ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

Northern Arizona University

USA 2019/2020 ISEP Exchange

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Fakulta sociálních studií

Obor studia:
Media and Communication Studies / Media Studies and Journalism

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Bakalářská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2019
jaro 2020

Doba pobytu (od-do):
2019-08-18 - 2020-03-26

Počet měsíců:
8

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Na webových stránkách univerzity. Popisy jsou však hodně strohé, v délce cca jednoho odstavce, a např. povinné učebnice, způsob zakončení, specifika předmětu, jméno vyučujícího atd. se člověk dozví často až na první lekci.

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Motivační dopis, doporučující dopis od vyučujícího, zkouška z anglického jazyka (TOEFEL), výpis známek, potvrzení o studiu, cestovní pas s vízem, Learning Agreement, potvrzení o očkování MML podepsané obvodním lékařem, DS formulář

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Minimálně rok předem.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
Je potřeba vyplnit elektronickou žádost o vízum, zaplatit poplatek SEVIS a následně přijít na pražskou ambasádu v Praze s platným pasem, DS formulářem (poslal ISEP), vízovou fotografií, vytisknuté potvrzení o pozvání na ambasádu (přijde mailem) a vytištěné potvrzení o zaplacení SEVIS poplatku

Délka čekání na vízum:
Od sjednání schůzky jsem na schůzku čekala 2 týdny, po schůzce přišel pas asi za 4 dny.

Výše poplatku za udělení víza:
cca 3 900 Kč.

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Ano

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ano

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Registrace do podzimního i jarního semestru (začínal koncem srpna) byla společná od května. Změny byly možné, oproti MU bylo na kurzech hodně volných míst, a to i několik týdnů od začátku registrace. Pokročilejší kurzy vyžadovaly prerekvizity z hostitelské univerzity. Po prvním týdnu semestru se šlo z kurzu odhlásit.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Žádné pro přijetí (do kurzů), pouze klasické závěrečné z každého předmětu.

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
Tamní kredity se na ECTS přepočítaly vynásobením dvou (tjn. za předmět, který měl na hostitelské univerzitě 4 kredity, jsem po přepočtu získala 8 ECTS kreditů).

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Oproti MU vypadala výuka spíše jako na SŠ, jednotlivé předměty byly někdy i čtyřikrát do týdne (4x50 min), někdy jen jednou dvě a půl hodiny. Obecně studenti trávili na předmětech více času. Také bylo poměrně dost domácích úkolů, de facto min. jednou do týdně něco na každý předmět, psaly se průběžné quízy (opět každý týden), výuka byla někdy docela "hravá," osobně mi přišla někdy až lehce infantilní. Na druhou stranu testy ani úkoly nebyly nijak zvlášť těžké a většinou jen zabraly více času. Některé úkoly (jako např. psaní vlastního blogu ve španělštině) mi přišly kreativní a zábavné.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Myslím, že výuka na MU je kvalitnější a efektivnější. Na hostitelské univerzitě mi často připadalo, jako by si vyučující mysleli, že čím více času studenti nad školními povinnostmi stráví a čím větší "zábava" to pro studenty bude, tím více se naučí. Na tomto jsme se shodli i s jinými výměnnými studenty z Evropy. Na druhou stranu, měla jsem zapsaných pouze pár předmětů a to většinou cizí jazyky, je možné, že u jiných oborů tomu je jinak.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Učebnice jsem si koupila v univerzitním knihkupectví na kampusu, zbytek učebních materiálů nám sdíleli učitelé online.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Velice se mi líbil předmět Basic Photojournalism s fotožurnalistkou Laurou Camden. Kurz nebyl těžký, ale byl velice zajímavý, hodně praktický a hodně se na něm naučil jak úplný začátečník, tak pokročilý student.

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Školní knihovna je starší budova, nicméně disponuje velice moderním vybavením jako je 3D tiskárna, místnost s green screen plochou, Apple počítače s nainstalovanými programy na střih videí, úpravu fotografií atd., nahrávací místnosti, studijní místnosti, samozřejmostí jsou tiskárny, scannery... Co se týče knih, ty jsou v několika patrech, nicméně jsem si nikdy žádnou půjčit nepotřebovala, z toho důvodu nemohu říci, jestli je po této stránce knihovna dostatečně vybavena.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
Část viz předchozí otázka, vlastní notebook jsem na hodinách nepotřebovala, ale byl výhodou, v porovnání s MU dělají studenti online více věcí, wifi je dostupná ve všech budovách na kampusu, kvalita je ovšem horší a například na video hovory nedostačující.

Možnosti tisku a kopírování:
Viz otázka týkající se knihovny, aktéž byl tisk a kopírování možný v některých budovách po celém kampusu.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
Vyloženě pro zahraniční studenty je povinný orientační týden před začátkem semestru, který je plný aktivit. Začátkem semestru je taktéž organizován například pochod vlajek či výlet do Grand Canyonu.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
3

případně doplňte vlastními slovy:
Výhodou bylo bydlet v části určené mezinárodním studentům, kde člověk potkal opravdu lidi z celého světa. Nevýhodou někdy byl fakt, že se studenti spojovali do skupinek podle rodného jazyka.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Na univerzitním kampusu v části Campus Heights (určeno pro mezinárodní studenty).

Cena ubytování – měsíčně:
0 ???

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Ubytování bylo hrazeno ISEPem.

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Apartmány byly pro 2-3 studenty, obsahovaly kuchyňský kout se sporákem, mikrovlnkou, troubou, myčkou, lednicí a mrazákem, dále obývák s gaučem a jídelním stolkem, v pokoji pak byly dvě palandy (daly se dát do polohy klasické postele) a pod nimi stoly, židle a šuplíky, na další oblečení pak byla skříň, v koupelně byla vana se sprchou, toaleta a umyvadlo.
Bylo potřeba zařídit si peřiny, polštáře, vybavení do kuchyně a na úklid, vše se dá získat od studentů, kteří odjíždějí, nebo zdarma půjčit na "recepci" u místa ubytování.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
cca 3 měsíce předem

Jaké jsou možnosti stravování?:
V apartmánu se dalo pohodlně vařit, supermarket byl 200 metrů, dále se na kampusu nachází několik restaurací (fastfoody, asijské, sushi, mexické, menza), v nich bylo ale jídlo poměrně drahé. Univerzita nabízí i možnost tzv. Meal Plan, kde si student navolí počet jídel, která si předplatí a následně si může objednat, co chce. Po prvním semestru jsem ho však zrušila, protože se finančně nevyplatil. Taktéž je možnost objednat si jídlo z kampusu přes mobilní aplikaci, které vám následně přiveze robot až k apartmánu.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Nezdravé jídlo jako Cola nebo sušenky je přibližně stejně drahé, vše ostatní je dražší, než v ČR, a to hlavně ovoce a zelenina. Jídlo na kampusu taktéž, hlavní chod vyjde na cca 8-9 dolarů.

Doprava do místa pobytu:
Z Prahy jsem letěla přes Londýn do Phoenixu a z něj pomocí Groom Transportation (dopravní služba - větší auto pro 10 lidí s řidičem, vyzvedne vás na letišti) do Flagstaffu. Možno jet z Phoenixu i autobusem.

Orientační cena dopravy:
Zpáteční letenka cca 20 tisíc, Groom Transportation 50 dolarů, bus 20 dolarů.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Objednávat letenky co nejdříve. Studentské slevy u vnitrostátní dopravy jsem nezaznamenala. Doprava po městech je nejlepší a nejlevnější pomocí služby Uber.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Ve Flagstaffu je možnost půjčit si na kampusu zdarma kolo, po kampusu taktéž jezdí i autobus pro studenty (taktéž zdarma). Po městě pak Uber a městské autobusy.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Je potřeba zavést scany všech dokumentů do online databáze univerzity a odevzdat potvrzení o vakcinaci MML. Taktéž nechat podepsat Learning Agreement a zajistit si travel signature, pokud chce student během studia (např. přes Vánoce) opustit území USA a pak se do něj vrátit.

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Měla jsem svoje české cestovní pojištění plus je povinné pojištění přes ISEP (cca 30-40 tis. Kč za 2 semestry)

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Ne

Pracoval/a jste během studia?:
Ne

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Student musí mít povolení (v mém případě od ISEPu) a smí pracovat (až na výjimky) pouze na kampusu (např. v knihkupectví).

Tipy na využití volného času:
Na univerzitě je posilovna, bazén, horolezecká stěna, nespočet akcí a přednášek, promítání filmů, tématické večery, sportovní utkání, studentské spolky atd. vše zadarmo

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
112500 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
15000 CZK

Počet podpořených měsíců:
7,5

Celkový počet měsíců:
7,5

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Stipendia od MU a hostitelské univerzity, finance od rodiny

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:
1600 USD (cca 37 600 Kč) od hostitelské univerzity za každý semestr.

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
0 USD

a/ výše vstupního poplatku:
0 USD

b/ výše školného:
0 USD

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
250 USD

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
400 USD

a/ z toho ubytování:
0 USD

b/ z toho stravování:
250 USD

c/ cestování a volný čas:
100 USD

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Veškeré poplatky spojené se školou (kromě několika poplatků za předměty a nákup učebnic (cca 250 USD) byly hrazeny ISEPem.
Taktéž jsem platila dílčí poplatky jako založení přihlášky na MUNI, poplatek za přihlášku na webu ISEP atd.

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
27

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
54

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Myslím, že žádnému.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
2

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
3

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
2

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Napadá mě pouze situace ohledně koronaviru a s tím související návrat do ČR.

Co doporučujete vzít si s sebou:
Adaptér do zásuvky, oblečení do všeho druhu počasí, outdoorové oblečení (Flagstaff je hodně outdoorové město, které leží u národního parku a 2 hodiny od Grand Canyonu, takže venkovních a sportovních aktivit je tam více než dost a škola jich taky spoustu organizuje), druhý telefon nebo telefon na dvě SIM karty (mít americké telefonní číslo je při delším pobytu téměř nutnost a neomezená mobilní data se hodí hlavně při cestování).

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Osobní přístup pedagogů, kteří se snažili vybudovat si individuální vztah s každým studentem a vždy byli velmi nápomocní (to jsou z mé zkušenosti i vyučující na Mu) a pak také množství aktivit, které jsou na univerzitě zdarma (dvoupatrová posilovna, bazén, hřiště, promítání filmů...)

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Z počátku přístup univerzity a vyučujících ke studentům, v Čech jsem zvyklá, že se se studenty jedná jako s dospělými a spíše jako s kolegy z práce, přístup americké univerzity byl spíše jako ke středoškolákům (to se někdy odráželo i na způsobu výuky). Nevím, jestli je to vyloženě špatně, spíše je to jiné a člověk si musí zvyknout. A pak také skutečnost, že trávíte poměrně hodně času děláním domácích úloh, které jsou ne vždy efektivní a spíše jen zabijí čas.

Další komentář: