ISOIS ▸ Final reports

Ac. year:
Country:
Institution:
Mobility type:
Program:
Faculty:
Study level:

National Taiwan University

Taiwan 2022/2023 Partner universities

Personal data
Mobility type:
study

Faculty at MU:
Faculty of Social Studies

Field of study:
International Relations / International Relations

Level of study during period of placement:
Bachelor

Language used:
English

Summer/winter school?:
no

Period of studies:
autumn 2022

Period of placement (from-to):
2022-09-01 - 2022-12-23

Number of months:
4

Activities before my departure abroad
Where can information be found about courses taught at the foreign school?:
Na stránkách NTU, resp. v NTU Course Information System. Dobrým zdrojem inspirace jsou i závěrečné zprávy studentů MUNI :)

Which documents were needed for acceptance at the foreign university?:
Výpis známek, nominace od MUNI, scan pasu a další formuláře od zahraniční školy, které je nutno vyplnit online.

How far ahead did you have to organise your acceptance?:
Nejdůležitější je sledovat harmonogram CZS MUNI, po nominaci od MUNI už všechno běží samospádem. Sama jsem řešila přihlášku na pobyt od začátku podzimního semestru (deadline na její podání byl koncem prosince) a všechno zvládla v klidu. Nejdůležitější je včas požádat nějakého vyučujícího o doporučovací dopis a složit si jazykový certifikát (u nás velmi populární CAE/CPE NTU neakceptovala).

Did you need a visa?:
yes

Documents and materials needed for a visa:
Žádost o vízum (vyplňuje se online), 2 pasové fotografie, pas, dopis od školy s potvrzením výjezdu, doklad o finančních prostředcích (přiznané stipendium apod.), dokument tchaj-wanského MOE s mým Student List Number (kvůli COVID-19).

Length of wait for visa:
Dva týdny, případně je možné připlatit za expres vyřízení (otázka pár dnů).

Fee for the visa:
Záleží na druhu víza. Na Tchaj-wan jsem mířila v době covidových restrikcí, kdy byl vstup do země omezen jen na vybrané skupin cizinců se single-entry vízem (konkrétně jsem měla visitor visa - pobyt kratší než 180 dnů). Vízum mě stálo 1689 Kč, neboť jsem jej potřebovala získat co nejdříve (bylo vázáno na zisk Special Entry Permit) a platila za jeho rychlejší vyřízení. Původní cena byla 1126 Kč.

Za normální situace je možné požádat i o multiple-entry vízum. Další možností je vízum vůbec neřešit a jen z Tchaj-wanu počas semestru vycestovat (90-denní pobyt je bezvízový).

Studies
Did you have a Learning Agreement signed before your departure?:
- choose option -

If not, why not?:
Prvním problémem bylo pozdní zveřejnění předmětů vypsaných na nadcházející semestr (natož pak jejich registrace, tj. LA jsem vyplňovala tak trochu na náhodu). Druhým, závažnějším problémem bylo zřejmé přehlcení Office of International Affairs (OIA) na NTU. Během pobytu se mi celkem 3x měnil odpovědný koordinátor, prvně dokonce bez jakékoli komunikace ze strany zahraniční univerzity. Agendu výměných studentů z Evropy prakticky neměl kdo řešit. Strašně dlouho jsem tedy čekala na schválení mého LA. Je ovšem třeba uvést, že fyzicky na místě již probíhala komunikace s OIA bez problémů. Získání podpisu na Changes to LA bylo záležitostí pár minut. E-mailová komunikace se ke konci pobytu také zrychlila.

Before your departure did you know how your courses would be recognised by your home faculty?:
Ano. Mnou vybrané předměty, resp. jejich uznání, jsem konzultovala ještě před vyplněním LA s koordinátorkou pro stáže a studijní pobyty Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií. V tomto ohledu vše proběhlo rychle a bez problémů.

During your stay did you change your Learning Agreement?:
Ano, některé mnou vybrané předměty měly velmi omezenou kapacitu.

When and how did course registration take place? Are there any restrictions? Possibilities of making changes?:
Registrace probíhala v (pod)zimním semestru 2022/2023 od poloviny srpna do poloviny září: 1. „Course Selection Period“ (v polovině srpna), 2. „Course Selection Period“ (konec srpna), 3. „Add&Drop Period“ (první polovina září). Student si volí předměty a kontroluje výsledky registrace přes Course Selection System (nikoli v NTU COOL, což je něco jako náš IS). Na první pohled působí celý systém dost složitě a překombinovaně, nicméně vše bylo dobře vysvětleno a proběhlo bez problémů. Registrace (náš zápis) předmětů v obou "Course Selection Period" probíhá automaticky. Předměty se registrují dle kapacity a preferencí, které student daným předmětům udává (pre-registrace: navolím is předměty a seřadím dle preferencí). Typicky se však zaregistruje předmětů jen pár a klíčová je „Add&Drop Period“, ve které je nutno kontaktovat přímo vyučující (stačilo i přes e-mail) s prosbou o místo v kurzu. Vyučující obvykle poskytují omezenému počtu studentů kód, který je poté nutno vložit do Course Selection System a tím si předmět zaregistrovat.

Výše popsané neplatí pro registraci kurzů čínštiny. Jejich registrace probíhá automaticky (po vyjádření zájmu o účast) a víceméně podléhá dosavadní znalosti jazyka.

Did you take any examinations at the foreign school?:
Ano.

Does the school use the ECTS system?:
- choose option -

If not then explain how the credits there were recalculated into ECTS:
1 kredit z NTU=2 ECTS

Describe the teaching methods (theory, practical and projects) and assessment of students:
Liší se předmět od předmětu. Velkokapacitní předměty probíhaly formou klasických přednášek bez povinné účasti (pro doznívající covidová opatření vyučující přednášky také nahrávali) a byly většinou ukončeny odevzdáním eseje/seminárky (žádné biflování). V průběhu semestru bylo zároveň nutno odevzdat další eseje/skupinové práce/seminárky.

Pouze u jednoho předmětu byla hodnocena i moje aktivita v průběhu hodin. Nejintenzivnější domácí přípravu vyžadovaly hodiny čínštiny.

Quality of teaching in comparison with home school:
Kvalita „oborových předmětů“ vyučovaných v anglickém jazyce mi bohužel přišla o něco nižší, stejně tak očekávání na studenty kladené. Největší mínus vidím v nedostatečné, někdy vysloveně absentující zpětné vazbě od vyučujících.

Velmi spokojená jsem byla s kvalitou výuky čínštiny.

How did you receive study materials?:
Drtivá většina materiálů byla dostupná na NTU COOL. K vypracování esejí/závěrečných prací jsem využívala materiálů dostupných v knihovně/online databázích. Učebnici jsem si musela koupit pouze na čínštinu (vyplatí se dát na doporučení a koupit se slevou přímo na NTU, nikoli v náhodném knihkupectví).

Can you recommend an interesting course/subject/teacher?:
Mohu doporučit lehce netradiční „kurz“ International Companions for Learning, ve kterém se zahraniční student (za pomoci studenta „domácího") stává na pár měsíců partnerem dětí z vybrané tchaj-wanské školy (přes Skype), kterou pak má v průběhu semestru možnost navštívit. Jde o fajn kulturní výměnu, člověk má navíc možnost podívat se do různých koutů země (je možno zapsat se na více výletů) a poznat ji z tak trochu jiné stránky.

Nadšená jsem byla z kurzů čínštiny, nicméně je třeba počítat s jejich vysokou časovou náročnostní a v případě Enhancing Chinese Course také neadekvátním kreditovým ohodnocením (kurz byl v mnohém obtížnější než General Chinese Course).

Užila jsem si předmět Ten Lessons of Life Praxis in Literature, které byl pro mě osobně nejlepším prostředkem k navázání kontaktů s místními studenty (kurz byl cíleně „namixován“ - 10 domácích a 10 zahraničních studentů).

Obecně jsou mezi výměnnými studenty populární „Exploring Taiwan“ předměty.

How well is the school library equipped?:
Velmi dobrá. Mohu doporučit jak Main Library, tak novou Koo Chen-Fu Memorial Library (sociální vědy).

Availability of computers, internet access, level of software needed, requirements on notebook:
Vlastní notebook je nutnost. Pro připojení k internetu je nutno zaplatit v rámci registrace na začátku semestru symbolický manipulační poplatek.

Options from printing and copying:
Osobně jsem tiskla materiály jen minimálně, a proto využívala 7-Eleven tiskárny (dostupné prakticky v každé jejich prodejně). Zkušenosti s tiskem v knihovně nemám.

Does the foreign school/student organisation arrange special events for exchange students?:
yes

If yes then what?:
Orientační týden a další rozličné aktivity, o kterých jsou studenti dopředu informováni e-mailem.

How would you assess your integration with the local students (evaluation like in school from 1 to 5 with 1 as highest):
3

or describe in your own words:

Practical questions on your placement
Where did you live?:
Bydlela jsem v soukromém pokoji v Nové Tchaj-peji (Zhonghe District). Původně jsem mířila na koleje, nicméně pro doznívající covidová opatření nebyl dostatek míst.

Cost of accommodation - monthly:
430 EUR

Additional comments to the price of accommodation (as to what the price includes):
Cena zahrnovala soukromý pokoj, kuchyňku (priváty často žádnou kuchyň nemají), poplatek za služby a energie (AC).

Describe the equipment. Tips for future students – what should they bring with them?:
Je nutno přivést si alespoň jeden adaptér, další je možné dokoupit za pár NTD na místě (50NTD apod.). Doporučuji dvojvidlicový, trojvidlicové pasují jen někdě.
Zvláště v Tchaj-peji se dá pořídit takřka všechno, jen je občas nutno počít s vyšší cenou.

How and how far ahead should accommodation be organised?:
Čím dříve, tím lépe. Doporučuji např. sledovat facebookovou skupinu "Looking for Roommates or Apartments in Taipei and Taiwan". Žádost o ubytování na kolejích se podává dle harmonogramu zahraniční školy.

What are the catering options?:
Na kampusu NTU je celá řada kantýn, obchodů, bister, kaváren a restaurací. Některé z nich jsou otevřené od rána do oběda, některé naopak v intervalu oběd-večeře. Obchod vedle hlavní univerzitní knihovny jede 24/7, což jsem během pobytu dost ocenila :).
V blízkém okolí univerzity se nachází night market. Nelze čekat nic extra zdravého, nicméně chutné místní jídlo rozhodně je. Za sebe můžu doporučit poke bowls prodejny, kterých je v blízkosti NTU hned několik a které jsou mezi místními i zahraničními studenty velmi populární.

What are the rough costs of groceries (compare with Czech prices):
Obecně se očekává, že se člověk (bez ohledu na věk) stravuje "venku". Vařit pro jednoho se většinou vůbec nevyplatí, což bych také označila za největší "kulturní šok". Cena potravin v supermarketech je vyšší než v ČR, výrazně dražší jsou mléčné výrobky a pečivo. Půl roku jsem se de facto stravovala v restauracích, pouličních bistrech a kavárnách.

Příjemně mě překvapila cena kávy, která je – zvláště ve studenty vyhledáváné Louise (místní obdoba Starbucks) – velmi příjemná (na kampusu navíc dostanete se studentským ID ve všech obchodech/restauracích slevu). Levné jsou také různé obdoby bubble tea.

Transport to location of placement:
Cestu tam jsem absolvovala s Turkish Airlines. Letěla jsem z Prahy, s jedním přestupem v Istanbulu. Pro zpátečné cestu jsem zvolila přímý let Taipei-Vídeň s Eva Air a pak railjet do Prahy. Na Tchaj-wan však léta celá řada společností (momentálně je také v řešení přímá linka Praha-Taipei).

Osobně budu v budoucnu volit cestu s jedním přestupem. Více jak 14 hodin v letadle na jeden zátach bylo dost na hraně.

Rough prices for transportation:
Tam a zpět mě cesta vyšla na 32 000 CZK.

Tips for purchasing cheap tickets and other recommendations:
Doporučuji nekupovat na poslední chvíli. Některé letecké společnosti (EvaAir, China Airlines) poskytují v ceně economy letenky přepravu dvou odbavených zavazadel, což byl ostatně důvod proč jsem zpět letěla s EvaAir (a nikoli s Turkish Airlines).

What are the local transport options (public transport, cycling, on foot, rough prices):
Po Tchaj-peji jsem se přepravovala městskou dopravou (hlavně MRT), na kole a pěšky. Je nutné se připravit na všudypřítomnost skůtrů a částečnou absenci klasických chodníků. Doprava na kole je většinou bez problémů, v širším okolí univerzity jsou bezpečné, oddělené cyklostezky. Pro představu: bydlela jsem v Nové Tchaj-peji (cca 9km od univerzity) a na kole bez problémů do školy dojížděla (když dovolilo počasí).

MHD je dražší. Peníze jsem si pravidelně dobíjela na EasyCard, kterou není nutno kupovat - je automaticky součástí studentské ID kartičky. EasyCard je možno použít také při platbě za regionální vlakovou dopravu či v obchodech typu 7-Eleven. Měsíčně mě doprava přišla na cca 1000 NTD (na začátku každého měsíce však člověk obdrží cashback - dle frekvence jízd apod.).

What kind of formalities have to be arranged before arrival, for example residence permit?:
Na Tchaj-wan jsem mířila v době doznívajících covidových opatření, takže má vstupní situace byla vysoce specifická (nutnost karantény v hotelu, přihlášení na místní hygienu a nahlašování zdravotního stavu, povinná koupě SIMky už na letišti apod.).

Vízum jsem měla na 180 dnů, v tomto ohledu jsem od vstup do země nic řešit nemusela. Řada zahraničních studentů měla pouze 90-denní vízum, které si museli během pobytu prodlužovat.

What health insurance did you use? (rough price, advantages, disadvantages, is it necessary to arrange insurance at the university other than your home (Czech) insurance?):
Zdravotní pojištění bylo nutno pořídit ještě před odjezdem, v ČR. Sama jsem zvolila roční pojištění spojené s ISIC průkazem, které vycházelo nejlevněji a bylo bez problémů NTU akceptováno.

Did you have any experience with medical treatment abroad?:
Naštěstí ne.

Did you work during your studies?:
Nikoli.

What are the conditions for working for MU students?:
Špatné - ze zákona to není umožněno.

Tips for free-time activities:
Každý si musí najít to svoje. Doporučuji zaregistrovat se na řadu výletů pod hlavičkou International Companions for Learning, připojit se k nějakému z univerzitních studentských klubů (ne vždy je nutné umět mandarínsky), využívat sportoviště na kampusu (posilovna, bazény, atletický ovál..) a nebát se objevovat po svých :).

Financial support and expenses
Total grant from Centre for International Cooperation:
80000 CZK

Monthly grant in CZK:
20000 CZK

Number of supported months:
4

Total number of months:
5 (Oficiální ukončení semestru úplně neodpovídalo faktickému ukončení studia - toto by do budoucna neměl být problém. Podzimní semestr 2022/2023 byl první oficiálně zkrácený a někteří vyučující tak, trošku nepochopitelně, ještě neupravili své sylaby. Byť jsme oficiálně končili 23.12., ještě v lednu jsem odevzdávala seminárku apod.)

What other sources did you make use of to finance your placement?:
Sirotčí důchod, podpora od rodiny.

If you received another grant, state which and how much in CZK:

 
Total fees associated with enrolment at the university:
20400 TWD

a/ amount of enrolment fee:
0 TWD

b/ amount of tuition fees:
0 TWD

c/ amount of other fees (which):
20400 TWD

 
What was your average monthly expenditure?:
30000 TWD

a/ of which for accommodation:
14000 TWD

b/ of which for catering:
7000 TWD

c/ travel and recreation:
9000 TWD

Any comments to the average monthly expenditure:
Měsíční výdaje závisí na způsobu trávení volného času (alkohol je údajně velmi drahý; sportoviště na kampusu vs. soukromé sportoviště), stravovacích návycích (ochota stravovat se „venku" a vzdání se mléčných výrobků sniží náklady) a dostupnosti ubytování na kolejích (výrazně levnější než privát).

Moje poplatky spojené s nástupem na univerzitu byly velmi vysoké, neboť jsem si musela platit karanténní hotel (20 000TWD).

Recognition of foreign studies at the home faculty
How many credits did you gain during your studies (in the system of the foreign school)?:
15

How many ECTS credits were recognised at MU?:
30

Did you know in advance which of your courses would be recognised by your home faculty?:
Ano.

What problems did you have with recognition?:
Žádným, administrativa na MUNI je v tomto ohledu dostatečně efektivní. Doporučuji nicméně vytisknout si výpis známek ještě fyzicky na místě (automaty jsou na kampusu), elektronická verze výpisu přijde velmi pozdě (v době, kdy už musí být kredity ze zahraniční univerzity dávno schválené a člověk zapsaný do nového semestru).

Overall assessment
Assessment of personal benefit (1 = excellent):
1

Assessment of academic benefit (1 = excellent):
2

Evaluate the information and support provided by the foreign school (1 = excellent):
3

Did you encounter any serious problems during your stay:
Nikoli, samotný pobyt probíhal bez problémů. Nejhorší nakonec bylo vypořádat se se všudypřítomnými komáry.

What would you recommend to take with you:
Adaptér, dostatek kvalitního kondicionéru, opalovací krém (na deodorant ale můžete prakticky rezignovat - stejně bude k ničemu), sandály (nikoli kožené; dost prští - vyplatí se dovézt si dva páry), teplou mikinu/svetr/bundu (byť ještě v listopadu bylo přes 30°C, od poloviny prosince jsem pořád někde mrzla - v budovách se netopí, všude je vlhko a i v zimě se větrá).

What most surprised you at the partner university in a positive way:
Opravdu krásný a skvěle vybavený kampus, který je oázou klidu v centru jinak velmi rušného velkoměsta.

What most surprised you at the partner university in a negative way:
Tchaj-wanská byrokracie, která si v ničem nezadá s tou českou.

Further comments: