ISOIS ▸ Závěrečné zprávy

Ak. rok:
Země:
Instituce:
Typ mobility:
Program:
Fakulta:
Úroveň studia:

National Taiwan University

Tchaj-wan 2023/2024 Fakultní smlouvy

Osobní data
Typ mobility:
studium

Fakulta na MU:
Právnická fakulta

Obor studia:
Law / Law

Úroveň studia v době pobytu v zahraničí:
Magisterská

Používaný jazyk:
angličtina

Letní/zimní škola?:
ne

Doba studia:
podzim 2023

Doba pobytu (od-do):
2023-08-23 - 2024-01-14

Počet měsíců:
4.5

Aktivita před výjezdem do zahraničí
Kde je možné získat informace o kurzech vyučovaných na zahraniční škole?:
Informace o kurzech vyučovaných na NTU lze zjistit na stránkách univerzity (https://nol.ntu.edu.tw/nol/coursesearch/index.php?lang=EN). Co se týče předmětů vyučovaných v angličtině, je potřeba počkat na vypsání konkrétních předmětů (z velké části blokových intenzivních kurzů), k čemuž dojde až před samotným začátkem semestru. Jedná se o předměty vyučované zahraničními lektory - v případě právnické fakulty se jednalo o řadu předmětů vyučovaných německými lektory. Velká část předmětů vyučovaných v angličtině se týkala mezinárodního práva, se zaměřením na právo EU, mezinárodní právo obchodu, právo ASEAN a právo WTO.

Které dokumenty jsou potřebné k přijetí na zahraniční vysokou školu?:
Zahraniční univerzita nevyžadovala žádné další dokumenty nad rámec požadavků MUNI.

Jak dlouho dopředu je třeba přijetí vyřizovat?:
Není potřeba přijetí vyřizovat dříve, než v souladu s výběrovým řízením MUNI.

Bylo potřeba vízum?:
ano

Potřebné podklady a doklady pro udělení víza:
Vízum je potřeba v souvislosti s délkou pobytu na Taiwanu. Teoreticky je možné využít i bezvízového vstupu (visa exception - 90 dní), a to v případě, že po uplynutí 90 dní Taiwan opustíte a následně se opět vrátíte. To není v rozporu ani s pravidly NTU, která výslovně povoluje pro studenty krátkodobých studijních pobytů, aby pro svůj pobyt využili bezvízový vstup.

Další možností je návštěvní vízum (visitor visa) na 180 dní, s možností single/multiple entry, pro které potřebujete doklad o přijetí zahraniční universitou (Admission Letter) a další dokumenty (zpáteční letenku - Taipeiská Hospodářská a Kulturní Kancelář nepožaduje), dokument potvrzující dostatek financí (doklad o udělení studendia) apod.

Vyplněná, vytisknutá a podepsaná žádost o víza.
Žádost o vízum se vyplňuje výhradně on-line na stránce: https://visawebapp.boca.gov.tw .

Seznam dokumentů (viz weboké stránky Kanceláře)
- Pas platný alespoň dalších 6 mešíců ode dne vstupu
- 2 aktuální fotky pasového formátu (3,5 x 4,5cm)
- Dokument ověřující účel cesty
- Přijímací list instituce, pracovní povolení, zvací list, atd.
- Doklad o dostatečných finančních prostředcích pro pobyt na Tchaj-wanu (potvrzení o stipendiu, výpis z bankovního účtu)
- Rezervace letu prokazující odjezd ze země

Délka čekání na vízum:
10 pracovních dnů (expresně 5 pracovních dnů)

Výše poplatku za udělení víza:
Single entry visitor visa 1126 Kč
Multiple entry visitor visa 2253 Kč

Studium
Měl/a jste před odjezdem podepsanou studijní dohodu (Learning Agreement)?:
ano

Pokud ne, v čem byl problém?:

Věděl/a jste před odjezdem, jak Vám kurzy budou na domovské fakultě uznány?:
NTU používá vlastní kreditový systém (11 NTU credits = 30 ECTS). Počítala jsem s tím, že absolvované předměty mi nebudou uznány v režimu "předmět za předmět".

Měnil/a jste během pobytu studijní smlouvu?:
Měnila jsem některé předměty, jelikož jsem si z kapacitních důvodů musela zapsat jiné. Zároveň jsem si zapsala celouniverzitní předmět, o kterém jsem před odjezdem nevěděla.

Kdy a jak probíhá registrace do kurzů? Jsou nějaká omezení? Možnost změny?:
Registrace probíhá několik dnů před začátkem semestru. Omezení jsou kapacitní. Jelikož jsem byla mezifakultním zahraničním studentem (na rozdíl od jiných celouniverzitních zahraničních studentů na NTU), měla jsem prioritu při zapisování předmětů v rámci právnické fakulty. Některé intenzivní kurzy byly zapisovány pomocí vygenerovaných kódů, které studenti obdrželi od garanta předmětu. Změna předmětů byla následně možná ještě přibližně první týden po začátku výuky. Zároveň bylo možné zrušit zápis jednoho vybraného předmětu ještě později.

Skládal/a jste na zahraniční škole zkoušky?:
Předměty byly ukončovány různým způsobem. Typicky bylo absolvování předmětu dáno splněním více předpokladů - splnění docházky, aktivita v hodině, vypracování týmového projektu/seminární práce, složení zkoušky. Zkoušky předmětů, které jsem absolvovala měly různou formu. Jednalo se většinou o písemné zkoušky s otevřenými otázkami, přičemž v některém případě byl dán větší rozsah pro odpovědi a možnost vypracování odpovědí až několik hodin/dní. V případě čínského jazyka se jednalo o zkoušku složenou z písemné a ústní části.

Používá škola systém ECTS?:
- vyberte možnost -

Pokud ne, uveďte, jakým způsobem byly tamní kredity na ECTS přepočítány:
NTU používá vlastní kreditový systém (11 NTU credits = 30 ECTS). Na základě LA byl přepočet 1 NTU credit = 3 ECTS.

Popište způsob výuky (teorie, praxe, projekty) a hodnocení studentů:
Způsob výuky byl poměrně různý. Předměty vyučované v angličtině na právnické fakultě byly určeny jak pro tamní studenty, tak pro zahraniční studenty. Výuka probíhala v seminárních skupinách, v počtu přibližně 15 - 25 studentů. Někteří vyučující pojali výuku spíše formou přednášky, kdy součástí podmínek absolvování předměty bylo mimo jiné vypracování seminární práce. V jiných případech byly hodiny i velice interaktivní, což spočívalo v přípravě a následné prezentaci skupinové práce. Vyučující také využívali interaktivní pomůcky, jako např. obdobu Kahootu. Většina vyučujících vyžadovala průběžnou přípravu na lekce, typicky formou nastudování poskytnutých textů/témat.

Kvalita výuky ve srovnání s domácí školou:
V prvé řadě bych velice kladně hodnotila úroveň anglicky vyučovaných předmětů, a to co se týče jazykové znalosti lektora, obsahu i poskytnutých materiálů. Zároveň jsem velmi ocenila, že většina intenzivních kurzů na právnické fakultě byla vyučována zahraničními lektory, přičemž někteří měli velice zajímavé profesní zkušenosti, např. v rámci institucí WTO. Odlišná byla samotná forma většiny předmětů, jelikož se jednalo o intenzivní kurzy, tedy kurzy vyučované 1-2 týdny, s lekcemi několik hodin každý den. Tento způsob mi přišel velmi užitečný i praktický, jelikož bylo možné soustředit se a studovat konkrétní látku poměrně intenzivně.

Jak jste získával/a studijní materiál?:
K dispozici byla řada interaktivních materiálů, v některých případech učebnice, jejichž autory byly vyučující, případně jiné volně dostupné materiály. Pouze v případě čínského jazyka byly povinným materiálem učebnice a pracovní sešity, které jsme si museli zakoupit.

Můžete doporučit nějaký zajímavý kurz/předmět/vyučujícího?:
Předměty se poměrně mění každý semestr, ale za zajímavý bych určitě označila "Taiwan Constitution in Context" a "Law of International Trade: ASEAN and EU Perspectives". Doporučila bych i "Chinese for International Students (1)".

Jaká je vybavenost školní knihovny?:
NTU má v rámci kampusu několik knihoven s velice dobrým zázemím. Hlavní knihovna je otevřena 24h denně. V knihovně je dostupné velké množství tištěných i elektronických zdrojů, zajímavostí může být opravdu velké množství německy psané literatury, především v rámci právnické fakulty (zaměřené na německé nebo mezinárodní právo).

Dostupnost počítačů, přístup na internet, úroveň potřebného softwaru, potřeba vlastního notebooku:
V rámci univerzity jsou k dispozici počítačové učebny. Vlastní notebook je ale určitě nezbytností v rámci výuky.

Možnosti tisku a kopírování:
V rámci kampusu je k dispozici počítačová učebna s tiskárnami (černobílé i barevné). Zároveň je možnost využít několika desítek stran tisku zdarma díky studentské kartičce. Kopírování a tisk je pak možný i v místních obchodech s potravinami.

Pořádá zahraniční škola/studentská organizace speciální akce pro výměnné studenty?:
ano

Jestliže ano, jaké?:
NTU má několik studentských klubů, které jsou přístupné i pro zahraniční studenty. Jedná se o sportovní kluby, debatní kroužky a různé další skupiny. Univerzita má dále tzv. program ICL určen zahraničním studentům, kteří se ve spolupráci s čínsky hovořícími studenty online účastní výuky na taiwanských základních školách. Jedná se tak o kulturní program, kdy dochází k propojení zahraničních studentů s místními dětmi.

Jak byste zhodnotil/a svoji integraci mezi místní studenty (hodnocení jako ve škole 1-5):
2

případně doplňte vlastními slovy:
Integrace mezi zahraniční studenty byla velmi dobrá, v případě místních studentů byl jediným problémem neznalost anglického jazyka studentů (a má dostatečná neznalost čínského jazyka).

Praktické otázky pobytu
Kde jste bydlel/a?:
Bydlela jsem na kolejích (Yuantong Dormitory) v pokoji pro 4 osoby. NTU primárně nabízí možnost studentského ubytování v rámci kampusu, které ale bylo prioritně pro jiné skupiny studentů. Velké množství výměnných studentů z Evropy (včetně mě) jsme tedy mohli využít druhé varianty kolejí mimo kampus. Jednalo se v porovnání s prvními kolejemi (i individuálně zajištěným ubytováním) jednoznačně o nejlevnější variantu ubytování. Koleje se nachází přibližně 40 min metrem/autobusem od kampusu, na kraji města. Obrovským pozitivem je ale právě cena, velká komunita zahraničních studentů, i klidnější okolí. Určitě doporučuji.

Cena ubytování – měsíčně:
130 EUR

Další poznámky k ceně ubytování (ohledně toho, co cena obsahuje):
Cena je přibližná, a zahrnuje také spotřebu elektřiny, která se hradila individuálně pomocí dobíjecích karet. Na začátku pobytu se hradila také vratná záloha (1 měsíc).

Popište vybavenost. Tipy pro další studenty – co by si měli sebou přivézt?:
Vybavení kolejí odpovídá ceně, nicméně na 1 semestr jde o zcela dostačující ubytování. Pokoje jsou bez výjimky pro 4 osoby. Každý má k dispozici patrovou postel, pod níž je psací stůl a skříň. Každý pokoj je vybaven samostatnou koupelnou (sprcha a toaleta). Každé patro budovy kolejí má vlastní "společenskou místnost" se stoly, televizí a nevybavenou kuchyňkou. Je k dispozici mikrovlnka, barel na studenou a horkou vodu a vařič. Je zde také pračka se sušičkou (na drobné).

Tipy aneb Co na těchto kolejích chybí:
- Jakékoliv nádobí
- Odpadkový koš na kolejích nenajdete
- Velmi omezená možnost čistících prostředků/potřeb na úklid
- Budovy na Taiwanu jsou velmi vlhké, takže doporučuji předcházet plísním
- Ložní prádlo/matrace (Lze získat na kolejích po odchozích studentech)

Jak a s jakým předstihem je třeba si zařídit ubytování?:
Co nejdříve po výzvě NTU. V případě individuálního ubytování doporučuji Airbnb, případně jsem slyšela dobré zkušenosti se službou http://www.myroomabroad.com/ .

Jaké jsou možnosti stravování?:
V rámci kampusu je opravdu dost možností k výběru, včetně "klasické" menzy, kde je cena podle váhy (cca 40-70 Kč). Na kampusu i poblíž pak najdete množství drobných obchodů, bister i pouličního občerstvení.

Jaké jsou orientační ceny potravin (porovnejte s cenami v ČR):
Na Taiwanu je možné stravovat se velice levně, cenově nejpříznivější jsou místní občerstvení, kde se ceny mohou pohybovat za hlavní jídlo přibližně mezi 30-80 Kč. Co se týče maloobchodních cen potravin, dražší položkou je zelenina i ovoce (cenově srovnatelné nebo mírně dražší než v ČR). Také mléčné výrobky, vejce a biopotraviny/zdravé potraviny jsou srovnatelné s cenami v ČR. Levnější jsou lokální potraviny a např. maso nebo tofu.

Doprava do místa pobytu:
Letecká doprava - využila jsem přímý let Vídeň - Taipei se společností EVA air. Zpáteční letenka zakoupená několik týdnů před odjezdem vyšla na přibližně 750 EUR.

Orientační cena dopravy:
750-900 EUR

Tipy pro zakoupení výhodné letenky/jízdenky/další doporučení:
Samozřejmě doporučuji hledat letenku co nejdříve, zpáteční letenka je většinou v případě těchto destinací výhodnější. Doporučuji také přímý let (cenově byl srovnatelný s jinými lety s více přestupy). Aerolinky pro tyto lety většinou nabízí 2 zavazadla (cca 23 kg + 23 kg). Letiště v Taipei je vzdálené asi 1,5 h od centra města, ale spojení je velmi pohodlné, pomocí speciální linky metra (přibližně 150 Kč).

Jaké jsou možnosti místní dopravy (MHD, kolo, pěšky, orientační ceny):
Taipei nabízí množství způsobů dopravy. Kromě několik linek metra je zde množství autobusových linek, které jsou však velmi závislé na poměrně hustém provozu. Skvělou služnou v Taipei (i jiných městech na Taiwanu) je U-bike. Jedná se o sdílená kola, která jsou velmi hustě rozmístěné po celém městě, a cena jedné jízdy vyjde do 20 Kč. Se studentskou kartičkou je možná sleva na MHD (zahrnující všechny typy dopravy) v ceně přibližně 800 Kč/měsíc. Jednorázová cena metra/autobusů se pohybuje v nižších řádech desítek Kč.

Mimo rušné centrum Taipei určitě doporučuji kolo. V Taipei navíc podél všech ramen řek najdete úžasné cyklostezky. Na Taiwanu je navíc poměrně velký komunita cyklistů (především silniční kola), takže lze sehnat poměrně levné kolo z druhé ruky.

Po Taiwanu doporučuji využít místní vlaky. Na Taiwanu jsou pomalejší (a výrazně levnější) lokální vlaky, dále i rychlostní vlak z Taipei do měst na jihu Taiwanu.

Jaké formality je třeba vyřídit po příjezdu, např. povolení k pobytu?:
Není třeba vyřídit jiné formality než běžné administrativní požadavky NTU.

Jakého jste použil/a zdravotního pojištění? (orientační cena, výhody, nevýhody, je nutno na univerzitě pořídit jiné než domácí (české) pojištění?):
Využila jsem roční ISIC cestovní pojištění (Uniqa) - 4 900 Kč.

Měl/a jste zkušenosti s lékařským ošetřením v zahraničí?:
NE

Pracoval/a jste během studia?:
NE

Jaké jsou podmínky pro práci/brigádu pro studenty z MU?:
-

Tipy na využití volného času:
- Obrovské možnosti sportovních aktivit
V rámci kampusu je sportoviště včetně tenisových a basketbalových kurtů, vnitřního a venkovního bazénu, běžeckého oválu a dalších. Taiwan je také skvělý pro cyklistiku i turistiku. Je zde velké množství národních parků. Taiwan má velké množství vrcholů hor nad 3 000m, a je zde možnost několika vysokohorských turistických treků - na některé je nezbytné dopředu získat povolení. Doporučuji také vyzkoušet surfování na Waiao pláži, která je přibližně 2h od Taipei.
- Night markety, karaoke a asijská kultura

Finanční podpora a náklady
Celkový grant od Centra zahraniční spolupráce:
80000 CZK

Měsíční stipendium v Kč:
20000 CZK

Počet podpořených měsíců:
4

Celkový počet měsíců:
4,5

Jakých dalších zdrojů jste využil/a k financování pobytu?:
Vlastní úspory

Pokud jste obdržel/a další stipendium, uveďte jaké a jeho výši v Kč:
-

 
Poplatky spojené s nástupem na univerzitu:
0 CZK

a/ výše vstupního poplatku:
0 CZK

b/ výše školného:
0 CZK

c/ výše ostatních poplatků (jakých):
0 CZK

 
Jaké byly Vaše průměrné měsíční výdaje?:
15000 CZK

a/ z toho ubytování:
3000 CZK

b/ z toho stravování:
4000 CZK

c/ cestování a volný čas:
8000 CZK

Jakékoli komentáře k průměrným měsíčním výdajům:

Uznání zahraničního studia domácí fakultou
Kolik jste během studia získal kreditů (v systému zahraniční školy)?:
10

Kolik ETCS kreditů bylo uznáno na MU?:
30?

Věděl/a jste předem, které kurzy Vám budou domácí fakultou uznány?:
NE

Jakým problémům jste musel/a v souvislosti s uznáním čelit?:
-

Celkové hodnocení
Posouzení osobního přínosu (1 = výborný):
1

Posouzení akademického přínosu (1 = výborný):
1

Ohodnoťte informace a podporu poskytnuté zahraniční školou (1 = výborný):
2

Setkal/a jste se s nějakými závažnými problémy během pobytu:
NE

Co doporučujete vzít si s sebou:
Adaptér, vybavení pro pobyt na kolejích, kopie dokladů

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě pozitivně:
Zajímavé předměty vyučované v angličtině, skvělé zázemí kampusu, pestrý výběr aktivit mimo výuku

Co Vás nejvíce překvapilo na partnerské univerzitě negativně:
Nic

Další komentář: