ISOIS ▸ Final reports

Ac. year:
Country:
Institution:
Mobility type:
Program:
Faculty:
Study level:

Deakin University

Australia 2024/2025 Partner universities

Personal data
Mobility type:
Study

Faculty at MU:
Faculty of Social Studies

Field of study:
International Relations / International Relations

Level of study during period of placement:
Master

Language used:
English

Summer/winter school?:
no

Period of studies:
autumn 2024

Period of placement (from-to):
2024-06-26 - 2024-11-30

Number of months:
5

Activities before my departure abroad
Where can information be found about courses taught at the foreign school?:
Na stránkách Deakin university

Which documents were needed for acceptance at the foreign university?:
- Jazykový certifikát (ne starší než 2 roky)
- Motivační dopis
- CV

How far ahead did you have to organise your acceptance?:
Od okamžiku nominace domácí univerzitou. Záleží také, jak rychle zahraniční univerzita odpovídá. Já měla to štěstí, že jsem odpovědi na maily dostala prakticky ihned, ne všude to tak ale může být. Je lepší vše vyřídit s předstihem, hlavně vízum (velmi zdlouhavý proces), aby bylo před odletem vše v pořádku.

Did you need a visa?:
yes

Documents and materials needed for a visa:
Já jsem zvolila studentské vízum, pro jiné víza se však potřebné dokumenty mohou lišit.
- OSHC pojištění
- Confirmation of Enrolment (od zahraniční univerzity)
- Sken pasu
- Letter of Geunine student (dopis sepsaný ve wordu o tom, jak jste skvělý student, jak vám zahraniční škola pomůže v budoucí kariéře, ale hlavně zmínit to, že to je jen výměnný program a že se určitě chcete vrátit do své země dostudovat svou univerzitu a najít si ve své zemi práci)

Length of wait for visa:
Já osobně jsem vízum dostala během 4 minut, ale čekací doba může být i dva měsíce, je proto potřeba vyřídit s předstihem a pečlivě zkontrolovat všechny dokumenty

Fee for the visa:
Já jsem za studentské vízum platila 710 AUD (cca 12 tisíc korun), v červenci 2024 se však ceny zvedly na 1600 AUD (přes 24 tisíc korun)

Studies
Did you have a Learning Agreement signed before your departure?:
yes

If not, why not?:

Before your departure did you know how your courses would be recognised by your home faculty?:
Ano

During your stay did you change your Learning Agreement?:
Ne

When and how did course registration take place? Are there any restrictions? Possibilities of making changes?:
Registrace do kurzů probíhá přes stránky a systém zahraniční univerzity ani ne měsíc před začátkem semestru. Pravidlem pro zahraniční výměnné studenty bylo zapsat si 3 on-campus předměty a jeden online (bylo tomu tedy aspoň během mého semestru). Změna byla možná po prvním zápisu, během semestru to je možné snad během prvního týdne, nejsem si ale zcela jistá.

Did you take any examinations at the foreign school?:
Ne, každý předmět měl spoustu esejí a různých úkolů během semestru. Dílčí známky se pak sloučily v jednu konečnou známku. Bylo to však u mého oboru (mezinárodní vztahy), některé jiné obory závěrečné zkoušky měly.

Does the school use the ECTS system?:
no

If not then explain how the credits there were recalculated into ECTS:
1 unit je 8 ECTS

Describe the teaching methods (theory, practical and projects) and assessment of students:
Výuka je velmi odlišná od té naší. Na mém oboru bylo ve třídě maximálně 20 studentů, je to tedy více osobnější. Přístup učitelů je rovněž velmi osobní, většina z nich se pokusí zapamatovat vaše jméno a některým učitelům jsme mohli tykat.
Každý předmět byl následován seminářem (tedy hodina výuky + hodina seminář s 10minutovou pauzou mezi těmito bloky). Semináře byly vedeny jako diskuze, přičemž u některých předmětů byly předem dané otázky, v jiných jsme diskutovali více spontánně.
Co se týče formy předmětů, je to také velmi odlišné od Masarykovy univerzity. Během semestru mají studenti různé množství úkolů, jako třeba eseje, skupinové práce, prezentace nebo jiné formy textů. Některé z nich mají velmi vysokou váhu (40-50 %). Dílčí známky se pak shrnou v jednu závěrečnou známku. U mého oboru nebyly žádné závěrečné zkoušky.
Hodnocení esejí apod. je mnohem detailnější, než na jaké jsem zvyklá od profesorů na MU. Bylo to na úrovni opravy bakalářské práce. Většina profesorů vám zvýrazní dané pasáže v dokumentu a přidají k tomu svůj komentář, ať už pozitivní či negativní a následně sepíšou celkový dojem z dané práce. Jeden z profesorů dokonce nahrával personalizované audio hodnocení. Někteří byli přísnější, někteří mírnější.

Quality of teaching in comparison with home school:
Kvalita výuky byla srovnatelná. V některých věcech převyšuje Muni, někde zase Deakin. U zahraniční univerzity jsem rozhodně ocenila detailní a personalizované hodnocení esejí, ze kterého mi bylo jasné, co pro příště zlepšit. Semináře jsou zde rovněž více založeny na diskuzích, které jsou dle mého názoru velmi přínosné ať už je to rozmanitostí původu studentů či možnosti mluvit o aktuálních tématech.
Na druhou stranu se zde až zbytečně dlouho věnují vysvětlování toho, jak napsat esej, jak vytvořit prezentaci apod. Pro některé studenty jsou různé formy textů nové, tak to ocení, ale pro jiné je to jasné a je to tak velmi zdlouhavé.

How did you receive study materials?:
Veškerá potřebna literatura je dostupná na univerzitním portále, přehledně seřazena. Rovněž je naprosto podobně vysvětleno, co se od vás během semestru očekává (sylabus), co se bude ve kterém týdnu rozebírat (včetně komentáře vyučujícího) a co přesně se bude hodnotit u eseje apod.
Pro psaní esejí jsem kromě povinných textů využívala také online zdroje jako Jstor či knihovnu Muni, nebo jsem navštívila místní univerzitní knihovnu, která je bohatě vybavena.

Can you recommend an interesting course/subject/teacher?:
Všechny předměty byly velmi zajímavé. Nejpřínosnějším pro mne však byl Security and Strategy (AIR748) s Dr N.A.J. Taylorem, jehož CV je snem snad každého studenta mezinárodních vztahů.

How well is the school library equipped?:
Velmi kvalitní. Veškerá potřebná literatura, tiskárna, kopírka, počítače, spousta prostoru pro studium včetně tichého patra. Možnost rezervace studijních buněk. Hned vedle kavárny.

Availability of computers, internet access, level of software needed, requirements on notebook:
Počítače jsou dostupné jak v knihovně, tak na kampusu. K výuce byl rozhodně potřeba vlastní notebook. Systém vhodný jak pro Microsoft, tak pro Mac. Zda si lze notebook půjčit přes univerzitu nevím, předpokládám však, že ano. Wifi je po celém kampusu včetně ubytování. Je zde jak místní Deakin wifi, tak i Eduroam, který jsem využívala po celou dobu bez problémů.

Options from printing and copying:
Jak v knihovně, tak na kampusu.

Does the foreign school/student organisation arrange special events for exchange students?:
yes

If yes then what?:
Úvodní informativní setkání, a pár dalších akcí v průběhu semestru.

How would you assess your integration with the local students (evaluation like in school from 1 to 5 with 1 as highest):
1

or describe in your own words:
Pomocí seminářů, skupinových prací i malého množství studentů na přednáškách byla vzájemná interakce velmi intenzivní

Practical questions on your placement
Where did you live?:
Burwood campus

Cost of accommodation - monthly:
715 EUR

Additional comments to the price of accommodation (as to what the price includes):
V ceně jsou energie i úklid společných prostor 2x týdně

Describe the equipment. Tips for future students – what should they bring with them?:
K dispozici nejsou jak lůžkoviny, tak kuchyňské potřeby. Doporučuji však zajít do nejbližšího Kmart, kde je člověk schopen sehnat všechno velmi levně, není tak potřeba plnit kufr povlečením. Je k dispozici nástěnka, dostatečné množství zásuvek i úložných prostorů. Každý pokoj má rovněž topení i stropní ventilátor.

How and how far ahead should accommodation be organised?:
Již při prvotním přihlašování na univerzitu jsem si vybírala, zda chci bydlet na kampusu či mimo. Následně ani ne měsíc před začátkem pobytu přišel mail s pokyny pro výběr ubytování. Možnosti:
- pokoj ve sdíleném bytě pro dvě osoby stejného pohlaví
- pokoj ve sdíleném bytě pro 4 nebo 6 lidí
- pokoj v domě pro 10 lidí
Pří výběru se vás také ptají na spoustu otázek jako třeba zda preferujete bydlet v tichém prostředí, LGBT friendly, udržitelném apod.
Koupelny i kuchyň jsou vždy sdílené.

What are the catering options?:
Vlastní vaření či saláty / bagety / další obědy v kavárnách. Ceny však příliš studentské nejsou, nic jako Menzu tady nečekejte.

What are the rough costs of groceries (compare with Czech prices):
Potraviny jsou zde o něco dražší, velmi se to liší v závislosti na produktu. Například sýry tady jsou extrémně drahé (i obyčejný jako eidam), masné výrobky rovněž. Okurka tady stojí cca 47 korun. Naopak je třeba využít cen exotického ovoce, které je zde levnější než u nás. Nejlevněji se dá nakoupit v Aldi, které však nemá tak velký sortiment. Následuje Coles a pak Woolworths.

Transport to location of placement:
Dopravu z letiště zdarma zařídila univerzita, je třeba rezervovat předem, vše vám pošlou mailem.
Doprava po Melbourne není zrovna nejlepší ani nejlevnější. Burwood campus je hodinu tramvají od centra města. Jako výměnný student máte nárok na slevu na dopravě, což velmi doporučuji ihned zařídit, rozdíl je velký. Je však potřeba potřebnou formu najít na školním Cloudu, na studijním oddělení vám řeknou, že sleva platí pouze pro bakalářské ročníky, což není pravda.
Je také potřeba si pěšky zajít do nejbližší prodejny pro Myki card, na kterou si pak nabijete peníze a můžete využít veřejné dopravy. Nic jako platba kartou v autobusech/tramvajích nebo SMS jízdenky tady nejsou.

Rough prices for transportation:
V centru města je doprava zdarma.
Pokud budete dojíždět do Burwood, potřebujete zone 1+2.
Jedno pípnutí (2 hodiny) stojí $5.30, se slevou pak $2.65. Denní jízdné pro tyto zóny $10.60, se slevou $5.30.

Tips for purchasing cheap tickets and other recommendations:
Letenku jsem kupovala přes Turkish Airlines s nejvýhodnějším přestupem. Tip na levnou jízdenku viz výše.

What are the local transport options (public transport, cycling, on foot, rough prices):
Pokud bydlíte na kampusu, kolo není potřeba. Nedoporučila bych ani na něm cestovat do centra města. Veřejná doprava zde je a jezdí poměrně často.

What kind of formalities have to be arranged before arrival, for example residence permit?:
Nic

What health insurance did you use? (rough price, advantages, disadvantages, is it necessary to arrange insurance at the university other than your home (Czech) insurance?):
Univerzita po vás bude chtít konkrétně OSHC pojištění, které stálo cca 6500 korun na půl roku. Rovněž po vás toto budou chtít při vyřizování víza. Veškeré informace dostanete mailem od univerzity.

Did you have any experience with medical treatment abroad?:
Ano, ale pouze online. S OSHC pojištěním máte 24/7 přístup k online lékaři, kterému přes videohovor zavoláte, popíšete problémy a on vám přes SMS pošle e-recept se kterým zajdete do nejbližší lékárny. S osobním vyšetřením zkušenost nemám. Univerzita má však na kampusu své lékaře a ordinaci, není tak potřeba chodit daleko. Vývají však velmi vytížení.

Did you work during your studies?:
Ano, pouze nárazové brigády.

What are the conditions for working for MU students?:
Se studentským vízem můžete pracovat maximálně 48 hodin za dva týdny.

Tips for free-time activities:
Na kampusu je posilovna, rovněž jedno basketbalové a jedno multifunkční hřiště. Součástí kampusu je i velký park, kde se dá procházet/běhat.
Město je obrovské, spousta možností pro denní i vícedenní výlety. 3 hodiny jízdy autem lyžařský areál (samozřejmě pouze pro zimní období), hodina-hodina a půl cesty autobusem pláže.

Financial support and expenses
Total grant from Centre for International Cooperation:
10000 CZK

Monthly grant in CZK:
20000 CZK

Number of supported months:
5

Total number of months:
5

What other sources did you make use of to finance your placement?:
Fakultní stipendium, vlastní úspory

If you received another grant, state which and how much in CZK:

 
Total fees associated with enrolment at the university:
53500 CZK

a/ amount of enrolment fee:
0 CZK

b/ amount of tuition fees:
0 CZK

c/ amount of other fees (which):
53500 CZK

 
What was your average monthly expenditure?:
28500 CZK

a/ of which for accommodation:
18500 CZK

b/ of which for catering:
5000 CZK

c/ travel and recreation:
5000 CZK

Any comments to the average monthly expenditure:
Tyto ceny závisí od toho, jaké ubytovaná si vyberete, jak se budete stravovat (vlastní vaření levnější, restaurace výrazně dražší než u nás) a jak moc budete cestovat.

Recognition of foreign studies at the home faculty
How many credits did you gain during your studies (in the system of the foreign school)?:
4

How many ECTS credits were recognised at MU?:
32

Did you know in advance which of your courses would be recognised by your home faculty?:
Ano

What problems did you have with recognition?:
Žádným

Overall assessment
Assessment of personal benefit (1 = excellent):
1

Assessment of academic benefit (1 = excellent):
1

Evaluate the information and support provided by the foreign school (1 = excellent):
1

Did you encounter any serious problems during your stay:
Ne

What would you recommend to take with you:
Hlavně léky, zimní bundu pokud zde jedete červen-září (ano, i v Melbourne může být -1 stupeň Celsia), adaptér do zásuvky

What most surprised you at the partner university in a positive way:
Osobní přístup vyučujících, krásné moderní prostory fakult, vybavenost učeben, kvalita výuky, způsob vyučování

What most surprised you at the partner university in a negative way:
Zbytečné zdržování se neustálým vysvětlováním, jak napsat kterou práci, jak vytvořit prezentaci apod. Na magisterském stupni jsou toto již jasné informace.

Further comments:
Pokud budete bydlet na kampusu, o socializaci není nouze. Residential services pořádají několikrát týdně různé akce, na které se člověk může přes ubytovací portál přihlásit. Je zde například ranní procházka s kávou zdarma, večer deskových her, meditace, sporty, návštěva muzea, talentová soutěž... Rovněž všechny tyto akce zahrnují i jídlo zdarma, takže už jen kvůli tomu se zde vyplatí přijít.
Dalším tipem je organizace "With a mission," která co druhý týden (sobota) přijíždí na kampus a zdarma rozdává obrovské množství jídla, od čerstvého ovoce přes trvanlivé potraviny a mražená jídla až po čerstvé pečivo. Také nějaká drobná kosmetika a toaletní potřeby. Rozhodně toto studentům pomůže ušetřit za nákupy.
Pokud si uděláte malý průzkum, zjistíte i že různě po městě fungují různé organizace a akce, kde se dává jídlo zdarma, takže pokud se člověku chce a něco málo si vygooglí, může tak velmi výrazně ušetřit na jídle a zároveň se tak i seznámit s lidmi po celém městě.

Nestihla jsem zde napsat všechny tipy a triky pro pobyt na Deakin uni, kdyby někdo z vás měl případně další dotazy nebo se chtěl dozvědět více, vytvořila jsem zde menší návod na přežití v Austrálii. Hlavní je se nebát vyjet, stojí to za to!

https://docs.google.com/document/d/15JZaLnYMHslqQY2OeblJ9eT90hMKhOHxsjn5_f0J5YM/edit?usp=sharing