnat něco - pomačkaný banány, jahody za dvacaku a tak, jen musí člověk hledat a nebýt vybíravý :D

Doprava do místa pobytu:
Let z Prahy do Istanbulu a z Istanbulu do Incheonu. Pak je člověk donucen jet covidovým taxíkem až do místa karantény, což bohužel stálo asi 80 USD.

Orientační cena dopravy:
Okolo 11 000 ,-

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Letěla jsem s Turkish Airlines, kde je možné si vytvořit studentský účet (poslat fotku ISIC) a máte levnější let, 40 kg zavazadla a různý jiný výhody.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Metro a autobusy fungují po celém městě. Jedna jízdenka stojí asi dvacet pět korun.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Karanténa a přihlášení k pobytu ARC.

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Union pojišťovna, ale od března bylo potřeba si vyřídit vládní pojištění od Korejské vlády.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Ne.

Pracoval/a jste během studia?:
Ne.

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Vízum práci nepovoluje.

Tipy na využití volného času:
V Soulu je toho k vidění nespočetně. Dokonalý kavárny, muzea, galerie, parky, bary a hospody. O víkendech se dá jezdit na výlety mimo Soul. Já byla v Busanu, Sokcho, Suwonu, Yonginu, Incheonu a na Jeju.

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
80000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
4

Celkový počet měsíců:
4

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Vlastní úspory a peníze od rodičů.

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
2000 CZK

a/ výše vstupního poplatku:
0 CZK

b/ výše školného:
0 CZK

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
0 CZK

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
23000 CZK

a/ z toho ubytování:
7000 CZK

b/ z toho stravování:
5000 CZK

c/ cestování a volný čas:
9000 CZK

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Je třeba se připravit na to, že utratíte hodně peněz, abyste si vše pořádně užili a nemuseli se příliš omezovat.

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
12

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
24

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano.

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Moc žádné.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
2

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
3

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Závažné problémy naštěstí ne.

Co doporučujete vzít si s sebou:
Deodorant (!!); pokud používate speciální šampon/kondicionér, tak doporučuji vzít s sebou, protože ty korejské jsou hodně jiné od těch našich; tampóny; čaje, pokud pijete (skoro k nesehnání).

Doporučuju si toho nevzít moc, ať máte možnost si něco koupit a přivézt domů. Já si koupila hodně knih a učebnic, které pak bylo složité nacpat do kufru.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Kolik služeb univerzita nabízí - od women sleeping room po vlastní poštu.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Spousta zaměstnanců nemluví anglicky, což je občas problém např. v knihovně. Ale pokud si stáhnete Papago, tak se prostě domluvíte přes překladač.

Ocenila bych, kdyby univerzita pořádala víc aktivit pro exchange students (nebo alespoň nějaké...)

Další komentář:
Ráda poradím nebo zodpovím jakýkoliv otázky: UČO 496346 :-)