ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

Deakin University

Austrálie 2024/2025 Partnerské univerzity

Osobní data
Typ mobility:
Studium

Fakulta na MU:
Fakulta sociálních studií

Obor studia:
International Relations / International Relations

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Magisterská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2024

Doba pobytu (od-do):
2024-06-26 - 2024-11-30

Počet měsíců:
5

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Na stránkách Deakin university

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
- Jazykový certifikát (ne starší než 2 roky)
- Motivační dopis
- CV

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Od okamžiku nominace domácí univerzitou. Záleží také, jak rychle zahraniční univerzita odpovídá. Já měla to štěstí, že jsem odpovědi na maily dostala prakticky ihned, ne všude to tak ale může být. Je lepší vše vyřídit s předstihem, hlavně vízum (velmi zdlouhavý proces), aby bylo před odletem vše v pořádku.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
Já jsem zvolila studentské vízum, pro jiné víza se však potřebné dokumenty mohou lišit.
- OSHC pojištění
- Confirmation of Enrolment (od zahraniční univerzity)
- Sken pasu
- Letter of Geunine student (dopis sepsaný ve wordu o tom, jak jste skvělý student, jak vám zahraniční škola pomůže v budoucí kariéře, ale hlavně zmínit to, že to je jen výměnný program a že se určitě chcete vrátit do své země dostudovat svou univerzitu a najít si ve své zemi práci)

Délka čekání na vízum:
Já osobně jsem vízum dostala během 4 minut, ale čekací doba může být i dva měsíce, je proto potřeba vyřídit s předstihem a pečlivě zkontrolovat všechny dokumenty

Výše poplatku za udělení víza:
Já jsem za studentské vízum platila 710 AUD (cca 12 tisíc korun), v červenci 2024 se však ceny zvedly na 1600 AUD (přes 24 tisíc korun)

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
Ano

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ne

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Registrace do kurzů probíhá přes stránky a systém zahraniční univerzity ani ne měsíc před začátkem semestru. Pravidlem pro zahraniční výměnné studenty bylo zapsat si 3 on-campus předměty a jeden online (bylo tomu tedy aspoň během mého semestru). Změna byla možná po prvním zápisu, během semestru to je možné snad během prvního týdne, nejsem si ale zcela jistá.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Ne, každý předmět měl spoustu esejí a různých úkolů během semestru. Dílčí známky se pak sloučily v jednu konečnou známku. Bylo to však u mého oboru (mezinárodní vztahy), některé jiné obory závěrečné zkoušky měly.

Používá škola systém ECTS?:
ne

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
1 unit je 8 ECTS

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Výuka je velmi odlišná od té naší. Na mém oboru bylo ve třídě maximálně 20 studentů, je to tedy více osobnější. Přístup učitelů je rovněž velmi osobní, většina z nich se pokusí zapamatovat vaše jméno a některým učitelům jsme mohli tykat.
Každý předmět byl následován seminářem (tedy hodina výuky + hodina seminář s 10minutovou pauzou mezi těmito bloky). Semináře byly vedeny jako diskuze, přičemž u některých předmětů byly předem dané otázky, v jiných jsme diskutovali více spontánně.
Co se týče formy předmětů, je to také velmi odlišné od Masarykovy univerzity. Během semestru mají studenti různé množství úkolů, jako třeba eseje, skupinové práce, prezentace nebo jiné formy textů. Některé z nich mají velmi vysokou váhu (40-50 %). Dílčí známky se pak shrnou v jednu závěrečnou známku. U mého oboru nebyly žádné závěrečné zkoušky.
Hodnocení esejí apod. je mnohem detailnější, než na jaké jsem zvyklá od profesorů na MU. Bylo to na úrovni opravy bakalářské práce. Většina profesorů vám zvýrazní dané pasáže v dokumentu a přidají k tomu svůj komentář, ať už pozitivní či negativní a následně sepíšou celkový dojem z dané práce. Jeden z profesorů dokonce nahrával personalizované audio hodnocení. Někteří byli přísnější, někteří mírnější.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Kvalita výuky byla srovnatelná. V některých věcech převyšuje Muni, někde zase Deakin. U zahraniční univerzity jsem rozhodně ocenila detailní a personalizované hodnocení esejí, ze kterého mi bylo jasné, co pro příště zlepšit. Semináře jsou zde rovněž více založeny na diskuzích, které jsou dle mého názoru velmi přínosné ať už je to rozmanitostí původu studentů či možnosti mluvit o aktuálních tématech.
Na druhou stranu se zde až zbytečně dlouho věnují vysvětlování toho, jak napsat esej, jak vytvořit prezentaci apod. Pro některé studenty jsou různé formy textů nové, tak to ocení, ale pro jiné je to jasné a je to tak velmi zdlouhavé.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Veškerá potřebna literatura je dostupná na univerzitním portále, přehledně seřazena. Rovněž je naprosto podobně vysvětleno, co se od vás během semestru očekává (sylabus), co se bude ve kterém týdnu rozebírat (včetně komentáře vyučujícího) a co přesně se bude hodnotit u eseje apod.
Pro psaní esejí jsem kromě povinných textů využívala také online zdroje jako Jstor či knihovnu Muni, nebo jsem navštívila místní univerzitní knihovnu, která je bohatě vybavena.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Všechny předměty byly velmi zajímavé. Nejpřínosnějším pro mne však byl Security and Strategy (AIR748) s Dr N.A.J. Taylorem, jehož CV je snem snad každého studenta mezinárodních vztahů.

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Velmi kvalitní. Veškerá potřebná literatura, tiskárna, kopírka, počítače, spousta prostoru pro studium včetně tichého patra. Možnost rezervace studijních buněk. Hned vedle kavárny.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
Počítače jsou dostupné jak v knihovně, tak na kampusu. K výuce byl rozhodně potřeba vlastní notebook. Systém vhodný jak pro Microsoft, tak pro Mac. Zda si lze notebook půjčit přes univerzitu nevím, předpokládám však, že ano. Wifi je po celém kampusu včetně ubytování. Je zde jak místní Deakin wifi, tak i Eduroam, který jsem využívala po celou dobu bez problémů.

Možnosti tisku a kopírování:
Jak v knihovně, tak na kampusu.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
Úvodní informativní setkání, a pár dalších akcí v průběhu semestru.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
1

případně doplňte vlastními slovy:
Pomocí seminářů, skupinových prací i malého množství studentů na přednáškách byla vzájemná interakce velmi intenzivní

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Burwood campus

Cena ubytování – měsíčně:
715 EUR

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
V ceně jsou energie i úklid společných prostor 2x týdně

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
K dispozici nejsou jak lůžkoviny, tak kuchyňské potřeby. Doporučuji však zajít do nejbližšího Kmart, kde je člověk schopen sehnat všechno velmi levně, není tak potřeba plnit kufr povlečením. Je k dispozici nástěnka, dostatečné množství zásuvek i úložných prostorů. Každý pokoj má rovněž topení i stropní ventilátor.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Již při prvotním přihlašování na univerzitu jsem si vybírala, zda chci bydlet na kampusu či mimo. Následně ani ne měsíc před začátkem pobytu přišel mail s pokyny pro výběr ubytování. Možnosti:
- pokoj ve sdíleném bytě pro dvě osoby stejného pohlaví
- pokoj ve sdíleném bytě pro 4 nebo 6 lidí
- pokoj v domě pro 10 lidí
Pří výběru se vás také ptají na spoustu otázek jako třeba zda preferujete bydlet v tichém prostředí, LGBT friendly, udržitelném apod.
Koupelny i kuchyň jsou vždy sdílené.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Vlastní vaření či saláty / bagety / další obědy v kavárnách. Ceny však příliš studentské nejsou, nic jako Menzu tady nečekejte.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Potraviny jsou zde o něco dražší, velmi se to liší v závislosti na produktu. Například sýry tady jsou extrémně drahé (i obyčejný jako eidam), masné výrobky rovněž. Okurka tady stojí cca 47 korun. Naopak je třeba využít cen exotického ovoce, které je zde levnější než u nás. Nejlevněji se dá nakoupit v Aldi, které však nemá tak velký sortiment. Následuje Coles a pak Woolworths.

Doprava do místa pobytu:
Dopravu z letiště zdarma zařídila univerzita, je třeba rezervovat předem, vše vám pošlou mailem.
Doprava po Melbourne není zrovna nejlepší ani nejlevnější. Burwood campus je hodinu tramvají od centra města. Jako výměnný student máte nárok na slevu na dopravě, což velmi doporučuji ihned zařídit, rozdíl je velký. Je však potřeba potřebnou formu najít na školním Cloudu, na studijním oddělení vám řeknou, že sleva platí pouze pro bakalářské ročníky, což není pravda.
Je také potřeba si pěšky zajít do nejbližší prodejny pro Myki card, na kterou si pak nabijete peníze a můžete využít veřejné dopravy. Nic jako platba kartou v autobusech/tramvajích nebo SMS jízdenky tady nejsou.

Orientační cena dopravy:
V centru města je doprava zdarma.
Pokud budete dojíždět do Burwood, potřebujete zone 1+2.
Jedno pípnutí (2 hodiny) stojí $5.30, se slevou pak $2.65. Denní jízdné pro tyto zóny $10.60, se slevou $5.30.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Letenku jsem kupovala přes Turkish Airlines s nejvýhodnějším přestupem. Tip na levnou jízdenku viz výše.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Pokud bydlíte na kampusu, kolo není potřeba. Nedoporučila bych ani na něm cestovat do centra města. Veřejná doprava zde je a jezdí poměrně často.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Nic

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Univerzita po vás bude chtít konkrétně OSHC pojištění, které stálo cca 6500 korun na půl roku. Rovněž po vás toto budou chtít při vyřizování víza. Veškeré informace dostanete mailem od univerzity.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Ano, ale pouze online. S OSHC pojištěním máte 24/7 přístup k online lékaři, kterému přes videohovor zavoláte, popíšete problémy a on vám přes SMS pošle e-recept se kterým zajdete do nejbližší lékárny. S osobním vyšetřením zkušenost nemám. Univerzita má však na kampusu své lékaře a ordinaci, není tak potřeba chodit daleko. Vývají však velmi vytížení.

Pracoval/a jste během studia?:
Ano, pouze nárazové brigády.

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Se studentským vízem můžete pracovat maximálně 48 hodin za dva týdny.

Tipy na využití volného času:
Na kampusu je posilovna, rovněž jedno basketbalové a jedno multifunkční hřiště. Součástí kampusu je i velký park, kde se dá procházet/běhat.
Město je obrovské, spousta možností pro denní i vícedenní výlety. 3 hodiny jízdy autem lyžařský areál (samozřejmě pouze pro zimní období), hodina-hodina a půl cesty autobusem pláže.

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
10000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
5

Celkový počet měsíců:
5

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Fakultní stipendium, vlastní úspory

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
53500 CZK

a/ výše vstupního poplatku:
0 CZK

b/ výše školného:
0 CZK

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
53500 CZK

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
28500 CZK

a/ z toho ubytování:
18500 CZK

b/ z toho stravování:
5000 CZK

c/ cestování a volný čas:
5000 CZK

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Tyto ceny závisí od toho, jaké ubytovaná si vyberete, jak se budete stravovat (vlastní vaření levnější, restaurace výrazně dražší než u nás) a jak moc budete cestovat.

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
4

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
32

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Žádným

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
1

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
1

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Ne

Co doporučujete vzít si s sebou:
Hlavně léky, zimní bundu pokud zde jedete červen-září (ano, i v Melbourne může být -1 stupeň Celsia), adaptér do zásuvky

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Osobní přístup vyučujících, krásné moderní prostory fakult, vybavenost učeben, kvalita výuky, způsob vyučování

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Zbytečné zdržování se neustálým vysvětlováním, jak napsat kterou práci, jak vytvořit prezentaci apod. Na magisterském stupni jsou toto již jasné informace.

Další komentář:
Pokud budete bydlet na kampusu, o socializaci není nouze. Residential services pořádají několikrát týdně různé akce, na které se člověk může přes ubytovací portál přihlásit. Je zde například ranní procházka s kávou zdarma, večer deskových her, meditace, sporty, návštěva muzea, talentová soutěž... Rovněž všechny tyto akce zahrnují i jídlo zdarma, takže už jen kvůli tomu se zde vyplatí přijít.
Dalším tipem je organizace "With a mission," která co druhý týden (sobota) přijíždí na kampus a zdarma rozdává obrovské množství jídla, od čerstvého ovoce přes trvanlivé potraviny a mražená jídla až po čerstvé pečivo. Také nějaká drobná kosmetika a toaletní potřeby. Rozhodně toto studentům pomůže ušetřit za nákupy.
Pokud si uděláte malý průzkum, zjistíte i že různě po městě fungují různé organizace a akce, kde se dává jídlo zdarma, takže pokud se člověku chce a něco málo si vygooglí, může tak velmi výrazně ušetřit na jídle a zároveň se tak i seznámit s lidmi po celém městě.

Nestihla jsem zde napsat všechny tipy a triky pro pobyt na Deakin uni, kdyby někdo z vás měl případně další dotazy nebo se chtěl dozvědět více, vytvořila jsem zde menší návod na přežití v Austrálii. Hlavní je se nebát vyjet, stojí to za to!

https://docs.google.com/document/d/15JZaLnYMHslqQY2OeblJ9eT90hMKhOHxsjn5_f0J5YM/edit?usp=sharing