ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

University of Guadalajara

Mexiko 2019/2020 Partnerské univerzity

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Ekonomicko-správní fakulta

Obor studia:
Regionální rozvoj a správa

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Magisterská

Používaný jazyk:
španělština

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2019
jaro 2020

Doba pobytu (od-do):
2019-08-12 - 2020-06-04

Počet měsíců:
10

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Vyučované předměty nebylo lehké dohledat bez přístupu do školní databáze, ale jinak na stránkách faktulty CUCEA je to víceméně možné. Koordinátor zaslal také předměty vyučované v angličtině, ale při příjezdu byla skutečnost úplně jiná a předměty byly vyučované ve španělštině a v jiném rozvrhu.

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Nejprve motivační dopis v angličtině. Po vybrání pak doporučující dopis a dokument o potvrzení znalosti španělského jazyka (při absolvování španělštiny na ESF je možnost vystavení vyučující). Škola také požadovala životopis a motivační dopis ve španělstině.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Semestr před odjezdem.

Bylo potřeba vízum?:
- vyberte možnost -

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:

Délka čekání na vízum:

Výše poplatku za udělení víza:

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Všechny jako C předměty.

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ano, protože ve skutečnosti očekávané předměty mohou být zcela jiné a hlavně rozvrh je ve skutečnosti jiný. Například jakou máte úroveň španělštiny a kdy bude vyučována (pokud si chcete jazykový kurz zdarma dát) se rozhoduje až na místě a může tím pak změnit celý rovzrh. Ale změna Learning Agreementu určitě není žádný problém jak ze strany UDG, tak ze strany MU.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Kurzy vám zaregistrují na základě vaší volby již před pobytem. Změny se potom provádí v International office, kde pracují studenti a snaží se vám co nejváce vyjít vstříc.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Ano, v průběhu i na konci semestru, záleží na předmětu. Ale obecně mají zkoušky daleko nižší váhu než u nás, spíše se klade důraz a sbírají se body k závěrečnému hodnocení během celého semestru (skupinové projekty, úkoly, docházka,..).

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
Většina předmětů má 8 mexických kreditů, které jsou uznávany jako 5 ECTS.

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Výuka je rozdílná než u nás. Je dán velký prostor studentům, jejich názorů, diskuzím. Také skoro ve všech předmětech byly skupinové prezentace či jiné projekty.
Mimo jiné je povinná docházka ve všech předmětech (chybět je možné pouze 8x za celý semestr v každém předmětě a opravdu je to pravidlo školy).
Také oproti nám je skoro v každém předmětu společná WhatsApp skupina se všemi studenty a učitelem pro rychlejší komunikaci.
Oproti našemu systému je mexický univerzitní systém spíše podobný našemu středoškolskému (docházkou, povinnými úkoly, někdy i přepadovými testy a obecně přístupem).
Také oproti naší fakultě je ta mexická opravdu obrovská s obrovským počtem budov, množstvím přírody a stromů k odpočinku, fotbalovým a jinými funkčními hřišti a také několika jídelnami či kavárnami.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Nižší, ale práce přes semetr bylo opravdu spousta.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Od učitelů v elektronické verzi vždy (Facebook skupina/ WhatsApp skupina)

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Určitě kurz španělštiny na CUCEA (fakulta ekonomie), který je zdarma a je velmi zábavný a člověk se opravdu naučí hodně, mimo španělštiny, také mexickou slovní zásobu, která se v mnohých věcech od klasické španělské liší a také o mexické kultuře obecně. Navíc tam pozná ostatní zahraniční studenty, což v tak velkém městě či škole nemusí být jednoduché.

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Velká knihovna s obrovským počtem knih.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
K dispozici je počítačová učebna pro studenty se školními počítači. Wifi většinou nefungovala, nebo měla velmi slabý signál. Avšak každý si jistě pořídí sim kartu, kde je možnost levného neomezeného internetu.

Možnosti tisku a kopírování:
V kampusu CUCEA se nachází dva "stánky" s počítači, kde si člověk nastaví, co chce vytisnkout a tisk pak stojí 1 kč/stránka.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
V Guadalajaře nejméně jsou dvě organizace pro zahraniční studenty - Integrate a Connexion. Když je vyhledáte na internetu, určitě už teď si můžete udělat představu - organizace nabízejí stuentské ubytování (domy většinou v centru, s ostatními zahrraničními studenty a za přijatelou cenu - určitě fajn pokud chcete žít párty sutdentský život a poznat lidi z celého světa, ale klidu se asi moc nedočkáte), výlety (doporučuju, za dobrou cenu mnoho muziky, organizace je věak velmi mexická) a také pořádají párty.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
4

případně doplňte vlastními slovy:
Většina mexičanů není zvyklá na zahraniční studenty a také nejspíš žádné cizince neznají, proto se chtěji s váma seznámit, bavit se a hlavně se vás ptát, jaké mexické jídlo už jste ochutnali a jaké ještě ne!

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
První semestr v centru ve studentském bytě s dalšími cizinci, druhý semestr pak v kamarády dál od centra.

Cena ubytování – měsíčně:
100 EUR

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Záleží na lokalitě, většina zahraničních studentů bydlí v centru (poblíž zastávky metra Juaréz a zóny barů Chapultepec), v této lokalitě nabízí i již zmíněné studentské organizace ubytování, a tsto cena může být třeba kolem 4 000 Kč, i více.
Dál od centra už jsou ubytování pak daleko levnější.
Cena již vždy zahrnuje elektřinu, vodu a většinou i plyn. Pitnou vodu dováží kamiony přímo domů a je třeba ji dokupovat ze svého (kupují se po 20ti litrových barelech a jeden stojí okolo 15 Kč).
Většinou cena zahrnuje i paní na úklid, která chodí uklízet společné prostory nejméně jednou týdně.
Nesnažte se za každou cenu najít si ubytování blízko školy, především pokud budete studovat na CUCEA, škola je v jiné části města, daleko od všeho. Opravdu doporučuju blízko již zmiňované zóny Chapultepec, či stanice Juaréz.

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Mexické domy většinou obsahují, vše co je potřeba, jen je třeba si ohlídat aby tam byla pračka (když ne prádelny fungují v Mexiku a jsou levné).
Určitě si přivezte adaptéry do zásuvky (je stejný jako americký) a něco teplejšího na spaní pro období listopad-leden (Mexcké domy topení nemají, není potřeba). Potom se připravte na komáry, takže určitě repelenty, které je však samozřejmě možné zakoupit i tam.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Pokud chcete bydlet v domech studentských organizací, doporučuju třeba 2 měsíce předem. Domy, co si najdete sami (je spousta skupin na facebooku, zkuste něco jako "Roomies Guadalajara" atd, denně spousta inzercí) 2-3 týdny dopředu.
Rozhodně neposílejte kauci či zálohu dopředu, není to nezbytné. Také je potřeba si ohlídat jaká je minimální ubytovací doba, často bývá 6 měsíců, i když vy potřebujete třeba 4 nebo 5, tak takové bydlení taky nedoporučuju, platit zbytečně třeba dva nájmy. Určitě se dají sehnat i bez minimální doby či si ji předem dohodnout jinak.

Jaké jsou možnosti stravování?:
V Mexiku spousta!! Jídlo najdete na každém rohu a je to to nejlepší a nejchutnější, věřte mi. Určitě se nebojte jídla z ulice, je levné a opravdu vynikající. Mimo to se nachází všude spousta restaurací a mexické jídlo si prostě zamilujete ! Cenově je taky velmi přijatelné.
Co se týče školy, kampus CUCEy (ostatní fakulty nevím) nabízí také spoustu možností - jednu jídelnu s několika možnostmi a spoustu menších stánků, kde najdete nejrůžnější mexické jídla, ale i saláty nebo sendviče. Také jsou v kampusu dvě kavárny s dobrou a velmi levnou kávou a různými dezerty. Kousek od školy se také nachází "Verbena", což je plocha, kde je spousta food trucků, nabízející snad všechny mexické dobroty nebo sushi, hamburgery apod., takže určitě doporučuju!
Kousek od školy se pak taky nachází bary, kde se vždy (nejen) ve čtvrtek po škole chodí se odreagovat.
Ve škole také na rozdíl od našich škol, studenti chodí a prodávají doma vytvořené jídlo či nejrůznější oblečení, přáslušenství k mobilům až po různé sladkosti, přivydělávají si tak pak žití a určitě není špatné je podporovat.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Maso je určitě levnější (protože Mexičané nejradši maso snídají, obědvají i večeří, veganských možností moc nenajdete..), kupovat ovoce a zeleninu určitě doporučuju nekupovat jen v supermarketech, ale také čerstvou na trzích "mercadech", kde vás vyjde levně. Mexiko nabízí spoustu druhů ovoce, které určitě neznáte a doporučuju všechno, co se týká jídla zkoušet!
Ostatní potraviny cenově víceméně srovnatelné s cenami v ČR.

Doprava do místa pobytu:
Letěla jsem z Prahy do Amsterdamu, z Amsterdamu do Mexico City (když poletíte přes USA potřebujete americké víza), Mexico City pak Guadalajara. V Mexiko City se dá jet i autobusem, ale je to zbytečně zdlouhavé a cenově to vyjde úplně stejně.
Z letiště Guadalajary pak pohodlně Uberem až na místo bydlení. Ceny Uberu z letiště do centra jsou cca 250 Kč. Určitě se v Mexiku nedoporučují taxíky. Na letišti si tedy doporučuju koupit mexickou sim kartu a přes internet si pak Uber objednat (popř. existují o něco levnější varianty obdobných aplikací - Didi a Beat).

Orientační cena dopravy:
20 - 30 tisíc Kč.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Letenka do Mexika není levná prostě nikdy, můžu jen doporučit sledovat ceny a koupit letenku co nejvíc dopředu.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
V noci se určitě nedoporučuje a v podstatě nesmí chodit venku, ani o samotě, ani nejlépe ne v partě. Určitě doporučuju Uber či již zmíněné aplikace pro dopravu. Ceny jsou opravdu přijatelné a za 20ti minutovou jízdu větinou nedáte víc než 100 Kč (pokud není pátek večer).
Jinak přes den fungují autobusy (kolem 22 hodiny končí provoz), takže ty určitě doporučuju, jen je těžké se v nich zorientovat, protože často mění své názvy, aby to bylo ještě komplikovanější. Zastávky většinou označeny nebývají, ale autobusy většinou stojí před křižovatkama a vysvětení mexičanů, kde je zastávka je, že tam kde stojí více lidí a čeká .. Takže pokud so najdete ten svůj autobus a zjístítě, kdr stojí, máte vyhráno. Časově, kdy přijede je to vždy však loterie a ne vždy vám zastaví (nezapomeňte na autobus pro zastavení vždy mávat).
Dále je v Guadalajaře metro tzn."Tren ligero", které má dvě linky, které vám asi moc s dopravou nepomůžou, protože třetí, která má propojovat hlavně centrum se teprve dokončuje.
Pokud však budete bydlet v centru je určitě dobrou volbou pro cestu do CUCEy, pojedete na zastávku Periferico Norte první linkou a tam si chytnete autobus (skoro všechny jezdí do CUCEy, lepší je se však vždy řidiče zeptat). Cesta trvá minimálně půl hodiny, v Guadalajaře je opravdu spousta obyvatel a ohromné zácpy, na které si budete muset zvyknout.
Jízdné je velmi levné, metro stojí 10 Kč (s kartičkou studenta tzv."credencial", kterou vám vyřídí ve škole, polovinu) a autobus 7-10 Kč (se slevovýma lístkama !transvales", které je možné si zakoupit ve škole, také polovinu).
Možné je si také vyřídit kartičku na sdílená kola, které jsou po celém centru města a dokonce i u škol.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Někdy v průběhu semestru vám nejspíš přijde e-mail, abyste se dostavili do univerzitní kanceláře, kde chtějí vidět váš pas a dostanete jakoby studijní povolení.
Víza na jeden semestr nejsou potřeba, pokud jedete na dva tak ano (vždy když vkročítě do země začíná vám bezvázový půlrok nanovo, možnost tedy odcestovat do jiné země a vrátit se bez nutnosti vyřizoat vízum).

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Měla jsem pojištění přes ISIC, které je z pojišťovny UNIQA. Nejlevnější varianta a bezproblémová, určitě doporučuju.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Ano, jednou jsem byla v nemocnici se zánětem žaludku. Pojišťovna mi vše proplatila, ale je třeba se s pojišťovnou kontaktovat, kde je možné se nechat ošetřit. Určitě však běžte do soukromé nemocnice, ne do státní!

Pracoval/a jste během studia?:
Ne, Mexické platy jsou velmi nízké a určitě se to nevyplatí.

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
-

Tipy na využití volného času:
Určitě doporučuju pořádně prozkoumat Guadalajaru (trek do propasti Barranca, ZOO, centrum a jeho památky, parky, les Bosque Colomos, který je opravdu nádherný, okolí Expiatoria). Z výletů blízko Guadalajary pak určitě pyramidy Huachimontones a vesničky Ajijic či Chapala (obě u jezera Chapala), lesní vesničky Tapalpa či Mazamitla a pobyt v nich v chatce (možnost dopravy autobusem - lze najít na intternetu, autobusových stanic je v GDL však několik, tak si pohládat odkud to jede).
Autobusem lze jet poholdně také do vzdálenějších měst a sousedních mexických států, doporučuji překrásné Guanajuato, či nejbližsí pláž od GDL- Puerto Vallarta (cca 5 hodin cesty). Popř. města Morelia, Zamora.
Do vzdálenějších destinací se pak dá jet také např. zájezdem se studentskými či jinémi organizacemi (San Luis Potosí, Oaxaca, Chiapas). Také samozřejmě doporučuju naštívit hlavní město a Cancún, Rivera Maya, které jsou nejnavštěvovanější destinace Mexika, se svými krásnými plážemi, pyramidami, průzračnýma jezírkama cenotes, krystalovým mořem.
A také sever Mexika jako Monterrey, určitě stojí za vidění. Levně lze vycestovat také do střední popř. jižní Ameriky.
Má rada je cestujte, jezte a užívejte se mexické kultury.

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
170000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
8,5

Celkový počet měsíců:
10

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Vlastní zdroje

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
0 ???

a/ výše vstupního poplatku:
0 ???

b/ výše školného:
0 ???

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
0 ???

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
20000 CZK

a/ z toho ubytování:
3000 CZK

b/ z toho stravování:
4000 CZK

c/ cestování a volný čas:
13000 CZK

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Cestování není nejlevnější v Mexiku, především autobusová doprava do vzdálenějších měst je relativně drahá. Avšak určitě ne překážkou pro cestování. Do vzdálenejších destinací se určitě vyplatí letět, letenky po Mexiku stojí cca 2 - 2,5 tisicíe Kč.

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
72 za dva semestry

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
45 za dva semestry

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano, všechny jako C předměty.

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
-

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
5

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
3

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
4

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Ne, ani mě nikdo neokradl, ani jsem se nikdy necítila v nebezpečí! Jasně, že Mexiko je nebzepčná země se spousty problémů, ale normální student, se k ničemu špatnému nemá ani jak zaplést, takže riziko je opravdu minimální. Rozhodně však dodržovat opatření jako nechodit v noci po venku ani sami ani v partě, hlídat si věci (já třeba nosila do školy batoh na zádech + plus v kabelce na hrudi mobil, peněženku apod.) a prostě uplatňovat zdravý rozum. Mexiko je krásná země a určitě není třeba se bát. Snažte se však chodit ve skupince lidí, nejlíp i s někym místním a užijete si, nejen co se bezoečnosti týče, skvělý studijní pobyt!

Co doporučujete vzít si s sebou:
Adaptér a teplejší oblečení pro chladné noci. Popř. nějaké české suvenýry či pivo, slivovici, nějaké české dobroty.. vaši noví mexičtí kamarádi, jistě rádi ochutnají!

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Že je dán velký prostor studentům a jejich názorům a diskuzím. Práce je hodnocena průněžně a závěrečné testy pak nemají takovou váhu, což je méně stresující. Také nádherný obrovský kampus s hřišťmi, přírodními prostory k relaxu a velké množství možností stravy.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Že jsou studenti víceméně brání jako podřadní, prostě jako žáci a ne studenti akademické půdy. Učitel má navrch, když se naštve, může vám dát písemku, úkol, změnit pravidla. Obecně je systém trochu chaotický a někdy i špatně organizovaný.

Další komentář:
Rozhodně doporučuju minimálně základní znalost španělštiny, neboť předmětů v angličtině moc není. Také pro komunikaci s místními apod. je opravdu potřeba. Ubytování také doporučuju hledat si ve španělstině, inzeráty psané v angličtině toho využívají a nabízí nesmyslně drahá ubytování.
Ničeho se však nebojte a jeďte, Mexiko a Universidad de Guadalajara je opravdu parádní volba, které nebudete litovat!!!