ISOIS ▸ Final reports

Ac. year:
Country:
Institution:
Mobility type:
Program:
Faculty:
Study level:

University of Saskatchewan

Canada 2021/2022 Partner universities

Personal data
Mobility type:
study

Faculty at MU:
Faculty of Law

Field of study:
Law and Legal Science / Law

Level of study during period of placement:
Master

Language used:
English

Summer/winter school?:
no

Period of studies:
autumn 2021

Period of placement (from-to):
2021-08-30 - 2021-12-25

Number of months:
4

Activities before my departure abroad
Where can information be found about courses taught at the foreign school?:
Na oficiálních stránkách univerzity: https://www.usask.ca/
Dále má škola pro registraci předmětů určen vlastní systém PAWS
Také je možné napsat studijním koordinátorům na Usask, případně já kurzy řešila i s proděkanem pro studijní záležitosti na College of Law.

Which documents were needed for acceptance at the foreign university?:
Nejprve je potřeba se přes CZS centrum přihlásit. Poté vyžadovali certifikát z angličtiny (já měla CAE) nebo potvrzení o jazykové kompetenci z domovské univerzity, motivační dopis, doporučující dopis učitele z MU a výpis známek.

How far ahead did you have to organise your acceptance?:
Doporučuji alespoň půl roku dopředu, především skrz covid situaci, která zpomaluje proces udělení víz.

Did you need a visa?:
yes

Documents and materials needed for a visa:
Vzhledem ke covidové situaci bylo potřeba si zřídit Study Permit. K tomu je potřeba cestovní pas, dopis potvrzující přijetí od hostitelské univerzity, proof of funds, pasová fotografie.
Dále, pokud jste tak neučinili v posledních deseti letech, je potřeba se objednat na schůzku do Canada Visa Application Centre (je jich v Evropě několik, já se objednala do Vídně), kde musí odevzdat tzv. biometrics (je to schůzka na pár minut, kde se dávají otisky prstů). Také je třeba ETA (Electronic Travel Authorization), kterou Vám ale v případě, že žádáte o Study Permit, vydají automaticky.
Před covidem na půl roku stačila samotná ETA, o kterou se dá zažádat online.

Length of wait for visa:
Ta se liší, u mě to trvalo dva měsíce, vím ale o případech, kdy to bylo i tři měsíce a déle.

Fee for the visa:
150 CAD za study permit, k tomu ETA stojí kolem 7 CAD.

Studies
Did you have a Learning Agreement signed before your departure?:
yes

If not, why not?:

Before your departure did you know how your courses would be recognised by your home faculty?:
Ano, jako C předměty by mi bylo uznáno prakticky cokoliv. Jestli si budu moci nechat některé kurzy uznat jako povinně volitelné, ještě nevím.

During your stay did you change your Learning Agreement?:
Ano, během prvního měsíce (do konce ukončení registrace na Usask) jsem některé předměty změnila.

When and how did course registration take place? Are there any restrictions? Possibilities of making changes?:
Registrace začíná v létě v končí cca. ve druhé polovině září. Vždy mají přednost domácí studenti, proto je u spousty předmětů třeba žádat skrze plné kapacity o výjimky. Také doporučuji se o volbě předmětů poradit buď s koordinátorem, nebo jiným pracovníkem školy (mně pomohl nejvíce proděkan).

Did you take any examinations at the foreign school?:
Ano, zkoušky se skládají jak v průběhu semestru (tzv. midterms), tak i na konci (finals, ty probíhají v prosinci). Známky se většinou skládají částečně z aktivity na hodinách, částečně z hodnocení midterms a částečně z finals.

Does the school use the ECTS system?:
- choose option -

If not then explain how the credits there were recalculated into ECTS:
1 tamní kredit = 2 ECTS

Describe the teaching methods (theory, practical and projects) and assessment of students:
Velmi záleželo na předmětu, ale obecně dává USask mnohem více důraz na praxi než na memorování teorie. Během semestru je neustále potřeba něco dělat, často se píšou průběžné testy a odevzdávají se průběžné úkoly (vše se poté promítá do závěrečné známky spolu s finálním testem). Vyučující jsou velmi nápomocní, není problém se na čemkoliv domluvit, s čímkoliv se poradit.

Quality of teaching in comparison with home school:
Osobně mi způsob výuky na USask vyhovoval a dával větší smysl, než na mé domácí fakultě. Řekla bych, že předmětům je sice třeba věnovat více času, ale díky průběžným plněním a testům, které se počítají do finální známky, nezávisí všechno na jedné písemce na konci semestru. Na druhou stranu, hodiny jsou mnohem delší (2,5 až 3 hodiny), na finální zkoušku je vždy pouze jeden pokus a termíny zkoušek stanovuje škola, takže klidně můžete mít i dvě zkoušky v jednom dni.
Dále je také třeba do úvahy vzít i to, že kanadští studenti platí vcelku astronomické školné.

How did you receive study materials?:
Některé materiály vyučující nahrávali do školního systému (Canvas), jindy bylo třeba si předepsané knihy koupit, a to buď v online verzi, nebo ve školním knihkupectví.

Can you recommend an interesting course/subject/teacher?:
Osobně mi přišly skvělé hned tři předměty:
Race and the Law se Sarah Loewen (přestože je to poměrně náročné, hodina probíhá každý týden formou diskuze nad články, které studenti měli za úkol si přečíst - někdy to bylo 20, ale někdy také 100 stran čtení týdně, dále se odevzdává jedno dvoustránkové plnění a minor paper o minimálně 4500 slovech)
Family Law I, které učili společně Anna Singer a Greg Wallen (probíhá každý týden formou přednášek a diskuzí se závěrečným testem)
Cultural Anthropology s Pam Downe (probíhalo dvakrát týdně, je třeba číst učebnici a poslouchat přednášky, byly dva průběžné testy, tři průběžná krátká plnění a závěrečný test)

How well is the school library equipped?:
Osobně jsem tam knihu hledala pouze jednou, jinak jsem měla materiály buď ze školního systému přímo od vyučujících, nebo zakoupené, ale hlavní knihovna je velká a z vyprávění spolužáků v ní lze najít defacto vše potřebné (také má v přízemí Starbucks a je otevřená každý den do 20, ve zkouškovém období do 23 hod). Dále má škola ještě fakultní knihovny, takže o studijní materiály opravdu není nouze (knihy a odborné články lze hledat ve studijním katalogu, který buď odkáže na příslušnou knihovnu a patro nebo článek rovnou zobrazí).

Availability of computers, internet access, level of software needed, requirements on notebook:
Já měla svůj vlastní notebook, který jsem využívala především k online výuce a přednáškám, nicméně celý kampus poskytuje studentům k užití své školní počítače. Také je samozřejmostí školní wifi Eduroam

Options from printing and copying:
Ano, po nahrání kreditu na školní účet (přes platební kartu) je možné v knihovnách tisknout i kopírovat.

Does the foreign school/student organisation arrange special events for exchange students?:
yes

If yes then what?:
Na škole funguje organizace ISSAC - International Student and Study Abroad Centre. Ze začátku rozesílali e-maily s nabídkami různých výletů (např. do Beaver Creek Conservation Area), nicméně vzhledem ke zhoršujícímu se stavu pandemie vše utlo a podporu nabízeli především online.

How would you assess your integration with the local students (evaluation like in school from 1 to 5 with 1 as highest):
3

or describe in your own words:
Vzhledem k tomu, že mi ve výsledku zůstaly prezenčně pouze dva předměty z pěti, jsem bohužel neměla tolik příležitostí se s místními studenty setkávat. Na druhou stranu, ti, které jsem znala, byli ohromně ochotní, vždycky mi se vším pomohli a celkově se hodně zajímali. Dále bylo možné se s ostatními studenty seznámit na kolejích, ale tam bohužel nebyl nikdo z Law College.

Practical questions on your placement
Where did you live?:
Na kolejích Seager Wheeler

Cost of accommodation - monthly:
480 USD

Additional comments to the price of accommodation (as to what the price includes):
Ubytování na celý semestr muselo být zaplaceno do poloviny září, předem (platila jsem někdy v květnu) bylo třeba zaplatit 550 CAD zálohu, která se započítavala do celkové ceny nájmu. Byla jsem na kolejích jeden semestr, pokud člověk zůstavá celý akademický rok, je to ve výsledku levnější.
Cena obsahuje jak nájem samotný, tak i energie.
Přehled možných ubytování na kolejích naleznete na
https://livewithus.usask.ca/currentstudents/rates.php#McEownParkFallandWinterRates

Dále je možné hledat i ubytování v soukromí (mohou být levnější), ale mně to vzhledem k jednosemestrálnímu pobytu přišlo přes koleje nejjednodušší.

Describe the equipment. Tips for future students – what should they bring with them?:
Koleje jsou staré, postaveny v cca. 70. letech, ale poměrně prostorné. Každé patro je rozděleno na čtyři tzv. units, což jsou v podstatě byty, ve kterých se bydlí po šesti (my jsme tam vzhledem ke covidové situaci byly pouze čtyři). Na bytě má každý vlastní pokoj, sdílená je koupelna se dvěma záchody a dvěma sprchami a kuchyň. Bývalo tam strašný vedro, topení je centrální a tudíž nelze nijak regulovat (ale v Kanadě je zima, tak se to takto krátkodobě dá řešit otevřeným oknem).
Vybavenost společných prostor záleží hodně na studentech - já měla štěstí, jelikož v kuchyni již byla mikrovlnka, toaster, mixér a další výbava, dokupovala jsem tedy pouze některé nádobí. Na druhou stranu byly i unity, kde bylo potřeba vše koupit, jelikož byli všichni spolubydlící noví (první ročníky, výměnní studenti). V kuchyni samotné je lednička, mrazák, sporák, trouba.
V pokoji je postel s matrací, stůl, židle, skříň a umyvadlo a lampa, všechno ostatní (především prostěradlo a peřiny - nejlevnější jsou ve Wallmart) je třeba dokoupit.
Ve čtrnáctém patře je prádelna a společenská místnost, kde se jednak pořádají různé aktivity pro studenty během prvního týdne školy (tzv. Welcome week - hráli jsme Kahoot, Bingo, pořádali i vlastní Halloween a Christmas Party), jednak se tam dá učit.

How and how far ahead should accommodation be organised?:
Já jej měla zařízené od května, vím o studentech, kteří jej zařizovali i později. Nicméně čím dříve s tím začnete, tím máte větší výběr, co se pater a pokojů týče.

What are the catering options?:
Univerzita má vlastní menzu, která funguje formou all you can eat (dá se platit jednak kartou, druhak existují různé meal plans, které je možné si zakoupit). Tak stejně na kampusu narazíte na spoustu fastfoodů. Další možností je samozřejmě si vařit, nejbližší obchod je Save on Foods vzdálený cca. kilometr od kolejí.

What are the rough costs of groceries (compare with Czech prices):
1,5 - 3x dražší, jak co. Občas jsem narazila i na věci, které byly levnější, než v ČR, ale to byly spíše výjimky.

Transport to location of placement:
Letecky (většinou se dvěma přestupy, já letěla Vídeň - Londýn - Toronto - Saskatoon a Saskatoon - Toronto - Mnichov - Vídeň, ale existují i lety přímo z Vídně do Toronta).

Rough prices for transportation:
Já kupovala zpáteční letenku za cca. 25 000, one way tenkrát vyšla na nějakých 23 000, takže si doporučuji zjistit, kdy je oficiální konec zkouškového (u nás byl 23.12) a zakoupit rovnou letenku zpáteční.

Tips for purchasing cheap tickets and other recommendations:
Obecná rada je asi co nejdříve, ale já ji kupovala cca. 2 týdny dopředu přes Student Agency a cena mi nijak hrozná vzhledem ke vzdálenosti nepřišla. Myslím, že záleží na období, co jsem slyšela, tak kupovat jednosměrné lety kolem Vánoc je pak dost drahé.

What are the local transport options (public transport, cycling, on foot, rough prices):
Na kampus se dá dojít během 10-15 minut pěšky, jinak Saskatoon (asi jako většina Kanady a USA) je založen na tom, že téměř každý má vlastní auto, což se odráží na infrastruktuře. Busy jezdívaly jednou za cca. půl hodiny, dostat se s nimi kamkoliv trvá. Na druhou stranu v ceně školních poplatků je i kartička na autobus (nebo to lze aktivovat přes aplikaci Transit Go), takže pak jezdíte zadarmo.

What kind of formalities have to be arranged before arrival, for example residence permit?:
Zaplatit školní poplatky (tzv. student fees - pozor, pokrývá to i Dental Plan, který ale, pokud máte odpovídající cestovní pojištění z ČR, můžete z poplatků odebrat), odevzdat formulář týkající se Vašeho příjezdu na koleje (stav kolejí, potvrzení že jste srozuměni s kolejními pravidly), účastnit se meetingu se spolubydlícími a sepsat pravidla unitu, doplatit nájem...

What health insurance did you use? (rough price, advantages, disadvantages, is it necessary to arrange insurance at the university other than your home (Czech) insurance?):
Já jsem využila cestovního pojištění Generali (stálo kolem 13 000 CZK na půl roku), bylo trochu dražší, ale zase pokrývalo celou škálu situací a zdravotních a cestovních výloh (proplatili mi např. i nákup který jsem udělala první den, protože mi letecká společnost zapomněla kufr v Torontu).

Did you have any experience with medical treatment abroad?:
Ne

Did you work during your studies?:
Ne

What are the conditions for working for MU students?:
Myslím, že je potřeba Study Permit (tu ale momentálně musíte mít, i když půl roku plánujete v Kanadě pouze studovat), poté je možné pracovat nějaké omezené hodiny (je třeba porobněji zjistit, studenti nejčastěji pracovali pro univerzitu).

Tips for free-time activities:
Pokud zaplatíte student fees, tak v ceně budete mít i možnost chodit do posilovny či např. využívat horolezeckou stěnu. V Saskatchewanu doporučuji výlety do okolí - hlavní město Regina, MooseJaw, Beaver Creek Park, Waskesiu Lake. Zkusit místní restaurace a ochutnat Poutine.
Seznamujte se - můj pobyt byl naprosto skvělej především proto, že jsem se seznámila se super partou Kanaďanů. Spolubydlící na koleji byly taky moc fajn.

Financial support and expenses
Total grant from Centre for International Cooperation:
80000 CZK

Monthly grant in CZK:
20000 CZK

Number of supported months:
4

Total number of months:
4

What other sources did you make use of to finance your placement?:
vlastní zdroje a podpora rodiny.

If you received another grant, state which and how much in CZK:

 
Total fees associated with enrolment at the university:
350 CAD

a/ amount of enrolment fee:
350 CAD

b/ amount of tuition fees:
0 CAD

c/ amount of other fees (which):
300 CAD

 
What was your average monthly expenditure?:
1000 CAD

a/ of which for accommodation:
480 CAD

b/ of which for catering:
400 CAD

c/ travel and recreation:
700 CAD

Any comments to the average monthly expenditure:
Je potřeba počítat s tím, že přestože je Saskatchewan jedna z finančně dostupnějších provincií, stále je vše cca. 2x dražší, než v ČR.
Na začátku pobytu - po zaplacení poplatků za vyřízení study permit (cca. 2800 CZK) , pojištění (13 000 CZK), letenky (25 000 CZK), student fees (6 200 CZK), depozitu na koleje (10 000 CZK) a v polovině září celého zbytku nájmu na semestr (30 000 CZK), což je dohromady na CZK okolo 90 000 Kč) bylo potřeba si pořídit některé učebnice (občas se dají stáhnout online, ale u některých to bohužel nešlo), které každá stály okolo 70-100 CAD.
Dále budete utrácet za jídlo (tam záleží, jak moc si člověk vaří, já si vařila v průměru 5-6 dní týdně a zbytek jsem buď jedla na kampuse, nebo někde jinde).
Dále je třeba myslet na to, že bude zima s teplotami od -25 do - 50 stupňů (v lednu prý občas bývá i - 60), takže jsem si ještě kupovala teplé boty a bundu, což bylo dohromady opět kolem 10 000 CZK.
Cestování a volný čas záleží na každém, byla jsem v Saskatchewanu (krom Saskatoonu) ve Waskesiu Park, Beaver Creek Park a městech Regina a Moosejaw, dále jsem navštívila Vancouver a během reading weeku (týden volna v listopadu) jsme jeli do Banffu, s tím, že tyhle výlety jsou různě finančně náročné (dle toho jak se tam dopravujete, kde bydlíte, co všechno chcete vidět...)

Recognition of foreign studies at the home faculty
How many credits did you gain during your studies (in the system of the foreign school)?:
15

How many ECTS credits were recognised at MU?:
30

Did you know in advance which of your courses would be recognised by your home faculty?:
Ano, způsobem D se dá uznat cokoliv. U jiných způsobů záleží na předmětu, tohle ještě vyřešené nemám.

What problems did you have with recognition?:
Zatím žádným, předměty ještě nemám uznané, mělo by mi být uznáno 30 ETCS kreditů.

Overall assessment
Assessment of personal benefit (1 = excellent):
1

Assessment of academic benefit (1 = excellent):
2

Evaluate the information and support provided by the foreign school (1 = excellent):
2

Did you encounter any serious problems during your stay:
Dvakrát mi byl zrušen let, ale nevzpomínám si na nic, co by se nedalo nějak vyřešit.
Spousta předmětů se mi nakonec přesunula do online prostředí, nicméně to bylo, vzhledem k situaci, pochopitelné.

What would you recommend to take with you:
Teplé oblečení - měla jsem svetry, mikiny, různé termo kalhoty, teplé ponožky rukavice atd., minimálně bundu doporučuji koupit až tam, protože si nejsem jistá, zda v Česku lze sehnat oblečení do tak extrémních mrazů.
Nezapomenout na adaptér, mají jiné zásuvky, než my (já si brala i prodlužku).

What most surprised you at the partner university in a positive way:
Všichni jsou usměvaví, přátelští, velmi ochotní se vším pomoci. Kampus je nádherný, všechno je na jednom místě, univerzita je perfektně vybavená. I přes obrovskou zimu naprostou většinu dní svítí slunce, navíc mají krásné západy slunce.

What most surprised you at the partner university in a negative way:
Dostala jsem na kolejích pokoj, ve kterém se loupaly tapety a strop, nešla zavřít skříň, ale nikdo se s tím neobtěžoval i přes nahlášení těchto problémů nic dělat. V Saskatoonu není moc, co dělat (možnost chodit k řece, několik nákupních center a to tak vše), celá provincie je tak trošku uprostřed ničeho, tudíž, pokud se rozhodne cestovat, je to buď na letadlo, nebo dlouhé jízdy autem/autobusem/vlakem.

Further comments:
Pobyt na USask je především o lidech. Doporučila bych to proto těm, kteří mají alespoň komunikativní angličtinu a nebojí se seznamovat.