ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

National Taiwan Normal University

Tchaj-wan 2019/2020 Fakultní smlouvy

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Filozofická fakulta

Obor studia:
International Territorial Studies / Culture Studies of China

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Magisterská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2019

Doba pobytu (od-do):
2019-09-02 - 2020-01-11

Počet měsíců:
4

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Na stránkách školy v sekci Kurzy.

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Přihláška na ISOIS, motivační dopis, LA, CV, doporučující dopis, platný pas, výpis známek, fotky na studentské karty, zpráva od lékaře o očkování a tuberkulóze, souhlas se školním řádem, které musela podepsat koordinátorka zahraničních pobytů, souhlas od rodičů o rozhodování školy o hospitalizaci studenta v případě, že o sobě nemůže rozhodovat sám.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Vyřizovala jsem přijetí přibližně od února do srpna a v září jsem nastoupila.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
Pas (platnost 6 měsíců po vstupu), letenka, dopis ze zahraniční univerzity, vyplněný online formulář (vytisknout), dvě fotky.

Délka čekání na vízum:
Nechala jsem si vízum vyřídit do druhého dne, protože normálně se čeká týden a dokumenty se musí také doručit osobně.

Výše poplatku za udělení víza:
Za zrychlené vyřízení cca 3000.

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Ne, věděla jsem pouze o čínštině, vše jsem řešila v Changes.

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ano, kompletně.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Registrace kurzů probíhá v prvních dvou týdnech výuky. Zápis se dá zrušit ještě poměrně dlouho, kurzy jsou ale dost limitované počtem studentů, proto je lepší si je zapsat hned v první den registrace, případně později odregistrovat. V případě, že je student nad limit, může požádat o autorizační kód, kterým se dá předmět taky zapsat, i těch je ale omezené množství.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Ano, jednu. Zbývající předměty jsem ukončila během semestru.

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
Podle hodinové dotace a relevance předmětu k mému studijnímu oboru.

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Výuka na NTNU je založena především na docházce, diskuzi v hodinách a přípravě na přednášky v podobě načítání kratších textů. Diskuze v hodinách se však nezakládá na širokých znalostech studentů, ale spíše na jejich pohledu na probíranou látku, od studentů se neočekává velký přehled o probíraném tématu.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Diskuze byly pro mě velmi přínosné vzhledem k národní a kulturní pestrosti studentů na mých přednáškách. Také bylo příjemné, že studenti se ochotně zapojovali do diskuze, protože se neobávali, že se od nich očekává mnoho – vyučující uvítali obvykle jakýkoli názor. Na MU jsem se často setkala se strachem studentů zapojit se do diskuze z obavy, že by neměli čím přispět, nebo že je jejich odpověď špatná.

Během semestru jsem psala několik seminárních prací, některé měly dle mého názoru až přehnaný rozsah, na MU jsem obvykle psala práce v rozsahu maximálně pěti stran, na NTNU jsem k ukončení předmětu psala desetistránkovou práci. Také jsem psala několik kratších prací během semestru v reakci na aktuálně probíraná témata na přednáškách.

Nemohu říci, zda více preferuji výuku na NTNU nebo na MU, z každého systému výuky bych vybrala některé segmenty, které se mi zdají užitečnější než jiné. Z NTNU bych vybrala systém kratších seminárních prací, které reagují na probíraná témata v hodinách a diskuze, které se mi zdály přínosnější a pro studenty zábavné. Na MU oceňuji, že studentova příprava na zkoušku může probíhat individuálně a není nutné navštěvovat všechny přednášky, výuka na NTNU připomíná spíše střední školu.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Na Moodlu, na přednáškách, emailem.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
V podstatě všechny kurzy, které jsem absolvovala, byly zajímavé - Special Topics in Horror, Masterpieces of Chinese Literature, Sino-English Literature.

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Nevím, nenavštívila jsem.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
V MTC bylo pár počítačů, ze kterých se dalo i tisknout. Internet občas vypadával. Rozhodně bych doporučila vzít si vlastní notebook a možná bych se i zařídila s vlastním datovým tarifem.

Možnosti tisku a kopírování:
Vždy jsem tiskla, kopírovala i skenovala v MTC, cena 2 dolary za stránku. Tisknout jde i v obchodech jako je Family Mart nebo 7-eleven, je to ale dražší - 3 dolary za stránku. Skenovala jsem jednou i v copycentru blízko školy, zavirovali mi ale flashdisk.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
Tematické party, party na přivítanou a podobně.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
2

případně doplňte vlastními slovy:
Místní studenti se se mnou sami začínali bavit, našla jsem si mezi nimi několik kamarádů, kteří mi později pomáhali i drobnými problémy, se kterými jsem si nevěděla rady.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Bydlela jsem na kolejích NTNU Campus Inn.

Cena ubytování – měsíčně:
335 USD

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Cena (40 000 TWD) je dle mého názoru hodně vysoká, nicméně zahrnuje lůžko v třílůžkovém pokoji (velmi malém), koupelnu u pokoje, energie, klimatizaci, připojení k internetu a jednou týdně zběžný úklid.

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Je potřeba si přivézt vlastní polštář, přikrývku, povlečení i prostěradlo. Ve skříni nejsou ramínka. Pokud chcete sušit prádlo na balkoně, je dobré přivézt si šňůru a kolíčky.

Jsou zde tři postele s matracemi, stoly, židle, jedna velká skříň a botník. V pokoji je také klimatizace (velmi hlučná a v zimě si s ní nezatopíte), telefon na recepci a malý fén. V koupelně toaleta, umyvadlo, sprcha (není oddělený sprchový kout). Dveře se otevírají na kartu, několikrát se nám toto otvírání pokazilo, což naštěstí vyřešili velmi rychle. V polovině pobytu nám přestala téct teplá voda, vyměnili nám ale součástku v bojleru a pak fungovalo vše jak mělo. Několikrát jsme se stěhovali kvůli protékající toaletě - vystěhovali nás do jiného pokoje, kde ovšem zase nešlo připojení na internet, proto po dlouhém naléhání zavolali opraváře, toaletu dali do pořádku a přestěhovali jsme se zpět.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Stránky pro rezervaci ubytování věčně nefungují, je proto dobré psát rovnou na uvedený email na stránkách. Ubytování jsem si zařizovala zhruba měsíc nebo dva před odjezdem.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Škola má vlastní jídelnu, kde je možnost najíst se velmi levně, je zčásti formou bufetu, některé pokrmy se dají objednat. V okolí školy je trh, kde se připravují také levná jídla. Osobně jsem se stravovala spíše v restauracích okolo školy, protože mám problém s místním jídlem. Je potřeba dávat pozor na hygienu na stáncích, měla jsem na Taiwanu otravu z jídla. Za mě mohu doporučit například vietnamské restaurace nebo running sushi, zde jsem nikdy problém neměla. Na kolejích není možnost vařit, v kuchyňce je pouze lednice a mikrovlnná trouba, to bylo pro mě velké omezení.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Ceny místního jídla jsou velmi příznivé. Ceny v asijských restauracích jsou o něco vyšší, ale stále jsou srovnatelné například s cenami jídel v Brně (do 200 dolarů). "Západní" restaurace jsou ale velmi předražené, zde se ceny většinou pohybují zhruba od 350 taiwanských dolarů za porci. V obchodech jsou místní potraviny levné (ryby, tofu a podobně), drahé jsou ale potraviny, které se dováží (mléko, sýry, ovoce).

Doprava do místa pobytu:
Let z Vídně do Taipei s mezipřistáním v Bangkoku. Poté jsem jela vlakem z letiště na hlavní nádraží v Taipei a odsud jsem se dostala metrem a pak pěšky na koleje.

Orientační cena dopravy:
18 000 Kč za letenku, 150 dolarů za vlak, kolem 30 dolarů za metro.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Nakupuji přes letuska.cz, prodávají letenky od taiwanské společnosti EVA air, která léta z Vídně přímo do Taipei a cesta trvá kolem 15 hodin. Určitě jdou sehnat i levnější letenky (např. Skyscanner), ale já důvěřuji této agentuře a cesta na Taiwan je i tak dost náročná, nepotřebuji si ji prodlužovat dalšími zastávkami v Dubaji a podobně.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Celou Taipei pokrývají trasy metra, případně lze cestovat i autobusy, ty ale často nedodržují jízdní řády a zastavují jen na znamení (mávnutí, v autobusu tlačítko). Na metro i autobusy lze použít studentskou kartu, která se dá nabíjet na zastávkách metra nebo v obchodech. Ceny jsou nízké, po městě se pohybují od 16 dolarů zhruba do 50. Autobusy můžete vyjet i za město, také na tuto kartu. Po Taipei se dá přemisťovat i na kole, ty jsou na kartu také, potřebujete ji ale zaregistrovat na kiosku pomocí místního telefonního čísla. Půl hodiny stojí okolo 20 dolarů, kolo pak musíte odevzdat zpět do stojanu.

Pokud se potřebujete pohybovat i mezi městy, pak nejrychlejší možnost je High Speed Rail, který zastavuje ve větších městech, zde musíte jízdenku objednat na internetu nebo pomocí aplikace. Tvrdí, že si jde jízdenku koupit a zaplatit přímo online, nicméně mně se to nikdy nepodařilo a vždy mi aplikace zahlásila chybu. Jízdenku si můžete pomocí QR kódu vyzvednout a zaplatit v obchodech (např. Family Mart) nebo na nádraží. HSR je poměrně drahá varianta, v aplikaci ale často naleznete na spoje v některých časech studentskou slevu nebo slevu Earlybird, jízdenka tak může být třeba o pětinu levnější.

Pokud je HSR jízdenka stále moc drahá, lze cestovat i klasickými vlaky, které jedou déle. Jízdenky lze taky koupit online (stejný případ jako u HSR jízdenek - osobně se mi nepovedlo zaplatit kartou, musela jsem vyzvednout v obchodě). Jestliže si vyhledáte spoj na Google mapách, sledujte čísla vlaku. Pokud má spoj tři čísla, je to vlak, na který se kupuje jízdenka a čtyři čísla znamenají, že je to lokální vlak a nejezdí trasu delší než 80 km, tudíž nepotřebujete jízdenku, na tento spoj se dostanete turniketem pomocí karty na metro. Stalo se mi, že jsem si chtěla koupit jízdenku na tento spoj a aplikace se chovala jako kdyby byl spoj beznadějně vyprodaný, ale ve skutečnosti místa jen nejde rezervovat.

Po městě se lze pohybovat i taxi službou nebo Uberem. Některé taxíky mají podporovanou platbu studentskou kartou. Ceny Uberu se mi zdály přehnané.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Je potřeba odevzdat všechny dokumenty koordinátorce, případně projít pohovorem a registrací do MTC, obdržíte studentskou kartu, přihlašovací údaje, následuje přednáška o tom, jak pracovat ve školním systému. Studenti, kteří mají rezidentní vízum, musí zažádat o ARC, s tímto ale nemám zkušenosti.

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Měla jsem roční pojištění s dlouhodobými výjezdy přes ISIC od Uniqy, cena byla 2700 Kč za rok. Nevýhoda asi každého českého pojištění je to, že nejsou rozepsané zvlášť limity pro léčebné výdaje a úrazové pojištění, což škola vyžaduje. Dlouho jsme se tedy (všichni studenti z Česka) přeli se školou, jestli nám takovéto pojištění uzná jako dostačující, nechtěli nám vydat ani studentské karty, dokud moje spolubydlící z VUT nenapsala do Uniqy, kde jí orazítkovali potvrzení v angličtině, které si musela sama napsat. Výhodou českého pojištění je bezesporu cena, ale výdaje musíte hradit na místě vy. Škola nabízí i taiwanské pojištění, které je ale dvakrát tak drahé.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Měla jsem zkušenost, byla jsem hospitalizována s akutní gastritidou asi v polovině pobytu. V pojišťovně mi povolili navštívit jakoukoli nemocnici s tím, že výdaje proplácejí zpětně. Ve škole nejsou příliš připraveni na takovéto krizové situace. Dostali jsme číslo na nonstop službu ve škole v případě nouze, nikdo ale na této lince nemluvil anglicky, domluva v čínštině byla dost zmatená. Na kolejích mi noční hlídač odmítl zavolat záchranku, neuměl příliš dobře anglicky (přestože šlo o koleje pro zahraniční studenty) a k zavolání záchranné služby svolil až po desetiminutové diskuzi napůl anglicky, napůl čínsky. Jeho jednání bylo upřímně řečeno zcela otřesné - přestože viděl, že je mi zle, neustále se dohadoval, abychom záchranku zavolali sami.

V nemocnici doktoři ani sestry také neuměli skoro vůbec anglicky. Udělali mi vyšetření z krve, zjistili, že mám akutní gastritidu a zánět v těle, ale dali mi pouze jednu infuzi s antibiotiky na zánět a další asi tři proti dehydrataci. Nepodali mi nic od bolesti ani proti zvracení, přestože jsem zvracela asi 7 hodin v kuse a byla jsem vyčerpaná. Vyšetření břicha mi prováděli přes oblečení, s tím jsem se ještě nesetkala. Bohužel jsem ležela v místnosti plné dalších pacientů a oddělovala nás jen plenta. Pacientka vedle mě si do nemocnice objednala fast food, když jsem ucítila smažené jidlo, udělalo se mi ještě víc nevolno. Ráno se v nemocnici objevil vedoucí mojí katedry a postaral se o všechny náležitosti, zaplatil za mě výdaje, protože jsem neměla dostatek hotovosti a zavolal nám taxi. Poté jsem byla převezena ke školní sestře, kde jsem strávila ještě další tři hodiny na pozorování, kdyby se mi znovu udělalo zle.

Pracoval/a jste během studia?:
Ne, potřebovala bych povolení od školy a i v případě, že bych ho dostala, mohla bych pracovat jen pár hodin týdně, takže jsem o něj ani neusilovala.

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Je potřeba vyplnit nějaký formulář a zažádat místní školu o povolení pracovat. Zahraniční studenti mají ale povoleno pracovat snad jen 16 hodin týdně a nejsem si jistá, jak ochotně škola brigády schvaluje.

Tipy na využití volného času:
Osobně jsem hodně cestovala, o víkendech jsem často jezdila mimo město, využívala jsem hodně aplikaci Klook, ve které se můžete připojit za pár korun k autobusovému zájezdu a můžete se tak dostat více míst za kratší čas, než byste to zvládli po vlastní ose. Byla jsem se takto podívat třeba u Sun Moon Lake, do Taroka, na atrakce kolem Taipei jako je pouštění lampionů v Shifen, vodopád v Shifen, Jiufen, Yehliu geopark, kočičí vesnice a podobně. Na některá místa jsem jela po vlastní ose, byla jsem se dvakrát podívat v Keelungu, kde se dá i koupat, v Hualienu, v Taichungu a na Teapot Mouintain. V Taipei je toho ale taky hodně k vidění: Taipei 101, Sloní hora, Čankajškův a Sunjatsenův memoriál, , horké prameny, noční trhy, chrámy...

Když bylo hezké počasí, často jsme sedli na kolo a projeli se podél řeky. NTNU má v areálu pro studenty zadarmo posilovnu. Nejvíc času jsem ale trávila procházkami po okolí, návštěvou zajímavých podniků (v Taipei je například spousta kaváren se zvířátky), poměrně se tu rozšířil i geocaching.

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
80000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
4

Celkový počet měsíců:
4

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Úspory, pomoc od rodičů.

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:
MŠMT, 10 000 Kč

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
0 ???

a/ výše vstupního poplatku:
0 ???

b/ výše školného:
0 ???

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
0 ???

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
30000 TWD

a/ z toho ubytování:
10000 TWD

b/ z toho stravování:
15000 TWD

c/ cestování a volný čas:
5000 TWD

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Nepočítám letenku (18000 Kč) a vízum (cca 3200 Kč). Výdaje na stravování u mě byly vysoké, protože mám zdravotní potíže z místních pokrmů a musela jsem tak vynaložit více prostředků na stravování v restauracích se zahraniční kuchyní.

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
8

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
26 (zatím stále v procesu)

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Nevěděla.

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Stále čelím. Z univerzity mi doteď neposlali potřebné dokumenty, proto nemůžu nijak postupovat v žádosti o uznání předmětů.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
2

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
3

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Ano, jak už jsem popisovala, závažný problém pro mě byla hospitalizace v místní nemocnici a dohady s nočním vrátným, který mi odmítl zavolat záchrannou službu.

Co doporučujete vzít si s sebou:
Potřebné léky, pro jistotu vytisknuté všechny dokumenty, případně se hodí vyřídit si mezinárodní ŘP. Na Taiwanu se některé věci nedají sehnat nebo jsou velmi drahé. Velmi drahé jsou: tampony, šampony, sprchové gely, deodoranty, suché šampony. Nejdou sehnat: barvy na vlasy (zejména světlé), odličovací vatové tamponky.

Je obtížné sehnat i adaptér do taiwanské zásuvky, aby se do něj vešel i zdroj od notebooku. Počítejte s tím, že na Taiwanu nejsou jen odlišné zásuvky, ale i napětí (nabíječky na telefony a počítače to obvykle umí přehodnotit samy, ale jiné spotřebiče nemusí fungovat vůbec nebo ne se stejným výkonem).

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Překvapilo mě, jak přátelští umí studenti být a jak lidští jsou tu vyučující, byla s nimi velmi dobrá domluva. Výuka byla pro mě velmi přínosná, protože moji spolužáci byli z různých koutů světa a často jsme diskutovali o kulturních rozdílech. Byla jsem mile překvapena vstřícností a ochotou většiny lidí na univerzitě a celkově přátelskou atmosférou.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Překvapil mě fakt, že na kolejích pro zahraniční studenty nikdo neumí pořádně anglicky. Také mě překvapila spousta papírování, které se zbytečně prodlužovalo tím, že jsem se pro každý dokument musela dostavit osobně. Původně jsem se měla na NTNU vracet, proto jsem chtěla na kolejích nechat pár věcí, které jsem nechtěla vozit tam a zpět, správa kolejí mi ale řekla, že zahraniční studenti se na kolejích nesmí nechávat žádné věci, mám tedy smůlu. Později jsem se dozvěděla, že ani místní studenti nemohou, poslední den školy posílali obrovské balíky s matracemi a peřinami domů.

Další komentář: