ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

DataSprints

Brazílie 2019/2020 Freemovers

Osobní data
Typ mobility:
pracovní stáž

Fakulta na MU:
Ekonomicko-správní fakulta

Obor studia:
Corporate Economy

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Magisterská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
jaro 2020

Doba pobytu (od-do):
2020-02-20 - 2020-04-20

Počet měsíců:
2

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Jaký byl Váš postup při zajišťování stáže?:
Nejprve jsem si na stránkách CZS zjistila možnosti výjezdu na krátkodobou stáž. Rozhodla jsem se pro program freemovers s tím, že na stáž vyjedu přes organizaci Aiesec. Stáž jsem poté volila s ohledem na svůj obor studia, abych mohla žádat o uznání kreditů a také finanční podporu stáže. Nejprve jsem tedy absolvovala pohovor s českou a poté brazilskou pobočkou Aiesecu

Jaké dokumenty jsou potřebné k přijetí na stáž do této organizace?:
K přijetí bylo třeba pouze video pohovoru s organizací Aiesec, motivační dopis a CV. Aiesec nadále veškeré informace předali přijímací firmě, která rozhodla o mém přijetí na stáž. Pro potřeby podání žádosti do programu na MUNI jsem dále potřebovala motivační dopis a potvrzení o schopnosti domluvit se jazykem ve kterém stáž probíhala.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat? (v týdnech):
S vyřizováním stáže jsem začala přibližně 16 týdnů dopředu, abych zajistila, že se pro mě v případě neúspěšných prvních pohovorů s firmami najde místo a také kvůli uzávěrce přihlášek do programu freemovers na MUNI. Určitě by stáž šla nakonec vyřídit rychleji.

Bylo potřeba vízum?:
- vyberte možnost -

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:

Výše poplatku za udělení víza:

Během pobytu
Měnil/a jste během pobytu pracovní plán stáže (training agreement)?:
ne, nebylo třeba nic měnit

Co je důležité vyřídit hned po příjezdu? Jaké náležitosti a na kterých úřadech?:
Vzhledem k tomu, že jsem byla na stáži 2 měsíce a stáž byla neplacená, stačilo mi běžné turistické vízum a nebylo třeba nikde nic vyřizovat. Musela jsem si pouze zařídit místní SIM kartu.

Popište svou práci/činnost v zahraniční organizaci. Napište, co konkrétně jste dělal/a, zda práce odpovídala domluveným podmínkám a Vašemu domácímu oboru studia, zda byla Vaše práce samostatná a zodpovědná, orientační pracovní doba.:
Pracovala jsem od pondělí do pátku s možností jednoho dne home office. pracovní doba byla 6 hodinová s tím, že jsem mohla dojít kdykoliv mezi 8 a 10 hodinou. Jednalo se o IT start-up, já jsem pracovala v HR department. Na starosti jsem měla zejména tvorbu onboarding procesu, který firmě chyběl a i vzhledem k tomu, že se poměrně rychle rozrůstá byl třeba. Dále jsem měla na starosti veškerou tvorbu tréningových materiálů k onboarding procesu - prezentace apod. Také jsem pomáhala s tvorbou firemní kultury, jejich DNA, vize a cílů. Také jsem se zapojila do organizace oslav narozenin a dalších drobných akcí v průběhu celé stáže.

Pořádá organizace anebo místní studentská organizace nějaké speciální akce pro zahraniční stážisty?:
- vyberte možnost -

Jestliže ano, jaké?:

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Bydlela jsem u hostitelské rodiny, kterou mi našla organizace Aiesec.

Cena ubytování – měsíčně:
0 EUR

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Za ubytování samotné jsem platit nemusela, platila jsem si ale dopravu do práce a zpět, jídlo a další věci.

Kdo zajistil ubytování a s jakým předstihem:
Ubytování zajistila organizace Aiesec (na základě dotazníků mi našla nejlépe vyhovující rodinu). O koho se jedná jsem věděla přibližně dva týdny před mým příjezdem do Brazílie

Vybavenost, připojení na internet, co si přivézt:
co se domácnosti týče, měla jsem k dispozici veškeré vybavení bytu. Internet fungoval dobře. Nenapadá mě nic, co bych vyloženě postrádala a co by nebylo možné v místě koupit.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Ceny potravin v Brazílii jsou na lehce nižší úrovní než v Česku. Něco se dá koupit mnohem levněji, jako např. ovoce, maso nebo rýže, jiné věci jsou ale dražší jako třeba zelenina, mléko, vejce. Dražší je pivo, ať už v barech nebo supermarketech. Ceny v restauracích se vyrovnají cenám menu v ČR, street food je levnější.

Doprava do místa pobytu:
Zvolila jsem let z Prahy přes Amsterdam a Rio de Janeiro se společností KLM. z Rio de Janeira jsem poté pokračovala místní aerolinkou Latam (jde ale jet i autobusem za zlomek ceny). Na místě jsem poté měla domluvený odvoz do hostitelské rodiny, který mi zařídila organizace Aiesec

Orientační cena:
zpáteční letenka mě vyšla na přibližně 17 000 včetně zavazadla.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Nejlepší možností jak se do Belo Horizonte dostat jsou lety s KLM přes Amsterdam a poté Rio de Janeiro nebo Sao Paulo. Vnitrostátní lety jsou také poměrně levné (z Belo Horizonte do Rio de Janeira můžete letět přibližně za 500 Kč) a preferovala jsem tedy tuto možnost před autobusem, který sice stojí o dost méně, ale jedná se o 7 hodinovou jízdu.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
v Brazílie je velmi levný Uber a ve většině případů se vyplatí více než hromadná doprava. Záleží ale na městě a hlavně denní době. uber jsem využívala každý den pro cestu do práce a zpět a také za volnočasovými aktivitami. Pracovala jsem přibližně 4 km od mého bydliště a za Uber platila okolo 25 Kč (což byla také cena jízdenky na autobus). Další výhodou Uberu je také to, že je bezpečnější než MHD nebo jiné taxislužby, protože víte s kým jedete, jak člověk vypadá a máte na něj spoustu recenzí. Chodit pěšky a hlavně v noci se příliš nedoporučuje a ani Brazilci sami v noci po ulicích příliš nechodí, práce kvůli bezpečnosti.

Jakého jste využil/a typu zdravotního pojištění?:
Zdravotní pojištění jsem si kupovala prostřednictvím organizace Aiesec, jednalo se o německou pojišťovnu

Měl/a jste jiné pojištění? Jaké?:
jednalo se o balíček ve kterém bylo kromě zdravotního pojištění také pojištění odpovědnosti apod. které po mě firma vyžadovala.

Zkušenosti s pojistnou událostí:
Nic vážného se během pobytu nestalo. S pojišťovnou jsem byla v kontaktu pouze jednou, když jsem onemocněla a telefonicky dostala pokyny co v dané situaci dělat. Návštěva doktora ale nakonec nebyla třeba.

Tipy na využití volného času:
Z Belo Horizonte se dají využít levné lety do Rio de Janeira nebo Sao Paula, které trvají asi hodinu a létají pravidelně několikrát denně. V okolí Belo Horizonte potom doporučuji navštívit národní park Serra do cipó, kde je spoustu vodopádů a opravdu nádherná příroda (přibližně 3 hodiny cesty autobusem. Dalším výletem do okolí může být Ouro Preto, kde je také jednoduché dostat se autobusem, tam jsem se ale bohužel díky koronavirové krizi nestihla podívat.

Finanční podpora a náklady
Měsíční stipendium od CZS:
160000 CZK

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
vlastní úspory

 
 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje během pobytu (tj. bez cesty tam a zpět)?:
9000 CZK

a/ z toho ubytování:
0 CZK

b/ z toho stravování:
3500 CZK

c/ cestování a volný čas:
5500 CZK

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:

 
Zkušenosti s bankovními účty / službami. Doporučujete účet zřízený v zahraničí, používání české platební karty...:
s českou platební kartou jsem neměla jediný problém. Platit kartou se dalo i v tom nejmenším stánku za vodu o hodnotě 2 BRL. Jediné místo, kde se určitě nedá platit kartou bylo místní MHD a to ani v metru v Rio de Janeiro

 
Platil/a jste na zahraniční organizaci nějaké poplatky? (pojištění, materiál atd.):
platila jsem poplatek za zprostředkování stáže jak české, tak brazilské pobočce Aiesec + pojištění (dohromady asi 9000 CZK)

Získal/a jste mzdu od hostitelského podniku/organizace?:
- vyberte možnost -

Pokud ano, kolik činila Vaše mzda měsíčně?:
0 ???

 
Jiné výhody od hostitelské organizace?:
jednalo se pouze o příspěvek na jídlo a dopravu v hodnotě 400 BRL

Je potřeba počítat s větší částkou na začátku pobytu? Pokud ano, jakou a k jakému účelu?:
Největším výdajem byla rozhodně letenka, která v mém případě byla ještě dražší, jelikož jsem do Brazílie letěla v období karnevalu

Uznání zahraniční stáže domácí fakultou
Je pracovní stáž součástí Vašeho studijního oboru?:
- vyberte možnost -

Pokud ano – je povinnou nebo volitelnou součástí?:

Jakým způsobem Vám bude pracovní stáž v zahraničí uznána na domácí fakultě?:
stáž o délce 8 týdnů bude ohodnocena 10 kredity (stáže jsem si zapsala jako předmět zahraniční stáž)

Kolik získáte / jste získal/a ECTS kreditů?:
10

Nastaly závažné problémy při vyřizování uznání stáže?:
ne

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
5

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
4

Souhlasíte s tvrzením, že díky zkušenostem nabytým v průběhu stáže se Vám podařilo více rozvinout své kompetence pro práci ve Vašem oboru?:
Ano, souhlasím

Co jste po absolvování pobytu nejvíce ocenil/a?:
Byla jsem vděčná za možnost rozvinout zejména moje komunikační schopnosti v cizím jazyce, ale později v době, kdy jsem pracovala kvůli koronaviru z domu také schopnost zorganizovat si práci. Náplň mé práce byla rozhodně zajímavá a oceňuji také to, že mi byl dán poměrně velký prostor a práce tak nebyla stereotypní. Bylo třeba vynaložit hodně kreativity, což mě bavilo a cítila jsem svůj přínos ve firmě.

Nějaké závažné problémy během pobytu?:
Kromě neplánovaně rychlého návratu zpět do ČR kvůli koronaviru proběhlo všechno bez větších komplikací

Máte nějaká doporučení pro své následovníky? (např. co si vzít s sebou):
Napadá mě snad jen naučit se alespoň základní fráze portugalštiny, jelikož jsem s angličtinou měla problém často i na letištích.