ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

Brock University

Kanada 2024/2025 Partnerské univerzity

Osobní data
Typ mobility:
Studium

Fakulta na MU:
Fakulta sociálních studií

Obor studia:
Media Studies and Journalism / Media industries and production

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Magisterská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2024

Doba pobytu (od-do):
2024-09-01 - 2024-12-19

Počet měsíců:
4

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Informace o kurzech je možné najít na webovkách Brock University. Přes ty se dá prokliknout na webovky jednotlivých fakult a programů, které většinou obsahují seznam nabízených kurzů.
https://brocku.ca/academics/
Aktuální nabízené kurzy s podrobnostmi pak student obdrží po přijetí na univerzitu a získání přístupových údajů do systému MyBrock.

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Kromě vyplněné přihlášky v ISOISu ještě motivační dopis, potvrzení o úrovni anglického jazyka (minimálně C1), výpis známek z aktuálního studia a předběžný studijní plán (s předměty, které by si student potenciálně na zahraniční univerzitě vybral)

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Na Brocku je koordinátor pro výměnné studenty Brian. Brian úžasně komunikuje, je ochotný a posílá průběžné emaily, kterými vás provází přijímacím procesem. Proto není potřeba se stresovat. Je potřeba vyřizovat přijetí nejmíň dva měsíce před odjezdem, dřív toho stejně moc nezmůžete.

Bylo potřeba vízum?:
ne

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:

Délka čekání na vízum:

Výše poplatku za udělení víza:

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Ano. Já jsem od začátku věděla, že si budu chtít nechat uznat tři předměty jako povinně-volitelné a jeden jako volitelný. Všechny předměty, které jsem na Brocku měla, byly spojené s mým programem (mediální studia a žurnalistika), proto je možné si je všechny nechat uznat jako povinně-volitelné. Pokud bych si vzala předmět, který není s mediálními studiemi spojen, pak je možné nechat si ho uznat jako volitelný.

MUNI nabízí uznání předmětů jako povinných (pokud se obsah shoduje s povinným kurzem na MUNI), povinně-volitelných (to je většina ostatních), nebo volitelných (tedy si je můžete nechat uznat jako C, třeba když vám chybí ty volitelné kredity).

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ano. Původní LA jsem posílala ještě s předměty, které jsem neměla potvrzené od zahraniční univerzity a později jsem zjistila, že není možné je absolvovat. Proto jsem smlouvu měnila.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Registrace probíhá zhruba měsíc před začátkem semestru. Na Business School pak mají vlastní rozvrh a registrace do jejich předmětů je značně omezená. Na jiných fakultách je ale možné většinu omezení překonat. Zahraniční koordinátoři na Brocku s vámi o tom komunikují, vy jim napíšete vybrané předměty a oni vám zařídí tzv. "override", který zajistí, že se do kurzu dostanete.
Možnost změny je stejně jako u nás. Pokud se vám předmět nelíbí, nebo vám nesedí do rozvrhu, můžete si ho odhlásit a přihlásit si jiný (tady ale pozor na kapacitu, většina už bývá plná).

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Ano

Používá škola systém ECTS?:
ne

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
0.5 kreditů na Brocku = 6 ECTS na MUNI

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Kurzy mají celkem 3 hodiny týdně. Buď je to 3hodinová přednáška, nebo se dělí čas na 2 hodiny přednášky a 1 hodina seminář. Na Brocku jsou hodiny hodně interaktivní, ve třídách se hodně diskutuje, je potřeba číst zadanou četbu, na které pak vyučující staví. Časté jsou průběžné úkoly, hlavně skupinové, za které dostáváte procenta. Závěrečná známka je 100 % a závěrečná zkouška bývá třeba jen za 25 %, takže spoustu bodů můžete nahnat jinde - třeba i za aktivní účast na seminářích. Závěrečné zkoušky nejsou u všech předmětů, ale pokud ji máte, je vždycky písemně.

Kurzy se dělí na online a prezenční. Není výjimkou ani to, že jsou kurzy přednahrané a vy si jen pouštíte přednášky a plníte úkoly.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Studium na Brocku je jiné - předměty nestojí na závěrečné zkoušce, přednášky jsou často mnohem interaktivnější, dělá se spousta prezentací a skupinových úkolů napříč celým semestrem. Během reading weeku nemáte zadané žádné úkoly ani deadliny. Je to hodně práce, ale nemůžu říct, že by byla náročnější než na MUNI. Kurzy pro prváky jsou velmi jednoduché, kurzy pro 2. nebo 3. ročník už jsou větší výzvou, ale dá se to bez problému zvládnout.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
V Kanadě se stále používají učebnice, které si student musí sám koupit. Materiály se kupují přes knihovnu - dají se vypůjčit, koupit nové, koupit z druhé ruky, nebo koupit online. Některé kurzy učebnice nevyžadují a učitelé vám materiály nahrávají do systému.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Já jsem měla především PR kurzy - Communication for Organization (profesorka Coleen byla profesionálka z praxe, naučí psát tiskové zprávy, naučí pracovat se slovy v oficiálních vyjádřeních, analyzujete proslovy, ...), Advertising in context (velmi praktický předmět, který vás naučí hrozně moc z prostředí reklamy a marketingu), Professional Writing (pro prváky, jednoduché, učí vás zajímavé strategie psaní, především pro začátečníky)

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Knihovna je plně vybavená. Krom učebnic nabízí i knihy pro volný čas, dá se tam půjčit hry, jógamatky, knihovna pořádá vlastní akce. Při zkouškovém dokonce zařídí odvoz domů, pokud zůstanete studovat pozdě do noci.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
V zásadě byste vlastní notebook ani nepotřebovali. Škola má velké zázemí s Apple počítači přímo v přízemí vedle knihovny, kde můžete sedět celý den a pracovat. Škola má wifi, je možné se připojit přes Eduroam. Doporučuju si ale v Česku předem nastavit VPN.

Možnosti tisku a kopírování:
V knihovně jsou kopírky k užívání pro studenty. Systém funguje online.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
Studentská unie a univerzita pořádají obrovské množství akcí, kde jsou výměnní studenti vítaní - výlet na baseball v Torontu, výjezd na univerzitní hokej, výlety na vánoční trhy, různé umělecké workshopy a mental-health programy, párty na začátek semestru, atd.
Speciálně pro výměnné studenty je pak asi 3x za semestr setkání, kam můžete přijít, popovídat si, něco si zahrát.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
2

případně doplňte vlastními slovy:
Místní studenti jsou velmi vstřícní a milí, hodně se o vás budou zajímat a budou si s vámi povídat. Škola je plná mezinárodních studentů, kteří zde studují celé 4 roky, takže jsou místní zvyklí na cizince. Navíc máte v předmětech množství skupinových projektů, kde se seznámíte.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Bydlela jsem v soukromém ubytování asi 5 minut autobusem od školy (lokalita Thorold). Dům, kde bydleli tři další studenti a majitel. Měla jsem vlastní ložnici s ledničkou. V domě bylo všechno potřebné vybavení, i když ideální to nebylo. Ubytko jsem sháněla na Facebooku na skupinách, nabídek je pro studenty hromada.

Cena ubytování – měsíčně:
450 EUR

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Ubytování ve škole - na kolejích - pro mě bylo příliš drahé. Na kolejích totiž platíte za ubytko včetně "meal plan", což znamená, že máte 24/7 přístup do jídelny, kde máte jídlo zadarmo (a vybavená je ta jídelna moc dobře), ale zaplatíte zhruba trojnásobek toho, co jsem platila já mimo školu. Nicméně tím pádem nemusíte řešit kuchyň a vybavení.
Naprostá většina ubytování nenabízí polštáře, peřiny a potřebné prádlo na postel. Některé ubytka nabízí pouze prázdnou místnost. Na to je potřeba si dát při výběru pozor. Všechno potřebné ale za rozumnou cenu pořídíte v blízkém Pen Center (nákupní středisko) v Zellers nebo Walmartu.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Ubytování se většinou shání (nabídky se objevují) cca 2-3 měsíce před pobytem. Já měla štěstí a zařídila si ubytko už 4 měsíce předem.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Buď si připlatíte za "meal plan" na univerzitě, nebo si můžete vařit na ubytování. Na kampusu je několik možností - je možné si koupit oběd od mexického jídla, přes sendviče až po rychlé občerstvení. Na kampusu je Starbucks, pizza i polévky nebo nudle.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Ceny jsou v porovnání s Českem vyšší.
Balená šunka 4 CAD - zhruba 65 Kč
Mléko 6 CAD - zhruba 100 Kč
Toustový chleba 2 CAD - zhruba 33 Kč
Jídlo v restauraci 22 CAD - zhruba 360 Kč
Daně nejsou zahrnuty v ceně, připočítávají se až při placení.

Doprava do místa pobytu:
Brock se nachází v městečku St. Catherines, které je kousek od Toronta. Doletět se tak dá přímo do Toronta, odkud jezdí autobus z letiště přímo k univerzitě, nebo z Union Station Toronto do centra do St. Catherines.
Případně se dá doletět i do amerického Buffala, které je zhruba stejně daleko. Pak ale budete řešit přechod hranic mezi Kanadou a Amerikou.

Orientační cena dopravy:
Před začátkem studia na Brock zaplatíte zhruba 330 CAD za autobusovou kartičku. Tento poplatek je povinný, ale při příjezdu pak dostanete na svou studentskou kartičku nálepku a můžete využívat autobusy po celém Niagara Region zadarmo.
Ceny autobusů do Toronta se mění podle toho, kdy jízdenky kupujete. Orientačně je to zhruba mezi 4 CAD (65 Kč) a 20 CAD (330 Kč).
K dispozici jsou ještě GO vlaky a autobusy, které jsou za podobnou cenu.
Obecně ale veřejná doprava v Kanadě moc dobře nefunguje, jsou zde zvyklí jezdit autem. Pokud se budete chtít podívat vlakem/busem třeba do Montrealu, připravte se na vysoké ceny.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Na začátku a konci semestru jezdí FLIX autobusy přímo z letiště z Toronta (Pearson) až k univerzitě. Jinak je výhodné hledat dopravu přes stránku BusBud.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Přímo v St. Catherines jezdí autobusy, které máte se studentskou kartičkou zadarmo. Stejné autobusy jezdí třeba až k Niagarským vodopádům. Pěšky se nikam moc nedostanete, St. Catherines je poměrně velké město a univerzita je na jeho úplném okraji, daleko od centra.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Před příjezdem je potřeba vyřídit si ETA (povolení ke vstupu do Kanady pro občany České republiky). Platí se poplatek, ale je to velmi rychlé.
Pokud budete zůstávat víc jak 1 semestr, budete muset vyřizovat ještě Student Permit a další administrativu.

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Před začátkem semestru platíte zhruba 252 CAD poplatek za povinné zdravotní pojištění. Díky tomu máte na univerzitě možnost zajít si k doktorovi a pojištění proplatí i urgentní vyšetření apod.
Já k tomu měla pořízené ještě cestovní pojištění, které pokrývá ztrátu zavazadel a různé další drobnosti (toto je velmi drahé, je lepší pořídit si dlouhodobé pojištění např. od České Spořitelny).

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Ne

Pracoval/a jste během studia?:
Ne

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Pokud zůstáváte pouze 1 semestr, pak v Kanadě nemáte oficiálně status studenta a tím pádem nemáte ani nárok pracovat. Pokud zůstáváte déle jak 6 měsíců, pak není problém vyřídit si potřebná pracovní povolení a sehnat si brigádu. Spousta mezinárodních studentů během studia pracuje.

Tipy na využití volného času:
Zajeďte si určitě na Niagarské vodopády, do městečka Niagara on the lake. Niagara je vinný region, proto doporučuju navštívit i jedno z místních vinařství. Nezapomeňte na Toronto.
Přímo v St. Catherines stojí za návštěvu Port Dalhousie nebo vodopády DeCew falls.

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
70000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
3,5

Celkový počet měsíců:
4

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Vlastní úspory

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
553 CAD

a/ výše vstupního poplatku:
0 CAD

b/ výše školného:
0 CAD

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
0 CAD

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
20000 CZK

a/ z toho ubytování:
11500 CZK

b/ z toho stravování:
4500 CZK

c/ cestování a volný čas:
3000 CZK

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Počítejte s tím, že letenky do Kanady jsou dražší. Pokud plánujete v Kanadě cestovat (já vyjela během pobytu do národního parku Banff, do New Yorku, nebo třeba do Buffala), pak počítejte s tím, že i letenky a jízdenky přes Severní Ameriku nejsou levnou záležitostí. Ale když už jste v Kanadě, tak to rozhodně stojí za to.
Krom cestování jsou dalšími výdaji i vstupenky na různé akce, ale rozhodně doporučuju zajít si třeba na baseball nebo NHL.

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
2

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
24

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Brock posílá Transcipt of Records poměrně pozdě, takže se mi zdrželo přihlašování do dalšího semestru a registrace předmětů.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
2

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
2

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
1

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Ne

Co doporučujete vzít si s sebou:
Pokud máte šanci pořídit si mezinárodní řidičák a kreditní kartu, pak je to určitě výhodou. V Kanadě se nejlíp všude dostanete autem, i na různé zajímavé akce, které se dějí v Niagaře a okolí. Proto je nejlepší si auto půjčit - třeba přes aplikaci Turo, kde vám odpadá povinnost mít minimálně 25 let.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Velmi příjemní a ochotní lidé. Od pracovníků po studenty. Univerzita navíc nabízí podporu v jakékoliv oblasti si vzpomenete (wellness, mental health, study issues, legal issues, etc.)

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Umístění - St. Catherines je sice poměrně velké město, ale má jen malé centrum a na různé výlety apod. je potřeba auto.

Další komentář: