ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

National Chengchi University

Tchaj-wan 2023/2024 Partnerské univerzity

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Fakulta sociálních studií

Obor studia:
International Relations / Security and Strategic Studies

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Bakalářská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
jaro 2024

Doba pobytu (od-do):
2024-02-16 - 2024-06-21

Počet měsíců:
5

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
https://qrysub.nccu.edu.tw - na této stránce se dají vyhledat vyučované předměty v aktuálním semestru i do minulosti. Navíc se přes ní i dají zaregistrovat (zbytek přihlašování se ale dělá přes jinou stránku).
https://moltke.nccu.edu.tw/qrycourse/qryEngSub.jsp?selYS=1082 - další stránka se seznamem kurzů, ale nedají se přes ni přihlašovat.

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Motivační dopis, transcript of records, potvrzení studia, zdravotní prohlídka (tu je možno absolvovat i na Taiwanu), jazykový certifikát, vízum.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Pro pohodlné zařizování doporučuji 2 měsíce předem. Osobně jsem tolik času neměl a za zhruba měsíc jsem vyřídil vše, nicméně bylo to poměrně stresující.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
Stránky TECO: Vyplněná, vytisknutá a podepsaná žádost o víza.
Žádost o vízum se vyplňuje výhradně on-line na stránce: https://visawebapp.boca.gov.tw .

Pas platný alespoň dalších 6 mešíců ode dne vstupu
2 aktuální fotky pasového formátu (3,5 x 4,5cm)
Dokument ověřující účel cesty
Přijímací list instituce, pracovní povolení, zvací list, atd. (univerzita zasílá zároveň s potvrzením o přijetí)
Doklad o dostatečných finančních prostředcích pro pobyt na Tchaj-wanu (potvrzení o stipendiu, výpis z bankovního účtu (cca 40 tisíc bylo dostačující).
Rezervace letu prokazující odjezd ze země - bez zakoupeného zpětného letu v některých příkladech ani není možné na Taiwan odletět. Doporučuji si jej dopředu vyřídit a vyhnout se tak situaci, kdy jsem musel ve frontě na check-in narychlo kupovat letenku za nevýhodnou cenu.

Délka čekání na vízum:
Oficiálně 10 dní, v mém případě to byly zhruba 2 týdny.

Výše poplatku za udělení víza:
Návštěvní vízum, jeden vstup 1126,-
Návštěvní vízum, vícenásobný vstup 2253,- (CZK) - v případě multiple entry si dejte pozor na "enter before" datum. Možnost více vstupů totiž platí pouze po toto datum (v mém případě první 3 měsíce). Pokud následně opustíte Taiwan, dostanete pouze 90 denní turistické vízum.

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
ano

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Ano, dokonce bez změn LA není možné si zapsat předměty. V době přihlašování totiž ještě nebyly vypsány aktuální kurzy a tak jsem ty své musel vybírat na základě neaktuálních předmětů z minulého semestru. Není důvod se tím nijak stresovat, jak ze strany NCCU tak MUNI koordinátoři reagovali velice rychle a na změny v LA je bohatě času.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Proces přihlašování předmětů je celkem složitý, je potřeba si pohlídat termíny. Přihlašování totiž z nějakého důvodu probíhá ve čtyřech vlnách. Problém u populárních předmětů je nízká kapacita. V první vlně se mi povedlo přihlásit jen zhruba polovinu předmětů, zbytek se podařilo přihlásit až v druhé vlně, ale dost spolužáků muselo čekat až do začátku semestru a osobně poprosit učitele o manuální zapsání do jejich kurzů. Nicméně učitelé jsou velmi vstřícní a nakonec jsem neslyšel o nikom, kdo by měl nedostatek kreditů.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
ano

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
Jeden kredit na NCCU se rovná 2 ECTS. Předměty za 2 kredity trvají dvě vyučující hodiny, předměty za 3 kredity jsou o hodinu delší.

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Ve srovnání s mojí fakultou (FSS) je styl výuky lehce odlišný. Studenti dělají více prezentací, seminární práce jsou delší, naopak se píše méně testů. V některých předmětech je součástí známky aktivita při debatách během hodin.Na druhou stranu, učitelé jsou při hodnocení mimořádně vstřícní a osobně jsem neslyšel o nikom, kdo by nějaký předmět nezvládnul (pokud dodržoval povinnou docházku). Mimo jiné jsem také absolvoval part-time mandarin course, na který bylo potřeba se týdně připravovat zhruba dvě hodiny (primárně kvůli procvičování čínských znaků). Většina kurzů je dobře organizovaná s předem definovanými požadavky. S některými předměty pomáhají TA , kteří používají Line a aktivně zodpovídají veškeré dotazy studentů.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
Kvalita předmětů na NCCU je poměrně nekonzistentní, přičemž hlavním problémem je úroveň angličtiny vyučujících. Pokud má přednášející angličtinu na dobré úrovni, je radost na daný předmět chodit. Obsah výuky je velmi zajímavý, aktuální a relevantní. Nicméně někteří přednášející mají s angličtinou potíže (například nejsou schopni zodpovědět otázky studentů), což potom studenty demotivuje. Vzhledem k dobrému renomé univerzity na ni často přednáší zahraniční řečníci z nejprestižnějších světových univerzit, médií či vládních organizací, jejichž přednášky jsou velmi zajímavé a vždy mají dostatečný prostor na Q&A. Celkový dojem z NCCU je rozhodně pozitivní, nicméně pokud se vám v prvním týdnu zdá, že váš učitel pokulhává v angličtině, doporučuji tenhle předmět změnit co nejdříve. Ušetříte si hodně starostí s uzavíráním takových kurzů.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
Většina vyučujících využívá Moodle, zbylí pak zasílají studijní materiály na NCCU mail. V jazykových kurzech se používají učebnice, které se dají se slevou sehnat v místním knihkupectví. NCCU taky má facebookovou skupinu, kde se prodávají použité věci, co se mohou hodit (nejen učebnice ale třeba i matrace na koleje). Bohužel jsem se o ní dozvěděl příliš pozdě a nemám na ni odkaz, ale věřím, že může být nápomocná.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Z anglicky vyučovaných předmětů doporučuji kurz Asian Security Issues (1122_203802001). Doktor Wu má perfektní angličtinu, je velmi vstřícný ke studentům a záleží mu na debatě. Během kurzu se u nás vystřídalo téměř 10 zahraničních řečníků ze všemožných států a univerzit a prakticky žádná hodina nebyla nezajímavá nebo nepřínosná. Známka se zakládá na dvou prezentacích a seminárních pracích. Vzhledem k tomu, že je předmět otevřen pouze pro 15 studentů bakalářského a magisterského stupně, hodiny měly velmi osobní atmosféru (dr. Wu nám dokonce jednou objednal pizzu). Tématicky se kurz věnuje bezpečnostním otázkám o kterých na FSS nemáte šanci se moc dozvědět, ASI byl bezpochyby nejvíce obohacující kurz.

Nicméně rád bych všem srdečně doporučil Part-time Basic Mandarin Course (1122_088E01011) s učitelem 詹詠康 (Mr. Zhan). Osobně jsem před odletem čínsky neznal ani slovo a tento kurz je přizpůsoben absolutním začátečníkům. Ve třídě je pouze 8 lidí, což učiteli umožňuje věnovat všem dostatečnou pozornost. Čínština je v mluvené podobě překvapivě jednoduchá a fráze, které se v rámci kurzu naučíte, jsou velmi užitečné (zvlášť když ne každý na Taiwanu rozumí anglicky). Předmět není náročný a osobně jsem si tyto hodiny velmi užíval. A máloco vám dá takovou satisfakci, jako si objednat bubble tea v čínštině, stojí to za pokus!

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
Prakticky všichni učitelé poskytují materiály v elektronické podobě, tudíž není potřeba si půjčovat knížky v papírové formě. Pokud to je pro vás pohodlnější, není problém v knihovně najít vše co potřebujete. Kdybyste hledali něco na čtení ve volném čase, knihovna nabízí slušný výběr anglické beletrie.

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
V prostorách kolejí i fakult je Eduroam, který funguje podobně spolehlivě jako na MUNI. Doporučuji si zařídit 180 denní SIM kartu od Chungwa Telecom hned na letišti, která je levná a nikdy jsem neměl nejmenší problém s rychlostí dat. Notebook je potřeba stejně často jako na MUNI.

Možnosti tisku a kopírování:
V každé fakultní knihovně je tisk k dispozici za 1 NTD/stránka (cca 70 haléřů). Za tisk se platí EasyCard, která se používá i na MHD.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
Převážné na začátku semestru OIC organizovala několik výletů po Taipei a na začátku semestru probíhá série orientačních přednášek. Škola navíc nabízí buddy program.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
4

případně doplňte vlastními slovy:
Problémem pro integraci s místními studenty je jazyková bariéra, neboť se mnoho místních studentů stydí mluvit anglicky. Rozhodně ale jsou velmi přátelští a mezi těmi, kteří mluví anglicky, jsem si našel řadu kamarádů. Zahraniční studenti, kteří umí mluvit čínsky, pak často trávili víc času s místními než s ostatními cizinci. Škola navíc nabízí mnoho klubů, do kterých se každý může zapojit a v nich pak je velmi jednoduché se seznámit s místními studenty.

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Na školních kolejích pro studenty bakalářského stupně.

Cena ubytování – měsíčně:
81 EUR

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
V ceně jsou zahrnuté koleje, celá částka se platí na začátku semestru (platí se v hotovosti). Jedná se o nejlevnější variantu ubytování, jakou NCCU nabízí, čemuž odpovídá jejich kvalita. Navzdory tomu je vřele doporučuju, protože v nich také bydlí místní studenti, díky čemuž jsem vystoupil z „bubliny“ exchange students a spřátelil se s Taiwanci.

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Oproti kolejím pro studenty magisterského stupně a iHouse jsou koleje pro bakalářské studenty výrazně hůře vybavené. V jednom pokoji bydlí čtyři studenti, přičemž každý má svůj stolek, pár poliček, skříň a židli. Spí se na palandách, které mají velmi tvrdé matrace. Osobně jsem s nimi neměl problém, ale někteří studenti si ve školním convenience store na kolejích číslo 10 dokoupili druhou matraci. Na pokoji chybí přikrývka a polštář, ale také se dají dokoupit ve školním obchodě (cca. 450 korun). V pokoji je také větrák a klimatizace, pro kterou je ale třeba si koupit předplacenou kartu ve školním obchodě. Taiwan nepoužívá evropské zásuvky, doporučuji si dopředu sehnat kvalitní adaptér. Kuchyňka, sprchy a toalety jsou sdílené a adekvátně tomu čisté. I když koleje nejsou příliš pohodlné, minimum soukromí usnadňuje socializaci s ostatními a umožnily mi výrazně ušetřit a díky tomu více cestovat.

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Ubytování jsem zařizoval hned poté, co jsem byl vybrán univerzitou, cca dva měsíce před odletem. Celý proces se dá vyřídit online.

Jaké jsou možnosti stravování?:
Studenti, kteří bydlí na kolejích na horním kampusu mají k dispozici levnou menzu a dva obchody s potravinami, které jsou o něco levnější než ve zbytku Taipei. Menza je otevřená i přes víkend a jídla začínají na 35 korunách. Na dolním kampuse je velké množství restaurací všech možných druhů, které jsou většinou velmi levné. Doporučuji bubble tea z 政大茶店!

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Oproti ČR jsou výrazně levnější služby jako restaurace či kadeřnictví. Potraviny v obchodech jsou většinou levnější, s výjimkou mléčných výrobků a ovoce. Vzhledem k tomu jak, levné je se najíst v restauraci, jsem nemusel vůbec vařit.

Doprava do místa pobytu:
Cestou na Taiwan jsem letěl přímým letem z Vídně do Taipei, zpět jsem letěl přes Peking a Katar.

Orientační cena dopravy:
Celkem jsem za letenky zaplatil necelých 1000 euro.

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Letenku do Taipei jsem koupil za výhodnou cenu od China Airlines během Black Friday.

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Taipei má skvělou MHD, se kterou není problém se přes den dostat téměř kamkoliv. Bohužel po půlnoci přestává fungovat metro. Alternativou k MHD jsou levná sdílená kola YouBike. Doporučuji si zařídit EasyCard, která se dá sehnat v každém convenience store, ideálně studentskou variantu. Kromě funkce šalinkarty se s ní také dá platit v obchodech, často funguje lépe než evropské platební karty. EasyCard je platná po celém ostrově, nejen v Taipei. Jednorázová jízdenka v metru stojí cca 20 korun a v autobuse 10, přičemž s EasyCard jsou přestupy levnější. YouBike se cenově pohybuje zhruba kolem 5 korun za 15 minut.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Vízum a zdravotní prohlídku. Při odletu na Taiwan je nutné ukázat zpáteční letenku, bez které vás některé aerolinky nenechají odletět.

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Zařídil jsem si české cestovní pojištění za zhruba 7 tisíc korun. Určitě se ale dají sehnat i levnější varianty, nicméně jsem chtěl mít pokryté i cestování mimo Taiwan.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
Ne.

Pracoval/a jste během studia?:
Ne, moje vízum to neumožňovalo.

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
Bohužel nevím.

Tipy na využití volného času:
Škola nabízí spoustu volnočasových klubů od potápění přes jazzové lekce až po čajový klub. Kromě toho je na kampusu dobré zázemí pro různé sporty a v jeho okolí začíná spousta krásných hiků, které rozhodně stojí za to. Velmi blízko od univerzity se nachází Maokong, kde je spousta čajoven s místním čajem a krásným výhledem, ve kterých se dá strávit hezké odpoledne. Tip na čtvrteční večer je rozhodně Wave Club a AI club! V Taipei stojí za návštěvu National Palace Museum, Yingge district kvůli keramice, Elephant mountain na západ slunce anebo noční trhy na Raohe street.

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
80000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
4

Celkový počet měsíců:
5

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Vlastní úspory.

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
1040 CZK

a/ výše vstupního poplatku:
0 CZK

b/ výše školného:
0 CZK

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
0 CZK

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
20000 CZK

a/ z toho ubytování:
2045 CZK

b/ z toho stravování:
9300 CZK

c/ cestování a volný čas:
8655 CZK

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:
Tyto výdaje nezahrnují cenu letenek a cestovní pojištění (v mém případě zhruba 28 tisíc korun).

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
12

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
24

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
Ano

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
Žádným, vše proběhlo bez problémů.

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
1

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
1

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
Naštěstí ne, organizace pobytu ze strany jak NCCU tak MUNI je perfektně zvládnutá.

Co doporučujete vzít si s sebou:
Adaptér do místních zásuvek, a společenské hry pro dlouhé večery na kolejích.

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
NCCU je jednička v humanitních vědách na Taiwanu a ve spoustě předmětů se vyučující věnují těm nejaktuálnějším tématům, někdy se povinná četba skládá z novinových článků. Jako student mezinárodních vztahů jsem byl pozitivně překvapen, že místní vyučující věnují mnohem více pozornosti mezinárodnímu obchodu než na FSS. Univerzita také prakticky denně organizuje různé přednášky s velmi zajímavými zahraničními hosty a různé exkurze. V neposlední řadě má NCCU krásný a skvěle vybavený kampus!

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Úroveň angličtiny některých starších vyučujících a přílišná mírnost v hodnocení prací. Spíš bych ocenil, kdyby se větší důraz kladl na kvalitu prací, než na jejich kvantitu.

Další komentář:
Pokud se chystáte na Taiwan, stáhněte si Line. Tuhle sociální síť tam používá každý!

Mluvil jsem s mnoha lidmi, co byli na Erasmu či jiném studijním pobytu, ale žádná země nezněla zajímavěji, než co jsem zažil na Taiwanu, rozhodně ho zkuste!