ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

Eckerd College

USA 2019/2020 ISEP Exchange

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Fakulta sociálních studií

Jiná fakulta na MU:
Fakulta sociálních studií

Obor studia:
Politologie

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Bakalářská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
jaro 2020

Doba pobytu (od-do):
2020-01-24 - 2020-05-15

Počet měsíců:
4

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Na stránkách univerzity. Dostala jsem ale asi 2 měsíce před pobytem obálku s mnoha dokumentama, mezi kterýma byly mimo jiné přihlašovací údaje do systému (něco jako IS), a tak jsem si předměty mohla vybrat. Univerzita si zakládá na propojenosti oborů, proto mi doporučovala zapsat si něco i mimo můj obor, což jsem neudělala.

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Motivační dopis je velmi důležitý. Doporučuji zmínit předměty, které už na škole chcete absolvovat. Být co nejkonkrétnější, aby škola viděla, že chcete opravdu tam.
Doporučení od učitele z Masarykovy univerzity.
Potvrzení o znalosti jazyka, já si kvůli tom udělala v létě TOEFL.
Potvrzení o vakcinaci (americké školy na tom dost lpí a musela jsem si doočkat vakcíny, které v ČR ani nejsou povinné. Doporučuji si zjistit vyjímku, podruhé už bych do očkování nešla. Myslím, že pokud prokážete, že jste věřící, tak se očkovat nemusíte).
Formulář k bydlení.
Learning agreement.
Veškeré dokumenty okolo víza.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Třičtvrtě roku dopředu. Je to opravdu dlouhý proces a člověk musí počítat s tím, že nestačí odeslat nějakou žádost. Myslím, že jeden den v týdnu jsem tomu vždy musela věnovat, aleaspoň pak na pozdim před odjezdem. Ale i v létě, připravovala jsem se toti na TOEFL, který jsem neměla a musela absolvovat.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
DS formulář, který mi poskytlo Centrum zahraniční spolupráce. Docela jsem se bála, abych to stihla, protože jsem jej dostala asi měsíc před odletem. Ale pohovor si pak domluvíte co nejdříve a ambasáda Vám po něm pas s vízem pošle snad do týdne zpět domů.
Fotka, pas.
Potvrzení o zaplacení SEVIS poplatku.
Dopis od hostující univerzity (ale asi není potřeba).
Potvrzení o pojištění.

Délka čekání na vízum:
Dlouho jsem čekala na DS formulář, potom už to šlo rychle, cca 2 týdny.

Výše poplatku za udělení víza:
CCa dohromady 4000 Kč. SEVIS poplatek stál 3680 Kč, schůzka na ambasádě 310 kč, dále jsem se musela vyfotit, zaplatit cestu do Prahy atd.

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Ne

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ne

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Přes systém, něco jako IS. Velmi jednoduchá manipulace.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Ano, kvůli koronaviru online.

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
Měla jsem 4 předměty a každý za 3.5 jejich kreditů, což se násobí na MUNI 2x. Takže 4 předměty za 7 kreditů.

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Obrovský rozdíl. Výuka jednoho předmětu probíhala třeba 3x týdně s povinnou docházkou. Velkou část závěrečné známky tvořila aktivita a zapojení v hodině, proto jsem se opravdu musela připravovat a diskutovat.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Řekla bych, že na stejno. Ovšem Eckerd College má více praktickou výuku, než jsem zvyklá u nás z většiny předmětů. Jakmile došla krize koronaviru, 50 % profesorů předělali sylabusy a zaměřili jsme se na problematiku koronaviru. Například do předmětu, kde jsme řešili globální problémy, to opravdu zapadlo.
Každý student má na Eckerd College taky svého mentora, což je někdo z profesorů a s ním musí konzultovat průchod semestrem. Studium je tak více osobní a personalizované. Profesoři očekávají, že alespoň jednou za 14 dní za nimi přijdete do kabinetu a proberete to, jak si vedete v kurzu. To pro mě bylo opravdu nové.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Nakoupila jsem si knihy, bez kterých to v USA prostě nejde. S tímto výdajem člověk musí počítat. A ty ceny jsou dost rozdílné oproti českým. Za jednu knihu jsem například zaplatila až 4000 Kč. Jinak jsme dostávali také hodně vytisklých článků na přednáškách nebo nám je posílali profesoři mailem.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Každý měl něco do sebe. Doporučuji profesora Neala Walkera, který pracoval snad všude po světě a stále také pracuje v OSN. Jeho kurz "globalization debate" byl interaktivní, zajímavý a k aktuálnímu dění. Potom taky profesorku Mary Meyer, která toho po nás chtěla hrozně moc, ale taky jsem se hrozně moc naučila. Její instrukce na každou přednášku byly přes dvě A4, spoustu povinné literatury a psaní velké 20ti stránkové práce. Upřímně nechápu, jak jsem to dala. Ale dala mi fakt nejvíc.

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Nádherná knihovna, několikapatrová. Spoustu knih, a když nemůžete najít, tak jsou dostupné online před knihovní systém.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
Wifi všude. Počítače také dostupné v knihovně, ale měla jsem svůj nootebook. Celý online systém (něco jako IS) funguje skvěle. Dá se přes něj tisknout v knihovně, vidíte tam průběžné známky, nezaplacené i zaplacené položky, předměty, prostě vše...

Možnosti tisku a kopírování:
Měla jsem na svém účtu 60 dolarů od univerzity na tisk, když jsem nastoupila. Ty bych neutratila, ani kdybych nemusela odjet kvůli koronaviru, protože tisk jedné strany stál pár drobných. Takže super systém, jelikož jsme museli často něco odevzdávat vytištěné.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
Ano, pamatuji si nějaké odpolední kafe s dortem pro zahraniční studenty, ale moc seznamovací to nebylo. Každý přišel, vzdal si kafe a odešel. Celkově na univerzitě moc nefunguje začleňování zahraničních studentů, možná i proto, že jich tam moc není. V mých předmětech jsem byla sama cizinka. Ale mně to nevadí, mám ráda americkou mentalitu a udělala jsem si sama přátele.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
3

případně doplňte vlastními slovy:
Šlo vidět, že se ke mně profesoři chovali jinak. Pak mi spolubydlící řekla, že mi věnují více pozornosti schválně, abych se tam cítila lépe. To není vždy úplně žádoucí, protože jsem se opravdu musela pečlivě na přednášky připravovat, protože jsem věděla, že můj názor vždy bude chtít být slyšet.
Přes týden jsem měla dny nacpané školou a o víkendu jsem často odjela pryč z města za známými, kteří na Floridě žijí. Neseděl mi styl užívání si volného času, kde většina těch studentů, no lehce řečeno, se opíjela celý víkend. Typický americký kampus, jak znáte z filmů.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
V kampuse, dvoulůžkový pokoj, koupelna na chodbě pro více pokojů. Každý den to tam uklízela uklízečka a bylo to tam velice hezké. Jediné co, tak pokoj nebyl vůbec vybaven a musela jsem si koupit vše. Po příjezdu jsem pochopila, proč mi poslali dlouhý seznam věcí, co si přivést. Moje spolubydlící byla naštěstí vybavena a občas jsem využila její lednici. Ale nic extra jsem nekupovala, jen matraci, polštář, peřinu atd. Pokoj byl 10 vteřin od oceánu. To byla opravdu nádhera.
Ubytování je hrazeno programem ISEP. Jinak ty americké školy jsou extrémně drahé, takže je super toho využít.

Cena ubytování – měsíčně:
0 USD

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Na DS formuláři jsem zjistila, kolik reálně by mě pobyt stál, kdybych jej platila, jako americký student. Přes program ISEP je totiž studium, ubytování a jídlo v ceně. Bylo mi tak odpuštěno něco kolem 600 tisíc kč v přepočtu. Šílená cena. Ale opravdu tam byly hlavně děti z bohatých rodin. Ale na USA je to asi standartní cena za semestr.

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Určitě ne mikrovlnku a lednici, jak mi psali v mailu. Ale je fakt, že ti studenti v pokoji žijí. Já doporučuji si vzít adaptér do zásuvky, něco typicky českého, české dárky pro nové kámoše a fakt teplou bundu. Florida neznamená jen léto celou dobu a u vody dost fouká.
Ale upřímně, vše se dá koupit na místě. Kromě slivovice, tu si vemte.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Zařizovala mi to hostující univerzita.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Přes ISEP jsem to neplatila, což je super. Dostala jsem tak základní stravovací plán, který zahrnoval tři jídla denně a tuším 200 dolarů na semestr na kartě do místní restaurace. Bufet si zakládal na zdravé stravě, bylo tam vše. Ráno americká snídaně, vajíčka, slanina, hash browns.... Oběd a večeře extrémní výběr - polévky, italská kuchyně, pizza, veganská, maso, ryby, burgery, sendviče, zákusky, nanuky... Opravdu si vybere každý.
Jenom si člověk musel pohlídat časy, protože mezi snídaní a oběděm a mezi obědem a večeří byl bufet třeba dvě hodiny zavřený.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Já jídlo vůbec nekupovala. Ale je obecně dražší než v ČR.

Doprava do místa pobytu:
Letadlem do USA. Po Floridě Uberem. Všude Uberem. Přemýšlela jsem o koupi auta, na což naštěstí nepřišlo, protože jsem stejně kvůli koronaviru musela opustit kampus, který se zavřel.

Orientační cena dopravy:
Letenka opravdu záleží kdy je koupena atd. Uber z Fort Meyers do St. Petersburg 100 dolarů.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Já vždy kupuji přes skyscanner.cz. Ovšem v době koronaviru jsem potom kupovala přímo od letecké společnosti, kde je jednodušší cancelation policy než když to koupíte přes sprostředkovatele.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Uber nebo si koupit své auto.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Hned první den začal brutální kolotoč se studiem a od té doby jsem se nezastavila. Myslím, že jsem šla jako první do international office, kde mě přivítali a dali potřebné info, ale asi už nic moc jsem nepodepisovala, vše bylo dávno vyřízeno.

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Přes ISEP.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Ne.

Pracoval/a jste během studia?:
Ne.

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Myslím, že bych si musela vyřídit povolení přes ISEP, ale neřešila jsem to, neměla jsem čas na práci.

Tipy na využití volného času:
Pláž, vodní sporty, restaurace, krásné město, kina, Disneyland.... Nekonečně mnoho.

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
24000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
6000 CZK

Počet podpořených měsíců:
4

Celkový počet měsíců:
4

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Upřímně se to těžce popisuje, protože cca v půlce pobytu došla krize koronaviru i na Floridu a zavřeli mi kampus s tím, že někam máme na dva týdny odjet, a pak se vrátíme zpět. Odletěla jsem tak ke známých do Ohia. Situace se zhoršovala a rozhodlo se, že se kampus už neotevře. Takže jsem asi týden a půl hledala letenky a snažila se dostat bezpečně do ČR. Pomoc z hostující univerzity nulová. Žádala jsem je i ISEP o finanční pomoc, jelikož jsem díky programu měla mít ubytování i jídlo hrazeno a najednou se se ocitla u známých bez ničeho. Chápu, že krize probíhala pro všechny, ale opravdu jsem se musela spolehnout pouze sama na sebe. Paní Burešová z CZS mi byla nápomocná, ale chápu, že více než stipendium pro mě MU udělat nemohla. Naštěstí jsem našla jeden z posledních letů, který nebyl přes New York (v té době už tam bylo hrozně moc nakažených a nechtěla jsem přes toto místo letět) a letěla jsem do 14ti denní karantény. Dá se tak říct, že jsem 2 měsíce byla na Floridě, 3 týdny v Ohiu a zbytek v ČR. Od opuštění Floridy jsem začala pracovat různě na dálku a využila také pomoci rodiny, bez které bych to opravdu nezvládla.

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:
Byl mi proplacen respirátor od MUNI, který jsem si koupila na cestu domů.

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
325 USD

a/ výše vstupního poplatku:
100 USD

b/ výše školného:
0 USD

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
610 USD

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
200 USD

a/ z toho ubytování:
0 USD

b/ z toho stravování:
0 USD

c/ cestování a volný čas:
200 USD

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
První poplatek se platí ISEP.
A) Poplatek MUNI
B) 0
C) 50 Očkování, 200 TOEFL, 360 pojištění
+ vízum

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
28

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
Zatím nevím, snad všechny

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Myslím, že všechny, doufám.

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Snad žádným

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
1

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
3

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Již jsem zmínala koronavirus a nutnost opustit kampus. Bohužel mi v pokoji zůstaly některé věci, což ještě řeším, jak je dostat zpět.

Co doporučujete vzít si s sebou:
Důvěru sama v sebe, odvahu a velkou psychickou podporu od blízkých. A již zmíněnou slivovici.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Osobní přístup učitelů, kteří se spíše chovají jako rodiče než učitelé. Hodně se zajímali, i když jsem opouštěla USA a přáli si, abych ve studiu pokračovala i na dálku.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Že každý student kouří marihuanu, i když je to nelegální. Později jsem zjistila, že je tím škola velmi známá.

Další komentář:
Každý, kdo o výjezdu přemýšlí, by to měl zrealizovat. Tato zkušenost Vás posune dál a dá Vám hrozně moc.